Zahustěte guláš konečně správně. Nedělejte stále chybu s moukou.

S lehkou nadsázkou ale můžeme říct, že co Čech, to recept na guláš. Jen v málokteré české rodině totiž chybí jedinečný recept na poctivý guláš. Někdo nedá dopustit na hovězí kližku, jiný dává přednost její kombinaci s vepřovým.

My vám nepovíme, který recept je správně, ani neprozradíme ten náš, ale prozradíme vám, jak a čím můžete guláš zahustit.  

Ať už dáváte přednost zdravé vyvážené stravě nebo jste podlehli trendu low carb diety, dát si jednou za čas porci výborného poctivého gulášku nikdy není na škodu. Při samotném zahušťování guláše máte na výběr z několika tradičních možností a stačí si pak jen vybrat tu svou …

1) Zahuštění guláše pomocí cibule

Naprosto ideální volbou, díky které bude chuť guláše opravdu výrazná, je jeho zahuštění pomocí cibule. Už na začátku by tak mělo platit pravidlo „kolik masa, tolik cibule“.  Anebo té cibule můžete dát i o trochu více.

Cibuli budete nejprve restovat na sádle, dejte si na čas a opečte ji opravdu krásně dozlatova. Díky tomu zkaramelizuje a dodá guláši skvělou chuť. Až na takto dokonale připravenou cibuli dejte restovat maso a pokračujte dušením.

Cibule se během přípravy guláše naprosto rozvaří a společně se šťávou z masa vytvoří hustou silnou omáčku, kterou postačí naředit přiměřeným množstvím vývaru či vody. Tak, aby omáčka zůstala v ideální konzistenci.

Tip: Jak zavařovat maso nebo hotová jídla do sklenic na dovolenou?

2) Zahuštění guláše brambory

Zejména pokud nejste zastánci klasické mouky a zároveň chcete dostatečné množství omáčky ke knedlíkům – což se vám při zahušťování cibulí nemusí vždy povést – bude pro vás zahuštění guláše pomocí brambor ideální.

Brambor nastrouhejte na nejjemnějším struhadle a jednoduše přidejte do vařícího se guláše. Počítejte s tím, že i najemno nastrouhaný brambor potřebuje pro dokonalé rozvaření a zahuštění guláše zhruba 20 minut. Rozvařený brambor v guláši chuťově téměř nepoznáte a bramborový škrob je poměrně zdravou variantou zahuštění.

Tip: Jak naložit krkovici na grilování? 4 domácí marinády ze surovin, které určitě máte v kuchyni

3) Zahuštění guláše moukou

Klasická známá varianta, která ale v posledních letech mírně ustupuje. Pokud ale chcete vsadit na jistotu, máte na výběr hned dva způsoby, jak zahustit guláš mouku:

rozmíchejte mouku ve vodě a jednoduše ji přilijte do bublajícího guláše. Mouku je ale potřeba rozmíchat opravdu pořádně, abyste pak v guláši neměli hrudky.

připravte si jíšku – do guláše se většinou používá její tmavá varianta. Máslo či sádlo necháte na pánvi maličko zhnědnout, až pak přidáte mouku a osmažíte společně dozlatova. Pak už na pánev nalijete trošku vlažného vývaru a pořádně společně vymícháte do kašičky, která už vám po přidání do guláše neudělá hrudky.

Tip: Jak udělat světlou a tmavou jíšku – návod i pro začátečníky

4) Zahuštění guláše chlebem

Chleba nemusí být vůbec jen přílohou, skvěle poslouží také k zahuštění guláše. Nejlepší je kváskový, který dodá guláši příjemnou nakyslost a navíc je mnohem lépe stravitelný než mouka či jíška.

Chleba stačí zbavit kůrky a nastrouhanou či nalámanou střídu namočit vývarem či šťávou z guláše. Někteří přidávají takto celé kousky a nechají je rozvařit, někdo tuto směs projede mixérem. Ať už tak či onak, jedná se také o skvělý způsob, jak zužitkovat starší chléb a neplýtvat.

5) Další bezlepkové varianty

Pokud lepek nemůžete ze zdravotních důvodů nebo jste se pro jeho omezení rozhodli v rámci životního stylu, můžete zkusit guláš zahustit také pomocí zdravějších pomocníků, mezi které patří například:

pohankové či jáhlové vločky – ty stačí rozvařit přímo v guláši, můžete je ale předem pomlít nebo uvařit ve vývaru a do guláše je následně přidat už jako hladkou rozmixovanou kaši.

bezlepkové mouky – pohanková, rýžová i jáhlová mouka mohou být příjemnou alternativou, která guláš pozdvihne na zdravější úroveň a dodá mu příjemnou chuť.

výborná hraška – směs rozemletého žlutého hrachu, obilovin, soli a jemného koření dodá nejen guláši skvělou netypickou chuť. Skvělá je i na obalování řízků – hlavně těm kuřecím dodá říz. A pokud máte rádi i pikantnější či výraznější dobroty, můžete zkusit i hrašku pikant se sušeným česnekem a chilli papričkami.

6) Zahuštění guláše zeleninou

Méně častá varianta, kterou si ale zamilujete především v letních měsících. Guláš můžete totiž zahustit také zdravou cuketou či lilkem. Guláš příjemně odlehčí a stanou se skvělou alternativou.

Tip: Kdy je cuketa jedovatá? Návod na rozpoznání jedovaté cukety. Co dělat při otravě?

Lilek či cuketu stačí zbavit slupky a příp. jadérek – u mladých plodů někdy není nutné – a stejně jako brambor jednoduše nastrouhat přímo do vařícího se guláše a nechat rozvařit.

Nejčastější způsoby zahuštění guláše

Cibulí, chlebem, strouhaný brambor, tmavá jíška, cuketou, lilkem

Bezlepkové zahuštění guláše

Bezlepkáři a celiaci mohou guláš zahušťovat hraškou, bezlepkovou moukou a nebo pohankovými či jáhlovými vločkami.

Zdroje: https://www.fajntip.cz/clanky/zahusteni-gulas-20220319-4041.html a https://www.kupi.cz/magazin/clanek/16477-jak-nejlepe-zahustit-gulas-jde-to-s-jiskou-chlebem-bramborou-pohankou-i-hrachovou-smesi 

4.3/5 - (28)

Zkušenosti “Zahustěte guláš konečně správně. Nedělejte stále chybu s moukou.

  1. Martino, rozmícháni mouky s vodou není dobrý nápad. Škrob se musí přeměnit na dextrin, aby byl stravitelny. A skrob se premenuje ve vysokych teplotach, ktere lze docilit vetsinou upravou na oleji.To znamená, že se musí mouka upravit na tuku a proto je varianta jisky jediná možna(pokud se zahustuje moukou. Pokud se někdo stravuje dlouhodobe jidlem,ktere je obtizne stravitelne, pak si zadelava na trávicí problémy. … Osobně se přikláním k zahustovanim cibuli, nebo bramborama. Zahustovani moukou je nás národní výmysl. Vždy je lepší přidávat do jídla nutričně kvalitnější potraviny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *