Jak bezpečně poznat zralé cukety?

Cuketa patří na českých zahradách k velmi oblíbeným plodinám. Ne vždy však máme jasno v tom, jak poznat zralý kus a zbytečně tak plody necháváme přerůstat nebo je naopak sklízíme ještě podtržené.

To není nutně špatně – i velmi maličké plody se hodí do salátů nebo jiných jídel a dají se dokonce jíst i syrové – tak lahodné a šťavnaté jsou. Ovšem pokud chcete cukety sklízet vždy správně zralé, podívejte se na jednoduchý návod.

Řiďte se podle délky cuket

Všeobecně platí, že cukety by se měly sbírat ve chvíli, kdy se jejich délka pohybuje přibližně mezi 7 až 15 centimetry. Tehdy jsou totiž plody nejkřehčí a jako bonus i skvěle chutnají a obsahují řadu prospěšných látek. Mají poměrně jemnou slupku a bez potíží vydrží i několik týdnů v lednici. K tomu je však třeba praktikovat správnou techniku sběru – cukety je totiž vždy nutné sklízet i s kouskem stopky a odřezávat nožem – nikoli ulamovat.

Naopak plody, které necháte přerůst, mohou být hořké, tuhé, vatovité a plné semen a nakonec mohou být i jedovaté. Samozřejmě se skvěle hodí k zapékání, kdy jejich střed jednoduše vydlabete, ale po všech ostatních stránkách je to trochu bída. Lahodná chuť i šťavnatost se totiž ztratí do nenávratna.

Tip: Cukety se hodí pro purinovou dietu

Řiďte se podle slupky

A jak poznat, v jakém stadiu zralosti je cuketa, která roste u vás na záhonku? Není to nijak těžké – jednoduše nehtem zaryjte do její slupky. Jestliže je měkká a není problém ji poškodit, pak je cuketa na záhonku velmi mladá. Hodí se do salátů nebo třeba na grilování a obejde se bez delší tepelné úpravy.

Tip: Cuketou můžete zahustit i guláš. Jak na to?

Naopak plody s tuhou slupkou jsou lepší například pro úpravu smažením, jako zavářka do gulášů či polévek nebo jako hlavní ingredience při přípravě pečených dobrot. A přerostlé cukety se semeny je třeba upravovat nejdéle – ty už mají slupku opravdu tuhou, takže se jí musíte zbavit. Jejich dužina je pak vhodná třeba na kaši nebo na přípravu placek.

Na závěr je třeba říci také to, že sběr mladých plodů motivuje cuketu k nasazování dalších, naopak pokud necháte některou přezrát, pak se vývoj ostatních zastaví.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/cukety-sklizen-30000703.html, https://www.nasezahrada.com/jak-poznat-zrale-cukety-staci-jednoduchy-test/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *