Úsporný tarif na energie pro všechny 2023

Ceny energií jsou pro domácnosti a bytové domy na nejvyšších úrovních a zatěžují enormně rozpočty běžných občanů. Vláda v čele s ministrem průmyslu a obchodu Síkelou schválila úsporný tarif na energie (elektřina a plyn) pro všechny.

Zaručíme občanům odběr určitého množství energie za státem garantovanou cenu. Na tuto podporu dosáhne i střední třída, ale zároveň určitě nebudeme chtít přispívat na vytápění bazénů…

ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN)

Úsporný tarif jako dotace

Úsporný tarif bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu určené dodavatelům energií. Vláda na něj vyčlenila 30,6 miliard korun. O tuto dotaci pak dodavatelé energií sníží svým zákazníkům ceny energie. O nic nemusíte žádat ani nikam chodit. Nižší cena se vám propíše do vyúčtování automaticky. O výše dotace se stále jedná nicméně maximální možná částka na domácnost by měla být ve výši 16 000 Kč včetně odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energie, placení poplatků by mělo skončit k říjnu 2022. Podpora se nebude stahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů.

Rádi bychom, aby bylo možné tarif získat bez toho, aby lidé museli chodit na úřad práce. Fungovat by to mělo obdobným způsobem, jako jsou slevy na jízdném v dopravě.

mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová
Úsporný tarif
Zdroj: Pixabay.com

Bytové domy dosáhnou také na slevu na teplo

Na dotaci dosáhnou i bytové domy s kotelnami. Vláda rozdělí 3,6 miliardy nicméně o tuto podporu budou muset žádat společenství vlastníků (SVJ) a družstva. Dotace se bude vztahovat na teplo z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. Horní hranice příspěvku bude 30 000 Kč.

Podmínky úsporného tarifu

  • plošné snížení ceny za energie – plyn, elektřina, teplo
  • dotace až 16 000 Kč na domácnost nebo 30 000 Kč na bytový dům
  • domácnosti o snížení nemusí žádat, bytové domy ano
  • tarif se nevztahuje na firmy
  • plošné odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje od 1.10.2022

Jak se určí výše slevy, kterou mi stát pomocí tarifu zajistí?

Výše slevy pro elektřinu se bude odvíjet podle distribuční sazby v daném odběrném místě a pro plyn podle odebíraného množství. Konkrétní výši určí na základě svého nařízení vláda.

Zdroj: mpo.cz

Kdy odběratelé obdrží pomoc od státu?

Přesné datum zatím není určeno, nicméně se odhaduje že tarif začne platit podobně jako odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje od 1. října 2022, tedy začátkem topné sezóny.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *