Užívání aronie – způsob užití, nežádoucí účinky, kontraindikace

Jeřabina černá (Aronia melanocarpa) alias arónie pochází ze Severní Ameriky, kde byla indiány vysoce ceněně kvůli svým mnohým léčebným účinkům. Bohužel může mít i některé negativní.

Vždy je proto třeba dbát na to, abychom se tímto přírodním produktem nepředávkovali. A pokud by se to přece jen stalo, tak na to, jak případné příznaky předávkování rozpoznat.

Na co se arónie používá

Nejdříve se ve zkratce podívejme, jaké účinky arónie má. Obsahuje v sobě vitamíny C, B, a K, ale kromě nich také množství dalších užitečných látek, například jód, zinek, třísloviny, pektiny a organické kyseliny, mangan, železo, fluor, molybden a bor. Poslední zmíněné složky se mimo jiné podílí na normalizaci krevního tlaku, což je právě diagnóza, na níž se arónie doporučuje nejčastěji.

Není bez zajímavosti, že při dlouhodobém užívání snižuje vysoký krevní tlak a naopak zvyšuje ten nízký. Mimo to má však také dobrý vliv na zdravá krevních cév, podporuje imunitu a prospívá trávení. Pokud se užívají sušené bobule, postupuje se obvykle takto:

  • Vezměte 3 polévkové lžíce sušených bobulí.
  • Zalijte je 400 ml vroucí vody
  • a nechte 10 minut odstát.
  • Pijte třikrát denně (na jednu dávku postačí asi 70 ml).

Nežádoucí účinky arónie

Ne vždy je však tento doplněk stravy snášen bez obtíží. Často se dostavuje například zácpa. Dostavit se může i podráždění žaludku, zvláště pokud je ovoce konzumováno nalačno. Jiné negativní účinky u arónie zaznamenán nebyly.

Kontraindikace aneb kdo by neměl arónii užívat

Existují však lidé, kteří by měli toto ovoce kvůli jeho účinkům ze svého jídelníčku vynechat. Jde zejména o ty, kteří mají problém s vyšší srážlivostí krve. A konzumovat by ji neměli ani lidé trpící žaludečními vředy a těhotné nebo kojící ženy a děti do dvou let).

Zdroj: https://ideas-center.com.ua/?p=29415, https://radimejak.cz/aronie-vyuziti-lecive-ucinky/, https://budejovice.rozhlas.cz/z-aronie-muzete-pripravit-medicinu-na-dlouhe-zimni-mesice-pomuze-i-s-vysokym-7667604

post

Zkušenosti “Užívání aronie – způsob užití, nežádoucí účinky, kontraindikace

  1. Prosím vás ja beriem warfarin tak aroniu nemôzem brat ani v menších dávkach?keď je dobrá na vysoký tlak tak ja mám skôr taký kolisavy dakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *