Neexistuje jeden univerzální návod na jarní střih keřů. Všeobecně lze říct, že se tento postup týká druhů, které kvetou v létě a na podzim. U keřů vykvétajících naopak na jaře byste se jarním sestřihem připravili o letošní násadu květů. Jakou techniku použít a kterých druhů se tento jarní úkon týká?
Jak na jarní sestřih keřů?
Předem je třeba říci, že použitá technika řezu závisí především na konkrétním druhu okrasného keře, který se chystáte omladit nebo vytvarovat. Bez výjimky se však vždy odstraňují uschlé a poškozené výhony a samozřejmě také ty přerostlé nebo ty, které směřují do středu koruny a zbytečně ji tak zahušťují.
Samotný řez je nejlepší uskutečnit ve chvíli, kdy ještě nedochází k plnému rozvoji listů (tedy do konce dubna). U rostlin citlivých na mráz je však pro jistotu vhodné počkat až do poloviny května. U keřů kvetoucích na jaře je možné v tomto termínu přistoupit jen k odstranění mrtvých nebo nemocných větví, všechny ostatní zásahy se provádějí až po odkvětu.
Jak prořezávat různé druhy okrasných keřů?
Podívejte se na nejčastější druhy těchto živých zahradních dekorací a najděte postup, který bude vyhovovat právě vaší zahradě.
Jarní seřezání tavolníku (Spiraea)
Tavolník japonský (Spiraea japonica) a další v létě kvetoucí druhy zkraťte do konce dubna o 1/3 až 1/2 jejich délky. U starších jedinců je také možné radikální seříznutí keře už na začátku jara a to na výšku 10-15 cm nad zemí. Podpoříte tak jejich krásný vzhled. Tavolník vždy kvete na letošních výhoncích a po odkvětu je vždy třeba stará květenství odstranit.
Jak na řez zlatice (Forsythia)
Provádí se zásadně po odkvětu, tedy nejlépe ještě před vyvinutím listů. Kvetoucí výhony je třeba seříznout na polovinu. Každé čtyři roky je pak vhodné zcela odstranit také nejstarší větve. Vyhněte se ovšem přílišné silnému seřezání, to totiž obvykle vede k tvorbě mnoha vyboulenin kořenů, patrných nad povrchem půdy, jež později hojně obrážejí. Dekorativní tvar keře je tedy poškozen.
Jak prořezat okrasný dřín (Cornus)
I tento keř se prořezává co nejdříve na jaře. Pokud od jeho výsadby uplynuly nejméně dva roky, měl by se seříznout kompletně cca 10-20 cm nad zemí. Tím bude zajištěno jeho dobré větvení a atraktivita. Mladší keře se doporučuje stříhat maximálně o třetinu.
Šeřík (Syringa) lze stříhat dvěma způsoby
Pokud vám jde především o zmlazení rostliny, pak k jeho řezu přistupte brzy na jaře. Zaměřte se na odstranění starých, poškozených a slabých výhonků. Tvarovací řez by pak měl následovat po odkvětu. Tehdy je nutné odstranit suchá květenství, aby rostlinu zbytečně neoslabovala. Nezapomeňte také na průběžné odstraňování kořenových výhonů během sezóny.
Řez komule Davidovy (Buddleja davidii)
Toto rostlinu je nejlepší prořezávat v březnu, nejpozději však do konce dubna. Keř je vhodné zastřihnout těsně u země (staré výhony totiž často namrzají) anebo alespoň odstranit loňské odkvetlé výhony. K tomuto keři se však vraťte ještě jednou v létě a zbavte ho těch ty nejtenčích a také jakkoliv poškozených výhonů. Ve stejném termínu je keř možné i tvarovat. U nově vysazených komulí se pak jejich větve doporučuje zkrátit na polovinu, aby se lépe ujaly.
Jak na řez tamaryšku (Tamarix)
Ošetření tohoto keře se provádí vždy na začátku jara a to tak, že se jednoleté výhony zkrátí přibližně o 1/2 až 2/3 délky. Keř si tak zachová svůj kompaktní tvar. Radikální zkrácení (například kvůli omezenému prostoru zahrady) je pak vhodné provést až v létě po odkvětu.
Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) potřebuje dva řezy
Ten první by se měl provádět optimálně v květnu, druhý poté v srpnu, ovšem v případě potřeby je možné ptačí zob obecný řezat i častěji a více. Nijak mu to nevadí. Keře, které rostou samostatně, potřebují především odstraňování odumřelých a poškozených výhonků na jaře, jiné tvarování nepotřebují – samy si vytváří poměrně hezkou siluetu. Naopak keře vysazené do živých plotů potřebují péči mnohem pravidelnější. Nejčastěji se stříhají zahradnickými nůžkami do rovnoměrných geometrických tvarů, nemusí to však být pravidlem.
Starší keře také velmi dobře reagují na hluboký řez, který vede k jejich žádoucímu zahuštění. A pokud ptačí zob teprve sázíte, měli byste ho při této příležitosti seříznout na výšku 30 cm. Velmi dobře se poté rozvětví a bude vypadat opravdu úžasně.
Řez mochny křovité (Potentilla fruticosa)
Všechny loňské zkraťte o 1/3 až 1/2 délky. U starších exemplářů pak také jednou za několik let odstraňte všechny nejsilnější výhonky, aby byla rostlina stimulována k tvorbě nových. Díky tomu si zachová atraktivní habitus a každý rok bohatě pokvete.
Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-176627-strihani-keru-si-spravne-nacasujte, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/i-okrasne-kere-potrebuji-jarni-rez-jak-postupovat
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.