Jak pěstovat jiřiny – praktický návod pro všechny

Jiřiny jsou nádherné kvetoucí rostliny, které přinášejí do zahrad a květinových vazeb zářivé barvy a eleganci. Díky svým rozmanitým tvarům a velikostem se jiřiny staly oblíbenými mezi zahradními nadšenci i floristy. A jak je úspěšně pěstovat?

Výsadba jiřinek: načasování

Prvním krokem při pěstování jiřinek je výsadba jejich hlíz. To se obvykle provádí kolem 20. dubna, aby se zajistilo, že vznikající výhony budou v době, kdy pomine hrozba jarních mrazíků, vysoko nad zemí. Pokud již výhony jiřinek začaly rašit, můžete je před mrazem ochránit tím, že je na noc přikryjete vhodnou nádobou.

TIP: Jak pečovat o rododendron po celý rok, aby prosperoval a dobře se mu dařilo?

Jiřinkám se daří na místech, kde jsou po celý den vystaveny plnému slunci. Nedoporučuje se vysazovat je pod stromy, protože to může vést k vytáhlému růstu a omezenému kvetení. Ideální půda pro jiřinky je bohatá a dobře připravená, nejlépe doplněná rozloženým hnojem nebo kvalitním kompostem. V případě, že takové zdroje nejsou k dispozici, můžete použít suchá organická hnojiva nebo komplexní minerální hnojiva. Po 2,5 měsících se doporučuje aplikaci minerálních hnojiv zopakovat a zapravit je do půdy do hloubky 3-5 centimetrů kolem celé rostliny. Organická a průmyslová hnojiva by měla být do půdy vmíchána před výsadbou.

  • Při výsadbě hlíz jiřinek dbejte na to, aby půda pokrývala krček hlízy, a to do hloubky asi 5-7 centimetrů. Po výsadbě zajistěte dostatečnou zálivku, aby se hlízy lépe usadily.
  • Pokud pravidelné zalévání není možné, zvažte použití černé PE fólie s otvory pro vznikající výhonky po zalití. Tato fólie nejen šetří půdní vlhkost a potlačuje plevel, ale také urychluje růst jiřinek.
  • Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami ve skupinové výsadbě by měla záviset na výšce odrůd jiřinek. U odrůd s výškou nad 120 cm je od sebe vzdalte na 70-80 cm. U nižších odrůd do 120 centimetrů pak 60-70 centimetrů a u nejmenších odrůd, které dosahují výšky 40-60 centimetrů, je zapotřebí vzdálenost 30-40 centimetrů.

TIP: Jak můžete investováním pomoci se záchranou planety? Podívejte se na praktické tipy

Péče během vegetačního období

U odrůd, které přesahují výšku 60 centimetrů, je nezbytné zajistit rostlinám jiřinek oporu, aby se v druhé části vegetačního období nezlomily. Toho můžete dosáhnout pomocí opěrného kůlu, případně můžete použít opěrný kroužek, který se zapíchne do země nad jiřinou. Postupným zvedáním kroužku se celá rostlina zajistí.

První květy se obvykle objeví 6 až 8 týdnů po výsadbě, v závislosti na odrůdě jiřinky a místních podmínkách pěstování. Pro vytvoření kvalitních květů s dlouhými stonky může být nutné zaštípnout postranní pupeny nebo výhony, které se vyvíjejí v paždí listů. Pokud je však vaším cílem pěstovat jiřiny pro dekorativní účely na zahradě a neplánujete řez květů, není třeba provádět žádnou další údržbu kromě odstraňování odkvetlých květů.

Sklizeň hlíz jiřinek

S příchodem prvních mrazíků je čas sklízet hlízy jiřinek. Se sklizní příliš neotálejte, protože silné mrazy mohou poškodit korunu rostliny, což může vést k hnilobě během skladování. Se sklizní se obvykle začíná kolem 15. října.

TIP: Zavíječ zimostrázový v buxusech. Jde o nenápadného motýlka, jehož housenkám nejvíce chutná právě buxus – jak se ho zbavit?

Sklizeň zahájíte tak, že celou rostlinu jiřinky odstřihnete nůžkami, poté každou odrůdu označíte fixem a připevníte na krček hlízy. Poté hlízy opatrně vykopejte a odstraňte přebytečnou zeminu. Položte je do mělkých beden, abyste je mohli převézt na suché místo bez mrazu a usušit.

Dodržením těchto kroků můžete na své zahradě vypěstovat nádherné jiřiny a zajistit si tak krásnou a bohatou výstavu těchto nádherných květů. Vychutnejte si proces pěstování jiřinek, od výsadby hlíz přes pozorování zářivých květů, které vytvářejí, až po uspokojení ze sklizně hlíz pro následující sezónu.

Kdy je nejlepší čas pro výsadbu hlíz jiřin?

Nejlepší čas pro výsadbu hlíz je kolem 20. dubna. To umožní rašícím výhonům růst nad zem a chránit je před jarními mrazíky.

Jaký druh půdy je nejvhodnější pro pěstování jiřin?

Jiřiny preferují půdu, která je bohatá a dobře připravená. Ideální je půda obohacená kompostem nebo rozloženým hnojem.

Jak dlouho trvá, než se objeví první květenství?

První květenství se obvykle objeví 6 až 8 týdnů po výsadbě, v závislosti na odrůdě a růstových podmínkách.

Jaký je nejlepší způsob podpory pro vyšší rostoucí jiřiny?

Vyšší rostliny je třeba podpořit, abychom zabránili jejich rozlomení. Můžete použít opěrný kolík nebo opěrný kruh.

Jak postupovat při sklizni hlíz jiřin?

Sklizeň hlíz by měla začít při prvních mrazech, obvykle kolem 15. října. Rostliny se odstřihnou a označí, poté se hlízy vyryjí a umístí na suché místo k dosušení.

TIP: Jak často stříhat túje? Pro dokonalý živý plot je důležitá pravidelnost. Radikální řez túji spíše uškodí

Zdroj: https://www.loukykvet.cz/navody/jak-pestovat-jiriny, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-jirinky-tradicni-kvetiny-s-nespoctem-novych-tvari.html, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jiriny-pestovani-30000301.html, https://www.primakytky.cz/post/jak-na-to-jiriny, https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jiriny-pestovani

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *