Kdy a jak řezat peckoviny – švestky, blumy, meruňky, nektarinky, třešně, višně a další

Slivoně, nektarinky, meruňky a další peckoviny patří mezi nejoblíbenější ovoce na našich zahradách. Aby však zdárně plodily po mnoho let, je třeba se o ně správně starat – což mimo jiné zahrnuje i dobře vedený střih v optimálním čase.

Na rozdíl od jiných druhů ovocných stromů se peckoviny řežou výhradně v době vegetace – a to buď na jaře až do období květu nebo naopak v pozdním létě ve chvíli, kdy odkvetou (a mnohdy i odplodí). Výjimkou jsou v tomto ohledu pouze broskvoně, u nichž je řez v období květu jednoduše bezpečnější (a to kvůli klejotoku, který se v tomto období vyskytuje s nižší intenzitou).

Jak řezat čerstvě pořízené stromky

Všeobecně platí, že pro správný tvar koruny je nutné peckoviny v prvním roce velmi výrazně sestřihnout a tak je „navést“ tím správným směrem. Proto se peckoviny řežou už v prvním roku po výsadbě (pokud je sázíte na jaře, pak proveďte zkrácení zároveň s tímto úkonem).

Všeobecně platí, že méně rozvětvený stromek je nutné zkrátit asi na výšku asi 80 cm. Korunu však stříhejte vždy pouze 30 cm nad nejvyšším bočním výhonem a poté všechny ostatní větve, které v koruně zbyly, zkraťte jednoduše napůl. Díky tomuto typu řezu se vám totiž s velkou pravděpodobností podaří založit a později i vytvořit dokonalou korunu, která umožní snadnou sklizeň zralého ovoce.

Švestky je však možné pěstovat i ve formě volnější koruny, tedy bez hlavní větve. Takovou formou je otevřená koruna. Optimální výška řezu je v tomto případě asi 60 cm od země. V následujících letech je vhodné vybrat přibližně 4-6 hlavních větví, které se budou od kmene rozšiřovat rovnoměrně a vytvoří tvar jakéhosi poháru nebo misky. Pamatujte si však, že takto pěstované stromy dosahují obvykle o něco větší velikosti než stromy řezané prvním způsobem.

Pokračujte v udržovacím řezu

Následující roky růstu peckovin by se měly nést především v duchu tzv. udržovacích řezů. Nejdůležitější je vytvořit u stromků již zmíněnou korunu. Musíte však přitom být opravdu opatrní – pokud stromky příliš seříznete, ovlivníte tím rychlost jejich růstu. Platí totiž zásada, že čím více řežete korunu, tím více bude rostlina napínat síly do růstu kmene. Z původně malých stromků se tak rychle stanou „košťata“, která budete muset sklízet z opravdu vysokého žebříku.

Další dva roky po výsadbě se tedy snažte řezem budovat především kostru budoucí koruny. V případě kónických korun je nutné postupovat tak, aby boční větve nikdy nebyly silnější než hlavní větev. Díky tomu budou mít vaše stromy opravdu vysokou plodnost.

Konečný tvar koruny by se však měl odvíjet i od prostoru, na kterém peckovinu pěstujete. Jestliže nemáte místa nazbyt, je vhodné vytvořit korunu ve tvaru jakési šišky, tedy vysokou hlavní linii a krátké boční větve. A naopak pokud vlastníte velký pozemek a můžete si dovolit stromku dopřát více prostoru, pak klidně nechte postranní větve růst volně do stran a starejte se jen o to, aby nebyla koruna příliš zahuštěná (důsledně tedy odstraňujte většinu výhonů vedoucích dovnitř).

Co si vzít při řezu k ruce

Ostré zahradnické nůžky jsou samozřejmostí. Zapomenout byste však neměli ani na pohodlné zahradní rukavice, které účinně eliminují riziko vzniku nepříjemných odřenin či škrábanců. U vyšších stromů se vám také budou hodit speciální teleskopické zahradnické nůžky, které vám umožní se bez námahy dostat i do vyšších poloh koruny. Vybírejte však opravdu kvalitní model. Teleskopické nůžky by si totiž měly bez problémů poradit jak se silnými, tak i s tenkými větvemi.

Stromy rozdělte i podle období, kdy nesou ovoce

Stromy na zahradě však nerodí stejně – ba právě naopak. Znalý zahrádkář si skládá své odrůdy na zahradě tak, aby ho zásobily sladkým ovocem od konce léta prakticky až do zámrzu. A jak tuto skutečnost zohlednit při samotném řezu?

  • v období od konce února do konce března prořezávejte ty odrůdy peckovin, které plodí koncem září a začátkem října
  • a naopak odrůdy dávající ovoce v červenci a srpnu by měly být řezány ihned po sklizni, tedy nejpozději v září.

Toto pravidlo je opravdu důležité, protože každý řez způsobuje rostlinám větší či menší rány, které se musí stihnout zahojit do příchodu mrazů, tedy do konce vegetačního období. V opačném případě hrozí silné poškození od mrazu a leckdy i úhyn stromku.

Jak často řezat peckoviny

Pamatujte si také, že pravidelný řez je u peckovin nezbytný. Pomáhá docílit estetického vzhledu a přispívá k bohaté úrodě. Každý rok je proto nutné odstranit všechny nemocné nebo nepotřebné větve a rovněž se zbavit těch, které rostou špatným směrem nebo se dokonce kříží.

Zdroj: https://www.rezstromu.cz/rez-drevin/terminy-rezu-jednotlivych-druhu-ovocnych-drevin/, https://zahrada.bydleniprokazdeho.cz/zahrada/rez-ovocnych-stromu-jak-a-kdy-jej-provadet.php

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *