Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky

První příznaky těhotenství nejsou obvykle tak přímočaré, jak bychom si leckdy představovali. Nastávajícím maminkám mohou připomínat například otravu jídlem nebo počínající nachlazení. Zejména v prvních týdnech je proto nutné posuzovat různé projevy těla komplexně a nevyvozovat závěry na základě jednoho jediného pozorování. A jaké příznaky těhotenství se tedy mohou objevit?

Jak se pozná těhotenství?

Ještě předtím, než začne ženě růst břicho, jsou první příznaky nově vzniklého života poměrně nenápadné. Jde především o:

  • Nevolnost a zvracení,
  • vynechání menstruace,
  • bolesti prsou,
  • únavu a ospalost,
  • závratě, výjimečně vedoucí až k mdlobám,
  • změnu chuti k jídlu
  • mírné krvácení mimo dobu cyklu,
  • bolesti břicha,
  • časté návštěvy toalety,
  • citlivost na výrazné vůně a pachy.

Kdy se objevují první příznaky těhotenství?

U většiny žen se první příznaky úspěšného otěhotnění objeví obvykle v období 4-6 týdnů po početí. Patří mezi ně například mírné implantační krvácení, které doprovází uhnízdění embrya v děloze. Největší intenzitu však mají na konci prvního trimestru, tedy kolem 9. –12. týdne těhotenství.

Tip: Co si sbalit do porodnice?

Některé ženy však nemusí mít během prvního trimestru vůbec žádné příznaky těhotenství. A ty, které trpí zároveň i nepravidelnou menstruaci, mohou odhalit svůj požehnaný stav mnohdy až po několika měsících.

Tip: Jak vypočítat ovulaci?

Jak poznat příznaky těhotenství od chřipky?

Prvním příznakem, který žena zaznamená, je obvykle těhotenská nevolnost. Ta se objevuje ráno nebo večer (jen zřídkakdy nepřetržitě po celý den) a většinou trvá několik hodin. Častější bývá u žen, které jsou těhotné poprvé. Tento stav způsobuje vysoká hladina choriového gonadotropinu (hCG), což je hormon běžně produkovaný během těhotenství. Intenzitu a frekvenci zvracení mohou ovlivňovat kromě zkonzumovaného jídla i výrazné pachy nebo psychické faktory (zejména úzkost a stres). Oproti tomu nevolnost navázaná na zdravotní problém bývá obvykle celodenní a velmi brzy ustupuje.

Tip: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve?

Velmi často je zmiňována i absence menstruace, ani ta však nemusí být 100% pravidlem. Například již zmíněné implantační krvácení může být někdy opravdu silné a se slabší menstruací ho tak lze snadno zaměnit. Ovšem samotná menstruace se může (byť obvykle v menší míře) pravidelně objevovat i 4 měsíce po otěhotnění. To ženy může často vést k tomu že těhotné nejsou. Podobně však dokáže na menstruační cyklus působit i nemoc. Proto je v případě pochybností vždy na místě těhotenský test.

Co byste ještě měli vědět?

Časté jsou také závratě a mdloby. Obvykle je způsobují změny v krevním oběhu (konkrétně rozšíření cév), jež se k těhotenství váží. Díky nim může krev proudit k miminku efektivněji. Důsledkem toho ovšem je, že matčin krevní tlak klesá a do mozku se díky tomu dostává mnohem méně krve. Závratě a mdloby jsou pak už jen logickým důsledkem. Vše však mohou způsobovat i špatné stravovací návyky. Těhotné ženy by proto měly jíst v pravidelných intervalech (nejlépe každé 3-4 hodiny). Pokud tento faktor zanedbají, pak hladina cukru v krvi může rychle klesnout, což často způsobuje právě závratě.

Tip: Co nejíst a nepít při kojení?

S tímto faktorem úzce souvisí i změna chuti k jídlu. Častá je především ta zvýšená, ovšem dostavit se může i pravý opak. Na vině jsou hormony a nikoli nutriční požadavky vyvíjejícího se dítěte, jak se často věří. Dostavit se tak paradoxně může i odpor k jídlům, které měly těhotné ženy až doposud v oblibě a naopak chuť na ta, která nemohly doslova ani cítit.

Tip: Co je těhotenská cukrovka?

A za zmínku stojí i bolest prsou. I tu způsobují hormony, mnohdy je však doprovázena i viditelnějšími žilkami a ztmavnutím bradavek.

Zdroj: https://gynem.cz/blog/prvni-priznaky-tehotenstvi, https://www.hipp.cz/tehotenstvi/pruvodce/tehotenstvi/jak-poznam-ze-jsem-tehotna/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *