Kdy je cuketa jedovatá? Návod na rozpoznání jedovaté cukety. Co dělat při otravě?

Konzumace cukety může být skutečně zrádná! Prozradíme vám, kdy je cuketa jedovatá a kdy ji rozhodně nejíst.

Přestože plod vypadá perfektně, může být pro naše zdraví velice nebezpečný. Naštěstí existuje jednoduchý test, jak poznat, zda je cuketa v pořádku.

Stačí cuketu ochutnat. Pokud má běžnou neutrální až nasládlou chuť, je vše v pořádku. Pokud je cuketa hořká či trpká, nikdy ji nejezte a rovnou ji odešlete na kompost!

Tip: Jak bezpečně poznat zralé cukety?

Proč je cuketa jedovatá?

V přírodě se rostliny běžně brání proti škůdcům. Některé mají ostny či chlupy, jiné zase produkují silné aroma. Plody cukety jsou však hladké a díky své váze většinou padnou přímo na zem. A jsou tak ideálním terčem záškodínkům.

Proto se cukety naučily bránit a produkují řadu toxických steroidů se souhrnným názvem kukurbitaciny. Ty mohou být pro lidský organismus ve větší míře velmi nebezpečné. 

Co kukurbitaciny způsobují?

Většinou jsou tyto látky opravdu neškodné, jsou ale faktory, jejichž souhra způsobí opravdu velký obsah kukurbitacinů. Může se jednat o špatně zvolenou odrůdu v kombinaci s velkým suchem, horkem nebo vyšším výskytem škůdců. 

Toxiny mají většinou za následek nevolnost, průjmy a zvracení, nejedná se tak o vážnou otravu. Ale byly zaznamenány i případy, kdy v důsledku požití “jedovatých cuket” došlo k otravě tak silné, že i přes hospitalizaci skončila smrtí pacienta

Tip: Jak zastavit průjem?

Pomůže nahořklé cuketě vaření?

Máme pro vás špatnou zprávu. Pokud jsou vypěstované cukety nahořklé, měly by ihned putovat z kuchyně. Ani tepelná úprava totiž kukurbitaciny nedokáže zničit. Nehledě na to, že na hořkém obědě byste si asi moc nepochutnali.

Co dělat při podezření na otravu cuketami?

Nedokázali jste se vzdát vypěstovaného kusu, přimhouřili zrak nad nepříjemnou nahořklou chutí a nyní vás zastihl průjem, nevolnost nebo zvracení? 

Zachovejte klid, většina otrav má mírný průběh a pomůže šetřící dieta jako při střevní viróze – rýže, suché pečivo, černý čaj a klid. Pokud je ale otrava doprovázena většími potížemi, můžete se obrátit na

Toxikologické informační středisko (TIS), které je vám k dispozici 24 hodin denně na tel. číslech 224 919 293 a 224 915 402

V případě nedostupnosti linek můžete volat také na tel. číslo 725 103 658, kde ale v běžném provozu nemusí být specialista k dispozici.

Kde se kromě cuket můžete setkat s kukurbitaciny?

Nejedná se ale pouze o cukety. Kukurbitaciny dokáží vyprodukovat i další tykvovité roslitny, mezi které patří mimo jiné:

  • okurky
  • dýně 
  • meloun
  • další tykve kromě cukety

Stejně tak u nich platí, že pokud jsou nahořklé, nejsou vhodné ke konzumaci. Vždy tedy odkrojte kousek zeleniny a vyzkoušejte, nahořklé sousto případně vyplivněte (z jednoho sousta problémy určitě nehrozí) a zeleninu ke spotřebě nepoužívejte.

Jak se vyhnout hořkým cuketám?

Rada je v tomto případě velmi jednoduchá – dejte přednost kupovaným ošetřeným a šlechtěným semenům. Rostliny vypěstované ze semen z minulé vlastní sklizně jsou na výskyt kukurbitacinů mnohem náchylnější. 

Důležité je také sklízet plody mladé. Jakmile už na zahradě máte opravdu velký zelený kyj, je riziko hořkosti a tedy výskytu toxinů vyšší. 

Na kterou zeleninu si ještě dát pozor?

Většina z nás má zeleninu za zcela bezpečnou, kromě hořkých tykvovitých rostlin bychom si ale měli dát pozor třeba na obyčejnou bramboru.

Přestože na talíři brambora představuje dobrý zdroj aminokyselin lysinu a tryptofanu, obsahuje toxin solanin, který v jistých případech může být zdraví škodlivý. 

Solanin je dalším obranným prostředkem před škůdci. Proto se nejvíce vyskytuje v klíčcích, hlízách a naklíčených bramborech, jeho přítomnost se ale zvyšuje také u brambor vystavených světlu, které poznáte snadno podle jejich zelené barvy. Naklíčené nebo zelené brambory by tak na našich talířích rozhodně končit neměly.

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/zdravi/otrava-cuketa-okurka-30000805.html, http://www.ueb.cas.cz/cs/content/cuketa-zabijak a https://www.jimejinak.cz/pravda-o-bramborach/ 

Další články o zahradničení:

4/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *