Zánět slepého střeva – příznaky a jak uklidnit slepé střevo?

Obvykle o tomto malém kousku našeho trávicího traktu ani nevíme. Pokud se však slepé střevo zanítí, může být následkem dokonce i smrt (pokud totiž praskne, způsobí sepsi dutiny břišní).

Jak poznat, že nás obtěžuje právě slepé střevo a co v takovém případě dělat? Ne vždy je nutná operace, někdy může být tento orgán „jen“podrážděný.

Slepé střevo bolí vpravo

Zánět slepého střeva se může objevit u lidí v jakémkoli věku, ale nejčastěji se s ním lékaři setkávají ve druhé a třetí dekádě života svých pacientů. O něco více postihuje muže a jde o jednu z nejčastějších příčin břišních operací. Hlavním příznakem tohoto problému je bolest v pravém podbřišku (někdy může začínat v oblasti pupku a přesunout se později), která se postupně stupňuje. Je horší, když se hýbete nebo když například zakašlete.

Mezi další příznaky zánětu patří:

  • nechuť k jídlu,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • malátnost,
  • únava,
  • vysoká teplota (nikoli horečka),
  • průjem,
  • zvýšená srdeční frekvence.

Pokud je však slepé střevo umístěno atypicky (například míří směrem do pánve nebo je umístěno níže směrem ke konečníku), může být diagnóza obtížnější. V takových případech mohou velmi pomoci další testy, například hodnocení krevního obrazu. V případě akutního zánětu slepého střeva v něm obvykle bývá patrný zvýšený počet bílých krvinek. Obvykle není jasné, proč k zánětu dojde, léčba je však vždy stejná.

Jak rozehnat bolest slepého střeva

Někdy může být slepé střevo jen podrážděné. Vyplatí se tedy nejprve zkusit přiložit studené obklady a zůstat v klidu. Pokud se však stav do 24 hodin nezlepší, pak je rozhodně na místě vyhledat lékaře. To udělejte také v případě, že se bolest naopak zhoršuje. 20 % případů akutní apendicitidy se potýká s prasklým slepým střevem do 24 hodin od objevení prvních příznaků. Rozhodně se tedy nevyplácí váhat.

Zdroj: https://www.benu.cz/jak-poznat-zanet-slepeho-streva, https://www.drmax.cz/clanky/zanet-slepeho-streva-priciny-priznaky-lecba-a-prevence

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *