Proč praskla žilka v oku? Nejčastější důvody a co dělat?

Pokud se ráno podíváte do zrcadla a zjistíte, že máte prasklou žilku v oku, nemusí se hned jednat o něco vážného. Podívejte se na nejčastější důvody tohoto stavu i na to, jak se propříště něčemu takovému ubránit.

Poranění kvůli velké námaze

Žilka v oku může prasknout ve chvíli, kdy se jednoduše příliš namáháte. Může jít například o přílišné vypětí v posilovně nebo o případ, kdy v práci zvednete něco těžkého. Ovšem podobné poranění mohou mít i ženy po porodu nebo lidé, kteří trpí silnou rýmou. I silné kýchnutí totiž může tento stav způsobit.

Stres a zvýšený krevní tlak

Problémem může být i vysoký krevní tlak, který způsobuje napětí v cévách. A totéž může způsobit i stres. Mnohdy si však poškození oka všimnete až ráno.

Zánět spojivek jako příčina

A zapomenout nelze ani na nejrůznější onemocnění. Nejčastějším důvodem prasklé žilky v oku je zánět spojivek. Ovšem vyloučit nelze ani jiná onemocnění, pokud si nejste jistí důvodem tohoto stavu, rozhodně neváhejte navštívit lékaře.

Životní styl může oči zatěžovat

Není vaše životospráva právě optimální? Pak vás prasklá žilka v oku může upozorňovat i na to, že příliš často sledujete nejrůznější obrazovky a další zařízení (televizi, počítač apod.) nebo že trpíte nedostatkem spánku. V neposlední řadě může být příčinou tohoto stavu i kouření, nadměrné pití alkoholu nebo užívání návykových látek.

Co dělat se zarudlým okem

Pokud jde o jednorázový problém, nemusíte prasklou žilku v oku nijak řešit. Oko se zahojí samo a jeho následnou funkčnost tento stav nijak neohrožuje. Pomoci mu můžete léčivými obklady z bylin (například ze světlíku lékařského). Ovšem v případě opakovaného problému je důležité navštívit lékaře. Je nutné zjistit především to, zda netrpíte vysokým krevním tlakem nebo jinými chronickými obtížemi.

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/praskla-vam-zilka-oku-zraneni-muze-mit-nekolik-pricin/, https://www.ordinace.cz/clanek/co-muze-byt-pricinou-opakujicich-se-prasklych-zilek-v-oku/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *