Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve?

Ať už se těšíte na miminko nebo vás naopak potkala neplánovaná „nehoda“ během pohlavního styku, měly byste vědět, kdy si udělat těhotenský test, aby byl maximálně průkazný a dal vám vědět, na čem jste. Ještě předtím vás však na nově vzniklý stav mohou upozornit některé tělesné příznaky. Zjistěte, jak poznat těhotenství co nejdříve díky tomu, jak se chová vaše tělo!

Těhotenské testy patří k velmi dostupným a spolehlivým zdravotnickým pomůckám. V lékárně za jeden zaplatíte jen pár desetikorun a výsledek budete znát během několika minut.

Jak funguje těhotenský test

Tato zdravotnická pomůcka jednoduše zjišťuje přítomnost glykoproteinový hormon ze skupiny gonadotropinů hCG – alias choriogonadotropinu. Ten se vyskytuje v krevním oběhu nebo v moči. U těhotenství je uživatel následně informován zbarvením indikátoru s obsahem protilátky.

Co měří těhotenský text?

Hormon hCG, ten se začne v těle ženy vytvářet ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze. Hormon produkuje placenta v prvních dnech těhotenství se jeho hladina každý den zvyšuje.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Kdy si udělat těhotenský test

Je patrné, že nějakou dobu trvá, než na možné těhotenství ženské tělo zareaguje. Je tedy třeba vědět, že těhotenský test provedený v prvních dnech po styku, který mohl vést k otěhotnění, rozhodně není průkazný (může vyjít jako falešně negativní). Test, který měří hladinu hormonu hCG z moči je vždy nejlepší si udělat jeden den poté, když se nedostaví menstruace.

Tip: Menstruace v těhotenství. Je možná?

O něco citlivější jsou testy, které měří hladinu hCG v krvi, ty mohou spolehlivý výsledek ukázat 9. až 10. den po otěhotnění.

Je nutné dělat těhotenský test ráno?

Dříve, když nebyly na trhu vysoce citlivé těhotenské testy, bylo doručováno jejich provádění výhradně v ranních hodinách – tedy z první ranní moči. Dnes je situace jiná a testy lze použít k potvrzení nebo vyloučení těhotenství kdykoli během dne.

TIP: Hemoroid po porodu – je to normální? Za jak dlouho zmizí? Zjistěte vše potřebné o tomto nepříjemném problému

Jak používat těhotenský test

Záleží na tom, jaký test jste si pořídila. Pokud jde o ten, který detekuje přítomnost hormonu hCG v moči, pak bývá doporučený postup následující:

 • Podle typu testu je možné ponořit test do proudu moči nebo do nádobky se vzorkem.
 • O většiny testů nemá použitý postup vliv na výsledek nebo citlivost, záleží tedy jen na vašich preferencích.
 • Test je nutné nechat v proudu moči nebo ve vzorku alespoň 10 vteřin.
 • Test položte na rovnou podložku a vyčkejte.
 • Do několika minut se zobrazí výsledek (ten odečtěte podle návodu u každého testu).
 • Pokud použijte moderní digitální těhotenský test, zobrazí vám také počet týdnů od početí a vy tak můžete zjistit, jak dlouho jste těhotná.

V případě těhotenského testu, který používá vzorek krve, se postupuje jinak.

 • Přiloženou lancetkou proveďte vpich do prstu.
 • Poté použijte přiloženou soupravu k odběru malého vzorku krve.
 • Počkejte na výsledek.
 • Ten by se měl zobrazit do 2 až 3 minut. Pokud na test zapomenete a odečtete ho po době delší než 5 minut, nemusí už být spolehlivý a je lepší udělat si nový.

TIP: Co si sbalit s sebou do porodnice? Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma

Orientujte se podle citlivosti

Kromě druhu těhotenského testu je vhodné se zaměřit i na jeho citlivost, která vám prozradí o jeho použití vše potřebné.

 • Těhotenský test s citlivostí 10mUI/ml je možné bez potíží použít již pár dní před očekávanou menstruací.
 • Těhotenský test s citlivostí 25mUI/ml (tedy nižší) se používá teprve ode dne očekávané pravidelné menstruace, jinak se na jeho výsledky nelze spolehnout
Co může zkreslit výsledky těhotenského testu?

Všeobecně platí, že jsou tyto pomůcky velmi spolehlivé. Zpozornět se třeba jen v případě, že podstupujete léčbu neplodnosti a v jejím rámci užíváte léky, které obsahují i hormon hCG. V takovém případě může být výsledek falešně pozitivní. K podobné situaci může dojít i ve chvíli, kdy u vás probíhá mimoděložní těhotenství, nebo v případě, že nedošlo k úplnému uhnízdění vajíčka (biochemické těhotenství) a menstruace se tedy dostaví, i když opožděně.

TIP: Jak správně koupat novorozence? Postup krok za krokem – vytvořte si z koupele příjemný rituál pro celou rodinu

Jak odečíst výsledky těhotenského testu

Vždy platí, že je třeba se při jeho používání řídit návodem. Všeobecně však lze výsledky interpretovat takto:

 • Pozitivní výsledek – na testu se zabarví dvě čárky (ta kontrolní i ta testovací).
 • Negativní výsledek – na testu je po uplynutí stanovené doby patrná jen jedna čárka (kontrolní),
 • Neplatný výsledek – na testu se po uplynutí stanovené doby neobjeví kontrolní ani testovací čárka. Test je třeba udělat znovu (použijte jiný).

Jak poznat těhotenství co nejdříve

Někdy však žena může poznat těhotenství ještě dříve, než ho může test potvrdit. Objevují se u ní totiž některé typické znaky, které mohu těhotenství provázet. Jde například o:

 • ranní nevolnost,
 • pnutí v podbřišku,
 • změny nálad,
 • přecitlivělost na pachy,
 • neobvyklé chutě,
 • přecitlivělost na dotyky, bolest prsou
 • a únava.

Naopak těhotenské ranní nevolnosti, které bývají s očekáváním dítětem často spojovány, se v takto brzkém termínu nedostavují. Obvykle totiž začínají kolem 4. až 6. týdne těhotenství, přičemž ženě znepříjemňují život zhruba do poloviny 2. měsíce. Vše je však individuální, vyskytnout se tedy mohou i celodenní nevolnosti nebo ty, přetrvávající až téměř do porodu.

TIP: Harmonelo recenze – účinná probiotika pro zdraví? Podívejte se, zda jsou populární sirupy s bylinkami tím pravým

Na první příznaky se však nelze spoléhat. Často si je lze splést například se silnějším PMS, spolehlivé řešení této otázky vám tak může poskytnout pouze kvalitně provedený těhotenský test a následná návštěva gynekologa.

Zdroj: https://www.happymum.cz/tehotenstvi/nejdrive-ukaze-test-tehotenstvi/, https://www.otehotnet.cz/clanky-a-rady/jak-nejrychleji-zjistit—ze-jste-tehotna/, https://www.pampers.cz/tehotenstvi/zdrave-tehotenstvi/clanek/ranni-nevolnosti-v-prvnim-trimestru

post

Zkušenosti “Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *