Jak poznat úpal i úžeh a jak dlouho trvá?

Také se celý rok těšíte, až své tělo opět vystavíte hřejivým slunečním paprskům? Letní pobyt na sluníčku ale může být zrádný a často se tak setkáváme s úpalem nebo dokonce úžehem. Prozradíme vám, jak poznat úpal a čím se liší od úžehu, jak dlouho trvá a co na úpal zabírá

Co způsobuje úpal?

Přestože jej má většina z nás spojený se sluníčkem, úpal způsobuje horko a nedostatek čerstvého vzduchu. Může tak k němu dojít nejen při pobytu na slunci, ale také v přetopených nevětraných místnostech. 

Pokud k tomu pak přidáme ještě nedostatečný pitný režim, může rychle dojít k přehřátí organismu, protože tělo není schopné produkovat dostatek potu pro své ochlazení. 

Jak poznat úpal?

Prvními příznaky úpalu jsou většinou bolest hlavy a nevolnost, později se může dostavit i zvracení a zvýšená teplota

Mezi další příznaky, které často doprovázejí úpal, patří:

  • svalové křeče
  • suchá kůže
  • zrychlené dýchání
  • malátnost a zmatenost
  • zimnice
  • mdloby a ve vážných případech i ztráta vědomí

Jak rozeznat úpal a úžeh?

Narozdíl od úpalu za úžehem vždy stojí sluneční paprsky a dal by se definovat jako přehřátí mozku. Zejména v tropech, kde je sluníčko mnohem silnější, je tak nezbytné nosit pokrývku hlavy a dbát na dostatečný příjem tekutin, kolem poledne pak ideálně na sluníčko vůbec nechoďte. 

Stejně jako úpal, tak i úžeh se nejčastěji projevuje bolestí hlavy a nevolností, ke které se často přidává i horečka a zvracení

Dalšími příznaky úžehu jsou zejména:

  • slabost
  • horká nebo spálená kůže
  • ztuhnutí šíje

Narozdíl od úpalu, který se většinou projevuje hned, se může úžeh dostavit až po několika hodinách od pobytu na slunci. Je navíc nebezpečnější, protože ve vážných případech může způsobit poškození mozkových blan.

Tip: Jak ochladit místnost bez klimatizace?

První pomoc při úpalu a úžehu

Nejprve je samozřejmě potřeba vyhledat stín, chladné místo a zajistit potřebné větrání. Pak ihned začínáme s postupným ochlazováním a opatrným přísunem tekutin. Ideální je poloha vleže se zdviženýma nohama

Při úžehu se zaměříme na chladné obklady hlavy, při úpalu ochlazujeme celé tělo obklady, pokud to stav dovolí, můžeme si dát i chladnější sprchu. 

Zásadní je doplnění tekutin a minerálů, které jsme pocením ztratili. Vhodnými nápoji jsou tak minerální vody, iontové nápoje nebo lehce osolená voda (ta ale může podráždit žaludek). Tekutiny ale doplňujte po doušcích, v opačném případě by mohly vyvolat zvracení.

Skvělým pomocníkem je také rehydratační roztok, který koupíte v každé lékárně. Můžete si jej ale vyrobit i doma smícháním litru převařené vody s osmi čajovými lžičkami cukru, jednou lžičkou soli a hrníčku 100% džusu. 

Na horečku pomůže nejlépe Paralen či jiný paracetamol (vyhněte se ibuprofenu a acylpyrinu, které dráždí žaludek), při zvracení dejte před iontovými nápoji přednost studenému černému či mátovému čaji, zabrat může také klasický Kinedryl. 

Jak dlouho trvá úpal?

Pokud se ihned po prvních příznacích postaráte o ochlazení a dostatečný příjem tekutin, trvají příznaky úpalu většinou jen několik hodin. Ještě několik dní ale můžete pociťovat větší únavu či ospalost.

Při úžehu počítejte s delším průběhem, horečky mohou dosahovat i 40°C, odeznít by ale měly v rámci 12 hodin, nejpozději ale do 24 hodin. Termoregulační procesy těla se po úžehu obnovují 2–3 dny.

Kdy vyhledat při úpalu lékařskou pomoc? 

Úpal ani úžeh mají naštěstí ve většině případů mírnou podobu a příznaky po pár hodinách samy odeznívají. Ve vážných případech se ale někdy nevyhneme ani rychlému převozu do nemocnice. 

Lékaře vyhledejte zejména, když:

  • se nedaří snížit vysokou horečku
  • neustává časté zvracení 
  • dojde ke ztrátě vědomí
  • dochází k trnutí či ztuhnutí šíje
  • nepoleví horečka do 24 hodin

Jak se vyhnout úpalu?

Kdo jednou zažil úpal či úžeh, dává si většinou v letních dnech opravdu pozor. Nejdůležitější je vyhýbat se sluníčku přes poledne, nosit pokrývky hlavy a dodržovat dostatečný pitný režim a při pocení doplňovat minerály

Úpal ale často vzniká také při zvýšené fyzické aktivitě v horku, kterou je ideální omezit. V dopravních prostředcích a všech uzavřených prostorech dbejte na dostatečné větrání a vyhýbejte se alkoholu.

Koho postihuje úpal nejčastěji?

Nejohroženější skupinou jsou kojenci a malé děti, které ještě nemají plně vyvinutou termoregulaci těla a navíc nedokážou odhadnout vhodnou dobu či délku pobytu na slunci. 

Mezi další ohrožené skupiny patří zejména:

  • senioři
  • osoby s onemocněním srdce a cév
  • diabetici
  • osoby s nadváhou (tuková vrstva brání odvodu nadbytečného tepla z organismu)

Zdroje: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/upal-a-uzeh-jak-je-poznat-a-jak-se-z-nich-rychle-vylecit-4352.html a https://www.alphega.cz/upal-a-uzeh-rozeznate-je-od-sebe 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *