Projímavé potraviny, které vám pomohou při zácpě

Slovní spojení “dieta při zácpě” může působit lehce zavádějícím způsobem. Určitě při zácpě nemusíme přestat jíst nebo omezit příjem potravin. Než se ale vydáme do lékárny, můžeme zkusit dietní opatření a přidat do svého jídelníčku méně či více projímavé potraviny, které nám pomohou rozhýbat střeva.

Projímavé potraviny

Ať už trpíte zácpou pravidelně, nebo dnes máte svou premiéru, máme pro vás několik tipů na potraviny, které vám pomohou s akutním problémem, nebo je můžete dlouhodobě zařadit do svého jídelníčku.

Mléčné produkty, které podporují trávicí proces

Patří mezi ně jogurty, kefíry i kyselá mléka a obsahují bakterie, které pozitivně ovlivňují přirozenou mikroflóru ve střevech. Mléčný cukr navíc působí projímavě. Tyto potraviny ideálně zařaďte mezi hlavní chody a to dlouhodobě.

Osvědčené potraviny proti zácpě

Další potraviny, které po léta patří k babským radám na zácpu jsou zejména:

 • sušené švestky, fíky
 • čerstvé ovoce a ovocné šťávy – kromě borůvek a banánů, které mívají opačný účinek
 • kyselé i čerstvé zelí nebo cibule a další zelenina
 • ovesné kaše z dobře zpracovaných vloček (namočené předem, povařené …)
 • povidla a ovocné kompoty
 • celozrnné neslazené pečivo, pšeničné otruby
 • lněné semínko, oříšky a nehlazená rýže
 • káva nebo pivo

Dietní doporučení při zácpě

Jako u spousty dalších nemocí a zdravotních problémů, je i u zácpy velice důležité dodržovat pitný režim. Extra pozor si na pitný režim dávejte, pokud při zácpě konzumujete doporučené semínka či otruby. Ty totiž bobtnají až ve střevech a proto je důležité každou lžičku semínek či otrub zapít sklenicí vody.

Nepijte černý čaj, který může zácpu zhoršit, ani sycené nápoje, které střeva zatěžují dalším zpracováním vzduchu. Zaměřte se na čistou vodu nebo heřmánkový čaj.

S prvním jídlem si také dejte na čas a nesnídejte ihned po probuzení. Střeva umí do pochodu uvést také sklenice vody s 1 – 2 kapkami ovocného octu.

Jak rozhýbat střeva?

Po probuzení se v lehu na zádech několikrát zhluboka nadechněte do břicha a vaše střeva probuďte. Přidat můžete také krátkou masáž břicha. Lehce hlaďte břicho od spodní části nahoru k pupíku a dokola, dokud se střeva lehce nerozhýbou.

A samozřejmě je velice důležitý váš celkový pohyb. Pokud máte sedavé zaměstnání, střeva se nemají šanci během dne moc pohnout a navíc jsou v poměrně nevhodné pozici. Začněte třeba do práce chodit pěšky, několikrát za den se pořádně protáhněte nebo si zacvičte uvolňující cviky jógy.

Velice účinný a časově nenáročný je také přešlapovací trik. Pokud si myjete zuby nebo čekáte na odvoz, stačí přešlapovat ze špičky na špičku. Krásně si zpevníte lýtka a tělu – plus samozřejmě i vašim střevům – tak navodíte pocit chůze. 

Jak správně jíst?

Pokud trpíte zácpou pravidelně, nebo si ze zdravotních důvodů musíte dávat pozor na správné a snadné vyprazdňování, je důležité se zaměřit nejen na složení vašeho jídelníčku, ale také na to, abyste jedli správně. 

Jezte pravidelně a dopřejte si na jídlo dost času. Každé sousto pořádně rozžvýkejte, nehltejte a nepolykejte velké kusy potravin, které se hůř tráví. Namísto mixování potravin, kdy společně s každým soustem polykáte i vzduch, se zaměřte na kousání, při kterém je jídlo přirozeně rozmělněno a smícháno se slinami.

Stejně tak jako na jídlo, bychom si ovšem měli udělat dostatek času i na vyprazdňování. Lidé nejčastěji trpí zácpou na dovolených a služebních cestách, kdy nemají čas se vyprázdnit, nebo je jim delší návštěva toalety mimo domov nepříjemná. Vždy si tedy uvědomte, že se jedná o zcela přirozenou věc, se kterou jsme na tom všichni stejně.

Potraviny, které zhoršují zácpu

Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na seznam potravin, kterým byste se při zácpě měli vyhnout. Jedná se o takzvané stavící potraviny, které zatěžují naše zažívání, a tělo má s zpomalují vylučovací proces. Patří mezi ně především:

 • zmíněné banány a borůvky
 • cukr, med a sladkosti
 • slazené kondenzované mléko
 • kakao, čokoláda nebo nugát
 • alkohol – zejména červené víno
 • černý čaj
 • slazené ovocné šťávy, nektary a limonády
 • pečivo z bílé mouky – zejména pak slazené

Zdroje: https://www.vitalia.cz/clanky/zacpa-jako-nocni-mura-jak-rozhybat-streva-bez-projimadel/ a https://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-deti/pediatricka-klinika-uk-2-lf-a-fn-motol/pro-pacienty/informace-pro-pacienty/zacpa-obstipace/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *