Sv. Patrik den – kdy je? A jaký je význam jména?

Podle našeho českého kalendáře má Patrik svátek 19. února. Nicméně známější jsou oslavy svatého Patrika dle irského kalendáře, podle kterého se Saint Patrick´s Day se slaví 17. března. Jedná se o mužské křestní jméno latinského původu. Slovo „patricius“, od kterého je odvozen, znamená urozenec. Základem jména Patricius je slovo „pater“ tedy otec nebo slovo „patria“ neboli vlast. Patrik je urozený muž, hrdý na svůj původ.

Patrik 100krát jinak

Jméno Patrik má mnoho variant. Má také ženskou variantu – Patricie. Doma potom bývá na nositele tohoto jména voláno Patričku, Páťo, Paty, Pátku, Pájo a podobně. Vlastimil je počeštěná verze. Další země Evropy mají své varianty. V Anglii je to Patrick, v Německu Patricius, ve Francii Patrice, ve Španělsku Patricio, v Maďarsku Patrícius, v Itálii Patricius a například v Polsku Patryk.

TIP: Kdy má svátek Martina a jaký význam má jméno? Samotné jméno Martina je docela tvrdé a vyjadřuje svůj bojový původ

Kdo byl svatý Patrik?

Naomh Pádraig neboli česky Svatý Patrik byl křesťanský duchovní, který se narodil ve Skotsku. Působil v Irsku ve druhé polovině 5. století našeho letopočtu. Byl patronem Irska a přispěl k rozvoji křesťanství v Irsku.

Atributy svatého Patrika

Svatý Patrik je zobrazován v biskupském rouchu. Perličkou je, že původní barvou Sv. Patrika byla modrá barva. Zelená je Irsku a tedy i Sv. Patrikovi přisuzována později, přibližně v 18. století. Druhým atributem je typický zelený irský trojlístek. Dle pověsti vysvětloval Sv. Patrik pomocí trojlístku svatou trojici – Otce, Syna a Ducha svatého.

TIP: Kdy má svátek Lukáš a jaký význam má jméno? Toto mužské křestní jméno Lukáš má původ v latině

Kdy se slaví svátek svatého Patrika?

Jeho svátek je nejvýznamnějším svátkem všech Irů. Svátek Sv. Patrika se slaví Iry po celém světě a oslavy jsou skutečně bujaré. Saint Patrick´s Day se slaví 17. března a nesmí při něm chybět například zelené pivo nebo pečivo.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Patrik, http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/patrik-49/, https://www.teeway.cz/zajimavosti/5-zajimavosti-o-irskem-svatku-svateho-patrika+a26.htm

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *