Jak správně koupat novorozence? Postup krok za krokem

Když si domů z porodnice přinesete malinké miminko, tak možná tápete u všech běžných denních činností. Nejste si jistí, jak dítě správně držet, přebalit, převléct a jak jej vykoupat. Nemusíte se ale bát. S naším uceleným návodem zvládnete koupání levou zadní a vytvoříte si z koupele příjemný rituál pro celou rodinu. 

Co budete potřebovat?

První mytí novorozence se doporučuje zhruba 2-4 dny po porodu. Dříve se miminko omývalo ihned, ale podle nejnovějších doporučení se nechává vstřebat mázek, který je na pokožce po narození přítomen. Pokud nesouhlasíte s koupelí v porodnici a chcete si dítě vykoupat až doma, tak to sdělte personálu, který bude vaše přání respektovat. 

Koupání novorozence není žádná raketová věda. Jen musíte o něco více dbát na zásady bezpečnosti a hlídat teplotu vody. Ideálně si předem nachystejte veškeré pomůcky, ať nemusíte později odbíhat.  Novorozence a malé děti nikdy nenechávejte ve vodě bez dozoru, mohou se utopit i v malém množství vody. 

Pomůcky pro koupel novorozence:

  • vanička, koupací kyblík nebo podložka do vany,
  • teploměr,
  • žínka,
  • osuška,
  • čistá plenka,
  • pyžámko,
  • vatové tyčinky, 
  • hřebínek (dle potřeby), 
  • líh na pupík (pokud ještě neodpadl pupeční pahýl), 
  • dětská kosmetika. 

Postup krok za krokem

  1. Nachystejte si k ruce veškeré pomůcky na umývání a během koupání nikam neodcházejte. 
  2. Napusťte do vaničky nebo vany 10-15 centimetrů vody.  Koupací kyblík naplňte po rysku. Doporučovaná teplota vody je 37 stupňů, místnost na koupání musí být dostatečně vytopena. Ideální teplotu vody ověřte teploměrem, zkušenější rodiče poznají správnou teplotu loktem.
  3. Svlékněte miminko, držte jej jednou rukou a podpírejte hlavičku. Druhou rukou opatrně omývejte tělíčko od hlavy dolů. 
  4. Dětská pokožka je velmi citlivá, proto netlačte. Není to potřeba. Novorozenci nejsou špinaví, ale mohou mít nahromaděn maz v záhybech. 
  5. U holčiček nezapomeňte na správnou techniku mytí genitálu. Vždy postupujte zepředu dozadu, jinak hrozí zavlečení infekce z konečníku. 
  6. Po koupeli miminko zabalte do ručníku. Nejlepší je jemný ručník nebo velká bavlněná plena. 
  7. Pokud používáte dětskou kosmetiku, tak natřete novorozence a dejte pozor, aby vám kluzké miminko neupadlo. 
  8. Ihned po usušení dítě přebalte a oblečte, aby neprochladlo. Pokud je potřeba, tak ošetřete zadeček krémem na opruzeniny. Krém není třeba užívat preventivně. 
  9. Vatovou tyčinkou vysajte přebytečnou vodu z uší a nosu. 
  10. Jednou za čas nezapomeňte ostříhat nehtíky na nohou a rukou. 

Jak často děti koupat

Miminka mají velmi citlivou pokožku a koupáním se smývá její přirozený ochranný film. Koupejte dítě dle svého uvážení a aktuálního stavu pokožky. V teplých dnech se dítě více potí a je náchylnější na opruzeniny, proto provádějte očistu častěji. 

Pokud má dítě atopický ekzém nebo jiné kožní onemocnění, tak dobu koupele omezte na nezbytnou dobu. Batolata a kojenci už berou koupání jako rituál a hru, proto můžete večerní hygienu zařadit jako pravidelnou součást dne. Malé děti mají rády pravidelnost, proto jim večerní koupel naznačí, že je čas spánku a snadněji večer usnou

Kosmetika pro novorozence

Používání dětské kosmetiky není žádné dogma. Někteří rodiče mají doma arsenál dětské kosmetiky a jiní si vystačí s krémem na opruzeniny. Ať se rozhodnete jakkoliv, tak vždy kupujte přípravky určené pro citlivou novorozeneckou pokožku. 

Poohlédněte se po lékárenské kosmetice s atesty a certifikáty nebo se můžete rozhodnout jít non-toxic cestou a vsadit na přírodní přípravky. Nezapomeňte však, že přestože je přípravek přírodní, může se i na něj objevit přecitlivělost nebo alergická reakce. 

Zdroje: https://www.ondalek.cz/koupani-miminek/, https://www.alza.cz/maxi/jak-na-koupani-miminka

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *