Bolest hlavy na levé straně rozhodně nepodceňujte. Co je příčinou?

Bolesti hlavy máme tendenci vnímat spíše jako podružný problém. Někdy ovšem mohou poukazovat na závažnou zdravotní příčinu, kterou rozhodně není dobré ignorovat.

Zvláštní kapitolou jsou bolesti hlavy lokalizované v její levé části. Dokážou být opravdu nepříjemné a někdy mohou být dokonce i příznakem skryté choroby.

Lokalizovaná bolest hlavy

Obvykle nás při jakýchkoliv potížích bolí celá hlava a místo nelze přesně lokalizovat. Pokud tomu tak ovšem není, je na místě zpozornět. Bolest v levé části může souviset s léky, nejrůznějšími záněty (zejména dutin), zraněním nebo skrytým onemocněním.

Když je příčinou migréna

Lokalizovanou bolestí je známá například migréna. Poznáte ji podle toho, že se objevuje náhle a obvykle ji doprovází i další příznaky – například točení hlavy, nevolnost nebo dokonce zvracení. Dostavit se může i citlivost na světlo, zvuky nebo nejrůznější pachy. Není zcela jasné, proč tato bolest hlavy vzniká, ale pravděpodobně bude mít souvislost se stavem cév či nervů.

Pokud jde ve vašem případě o migrénu, pak uděláte nejlépe, pokud svůj organismus dostatečně zavodníte a ulehnete. Rozhodně se vyhněte alkoholu, kouření nebo další práci – to obvykle celý problém jen zhorší.

Tip: Jak poznat úpal i úžeh a jak dlouho trvá?

Bolesti z přetížení

Dalším důvodem bolestí hlavy v levém laloku může být i napětí. Obvykle jde o napětí šíje, související se sedavou prací. To se může přenášet i do ramen. Bolest v tomto případě doprovází i tlak. Obvykle pomohou uvolňovací cviky na krční páteř, při opakovaných potížích pak i návštěva fyzioterapeuta.

Klastrová bolest hlavy

Ovšem objevit se může i tzv. klastrová bolest. To je taková, kterou doprovází tepání a mění se i její intenzita. Může dokonce trvat několik minut, pak odeznít, pak se opět objevit – a tak stále dokola. Není jasné, jak k takovéto bolesti dochází, ale někdy může ukazovat na závažné onemocnění.

Pokud se s ní tedy potýkáte často, případě bývá doprovázena i dalšími vedlejšími jevy jako je pocení, slzení očí nebo ucpaný nos, určitě vyhledejte lékaře. Mimochodem – nejrizikovější skupinou lidí, u nichž se tento typ bolesti objevuje, jsou lidé nad 50 let věku.

Tip: Co a jak bolí při cukrovce? Hlavně hlava, nohy, záda a břicho

Zdroj: https://www.aazdravi.cz/pri-bolesti-hlavy-na-leve-strane-zpozornete-muze-signalizovat-vazny-stav/, https://www.prozeny.cz/clanek/bolest-hlavy-na-jedne-strane-muze-to-byt-migrena-hlad-i-nador-co-pomuze-a-kdy-volat-zachranku-78573

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *