6 zahradnických prací, se kterými byste si měli nechat pomoct

Jaro je pomalu, ale jistě zde a začíná tak sezóna zahradnických prací. Hned zjara přichází čas především na terénní úpravy, správnou péči o trávník a širokou škálu dalších prací, které nepatří mezi úplně ty nejoblíbenější. S řadou z nich si však můžete nechat pomoci s kvalitním zahradním nářadím a profesionálními stroji. Podívejte se na naše tipy, s čím se nemusíte zbytečně dřít a můžete si nechat pomoci.

Jarní péče o trávník se může bez potřebného vybavení zdát náročná a zdlouhavá

Hned po zimě a posledním tání sněhu bývá trávník zkřehlý, vhodné tak je po něm prakticky vůbec nešlapat, aby nevznikaly nové lysinky. Až ve chvíli, kdy se začne zelenat, přichází čas na dosévání lysinek. Malé plochy zvládnete jednoduše ručně, když lehce nakypříte půdu, posypete je travním semenem a zlehka zalijte.

TIP: Pokud však zakládáte větší travnaté plochy mohl by se vám hodit secí stroj, kultivátor či zahradní válec, se kterými vám práce půjde pěkně od ruky.

V případě, že máte již z předešlých let založený hustý trávník, měli byste jej na jaře provzdušnit, aby se zlepšila jeho schopnost přijímat vodu i kyslík. Svoji službu mohou zvládnout hrábě, ale zejména u větších ploch se bude jednat o velmi náročnou práci. Mnohem praktičtější je využít vertikutátor, se kterým hravě zvládnete i větší plochy. Ideální je použít vertikutátor elektrický nebo benzínový.

Jelikož stačí provzdušňovat trávník dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim, je pro většinu lidí zcela zbytečné vynakládat tisíce korun za jeho pořízení. Mnohem výhodnější je, si jej zapůjčit z kvalitní půjčovny strojů a nářadí.

Přemýšlíte, kde takto vybavenou půjčovnu najdete, možná i za rohem, když budete hledat pojem „vertikutátor půjčovna“, určitě zjistíte, že jej půjčují všechny skutečně kvalitní půjčovny.

Zamezte poškození zahradních strojů i vzniku úrazů včas a odstraňte nežádoucí pařezy

Po podzimním kácení starých ovocných stromů vám na zahradě možná zůstal nějaký ten pařez, který nejenže nevypadá hezky, ale může představovat i určité nebezpečí. Zakopnout o něj v trávě nebo si o něj poškodit sekačku na trávu rozhodně není žádoucí. Pokud se chystáte na fyzicky náročné vykopávání, zpomalte. S odstraněním pařezu vám může pomoci speciální fréza.

Fréza na pařezy odstraní nejen nadzemní část pařezu, ale i část podzemní, a to až do hloubky 40 cm. Vy pak jen zahrnete vzniklou jámu hlínou a můžete vysadit nový trávník. S frézou na pařezy tak sice neodstraníte celý kořenový systém, ale můžete se vyhnout nepříjemné práci s krumpáčem při likvidaci pařezu.

Nevíte, kde frézu na pařezy sehnat? Zkuste si ji půjčit! Stačí si do vyhledávače zadat dotaz „fréza na pařezy půjčovna“ a hned najdete seznam kvalitních půjčoven zahradních a stavebních strojů a nářadí.

Zapomeňte na ruční stříhání stromků, keřů a živých plotů

Ať už máte na své zahradě ovocné stromy nebo spíše dekorativní rostliny, je nezbytné jim na jaře věnovat patřičnou péči. Právě na jaře ještě před vegetačním obdobím je nezbytné odstranit nemocné a suché větve, aby mohla rostlina přesměrovat všechny živiny do větví zdravých. Zároveň je nevyšší čas ostříhat i živý plot, aby stále držel svůj tvar a byl tak ozdobou vaší zahrady.

Obojí můžete provádět samozřejmě ručně s pilkou či nůžkami, ale práci budete mít hotovou mnohem rychleji s elektrickými nůžkami, které budou v nejlepším případě vybaveny i teleskopickou tyčí.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *