Balkonovky na přímé slunce. Které rostliny vám přežijí horko a sucho?

jak zazimovat muškáty

I balkony a terasy, které jsou po většinu dne obráceny ke slunci, mohou být osázeny půvabnými rostlinami. Na trhu je totiž celá řada druhů, které tyto podmínky přímo milují – ba co víc, nikde jinde, než na řádně osluněném balkonu se jim dařit nebude.

V zásadě máme na mysli sluneční jižní a západní balkon. Právě pro tato místa je charakteristické, že sem ostré sluneční světlo dopadá po většinu dne. Je tedy třeba vybrat rostliny, kterým tyto podmínky nijak nevadí.

Pravidla pěstování balkonovek na sluníčku

I tak se však musíte připravit na to, že tyto rostliny budou vyžadovat o něco větší péči, než jejich „konkurentky“ pěstované ve stínu. Řada z nich sice velmi dobře snáší přeschnutí nebo dokonce krátkodobé úplně vyschnutí, ale leckdy se z něj vzpamatovávají jen s obtížemi.

Většina z těchto rostlin například potřebuje během největších veder mírné stínění, jinak se mohou zastavit v růstu, což byste zcela jistě nechtěli. Petúnie, hledíkovky, vějířovky a jim podobné je pak vhodné pěstovat v samozavlažovacích květináčích, jedině tak budete mít jistotu, že budou mít po celý den dostatek vody, která se ze substrátu předčasně neodpaří. V tomto případě je třeba myslet pouze na to, že první tři až čtyři týdny je nutné samozavlažovací truhlík zalévat seshora, protože nějakou dobu trvá, než kořeny rostlin ke zdroji vláhy prorostou.

Posledním důležitým prvkem úspěchu je také kvalitní substrát s dobrou drenáží ve spodní části květináče. I kořeny rostlin milujících slunce totiž mohou být náchylné na přemokření – několikacentimetrová vrstva keramzitu nebo třeba štěrku však dokáže tomuto nebezpečí předcházet.

Zálivka slunného balkonu

A ještě na jedno pravidlo je třeba dát pozor – svůj balkon nebo terasu nikdy nezalévejte během dne, rostlinám byste totiž mohli ublížit. Mnohem lepší je zálivka brzy ráno nebo večer. Předejdete tak ošklivému popálení listů nebo šoku kořenů.

Tip: Jak často zalévat rajčata? Pozor i na velké množství vody

Balkonovky na přímé slunce

A jakými rostlinami balkon osázet? Výběr je opravdu pestrý:

 • povijnice (Ipomoea)
 • všelicha iberkolistá ( Brachyscome iberidifolia)
 • sporýš (Verbena)
 • trpasličí slunečnice (Helianthus)
 • petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida)
 • paprskovka (Osteospermum eclonis)
 • balkongold (Bidens ferulifolia)
 • hledíkovka (Nemesia strumosa)
 • vitálka alias sanvitálie  (Sanvitalia procumbens)
 • vějířovka (Scaevola)
 • muškáty (Pelargonium)

Zdroj: https://www.rostlinky.cz/rostliny-na-balkon/kvetiny-do-truhliku/balkonovky-na-prime-slunce.html, https://chalupari-zahradkari.cz/balkon-a-terasa/jak-pestovat-slunecnici-v-kvetinaci/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *