První čtení knihy – seznam oblíbených titulů pro nejmenší čtenáře

Knihy pro první čtení by měly mít několik důležitých vlastností, které pomáhají začínajícím čtenářům rozvíjet jejich dovednosti a lásku k čtení.

Proto je jako první dobré se podívat na to, jak by takové knihy měly vypadat.

Co by měly mít knihy pro začínající čtenáře

Vyplatí se zaměřit na několik důležitých bodů, které pomáhají nejmenším čtenářům se co nejlépe ponořit do textu. V zásadě jde o tyto:

 • Jednoduchý a přístupný jazyk: Knihy by měly obsahovat jednoduchý jazyk a krátké věty, které jsou pro začínající čtenáře snadno čitelné.
 • Ilustrace: Ilustrace jsou důležité, aby pomohly dětem porozumět obsahu knihy a vizuálně se do něj ponořit.
 • Krátké kapitoly nebo odstavce: Delší texty mohou začínajícím čtenářům připadat příliš obtížné. Knihy s krátkými kapitolky nebo odstavci usnadňují čtení.
 • Poutavý příběh: Příběh by měl být zajímavý a oslovovat cílovou věkovou skupinu. Motivující příběh pomáhá udržet dětský zájem o čtení.
 • Vhodná délka: Délka knihy by měla být přizpůsobena věku a čtecím schopnostem dítěte.
 • Podpora slovní zásoby: Knihy by měly obsahovat nová slova, která pomáhají dětem rozšiřovat svou slovní zásobu, ale zároveň by měly být dostatečně jednoduchá na pochopení.
 • Téma a obsah: Témata by měla být relevantní pro věkovou skupinu a měla by podporovat hodnoty, které chcete dítěti předávat.
 • Interaktivita: Některé knihy mohou obsahovat interaktivní prvky, jako jsou hádanky nebo otázky, které zpříjemňují čtení.
 • Kvalitní vydání: Kvalitní papír a vazba zvyšují trvanlivost knihy.

TIP: Jak motivovat dítě ke čtení knih? Objevte 10 tipů, jak motivovat dítě ke čtení hravě a efektivně.

Tipy na knihy pro první čtení

Tady je seznam knih s pozitivními hodnoceními, které lze jako první čtení pro děti rozhodně doporučit.

 • Záhada školní půdy – První čtení, to nic není
 • Logopedické pohádky – Příběhy k procvičování výslovnosti
 • Hurá, chyba!
 • Příhody veselých prvňáčků
 • Prázdniny s kouzelnou aktovkou – První čtení s úkoly

Záhada školní půdy – První čtení, to nic není

Kniha „Tajemství školního pozemku – První čtení, to nic není“ je poutavý příběh, jehož hlavní hrdinkou je Alenka, žákyně první třídy, která touží zažít opravdová dobrodružství. O svou touhu se rozhodne podělit se svými kamarády ze třídy a vytvoří tak jedinečnou detektivní skupinu. Během dne však nenarazí na nic neobvyklého, co by jim splnilo sny o vzrušujících dobrodružstvích. Proto se rozhodnou vydat na noční výpravu.

Během jejich noční výpravy si Alenka, která bydlí naproti škole, všimne světla v okně školní budovy, které není přiřazeno k žádné ze tříd, ale nachází se na půdě. Tato událost se stane výchozím bodem pro děti, které se rozhodnou toto tajemné místo prozkoumat. Po skončení vyučování a v utajení před dospělými se vydají na půdu školy. V místnosti, kde se v noci svítilo, na první pohled nenajdou nic neobvyklého, pouze vystavená vycpaná zvířata. Nedostatek prachu na stole se jim však zdá podivný. To si rozhodně žádá hloubkové vyšetřování.

Alenka, Jana, Adam a Lukáš přemýšlejí, jak se v noci dostanou do školy, aby záhadnou půdu důkladně prozkoumali. Pomoc přichází v podobě nečekané příležitosti. Místo zrušení školního výletu připraví paní učitelka pro děti přespání ve škole, spoustu her a zajímavých soutěží. Během této výjimečné akce dostanou děti příležitost prohlédnout si školní půdu po setmění. To, co tam uvidí, v nich vzbudí údiv a zvědavost a nachystá jim hádanky, které musí vyřešit. Podaří se jim rozluštit tajemství školní půdy a jaká dobrodružství na ně ještě čekají? To vše najdete v poutavém příběhu „Tajemství školní půdy – První čtení, to nic není“.

TIP: Jak sledovat sérii Harry Potter? Návod je naštěstí docela jednoduchý, stačí se jen držet jednoduchého pravidla

Záhada školní půdy – První čtení, to nic není – recenze

A jak tuto knihu hodnotí čtenáři, kteří ji už pro své děti pořídili?

Dětem (kluci 5,5 a 4) se líbilo, já osobně si myslím, že bychom zvládli i složitější text, mnohdy mi to přišlo dost triviálně napsané. Kluci se v podstatě na nic neptali, což je podle mě škoda. Když čteme složitější knihy, objevují nové slova (a mnohdy i já) a učíme se přitom. Ale jako samostatná kniha pro první čtení to bude určitě super.“

Janulka1310, Databazeknih.cz

Vhodná pro malé čtenáře k samostatnému čtení. Synovi se líbila. Fajn byly krátké kapitoly. Co se mi jako posluchači nelíbilo: Alenka řekla…Adam řekl…. Jana řekla…. Zeptáme se…Zeptala se jí….zeptal se Adam….nikdo se nezeptal….a pořád dokola, ale syn nic neříkal, takže jeho to nerušilo a tak je to v pořádku =)“

Abukšákul, Databazeknih.cz

Záhada školní půdy je lehce nadprůměrná záležitost, kterou brzdí dvě věci. Zaprvé nemusí každý dialog vypadat takto:

„Půjdeme?“ řekl Pavel.

„Ano.“ řekl Karel.

„Tak jo.“ přidal se Evžen.

Velice nepříjemně se takový text čte a vytrhává z dobrodružství. No a když už mluvíme o příběhu, tak jeho konec je totální tragédie. Nepříjemné překvapení pro mne i pro dceru.“

Atlantis, Databazeknih.cz

Pěkná kniha a pro děti lehce napínavá. Starší syn se bál víc než mladší dcera.:-) Mohu doporučit.“

Merynkaw, Databazeknih.cz

Logopedické pohádky – Příběhy k procvičování výslovnosti

„Logopedické pohádky: Příběhy k procvičování výslovnosti“ je poutavá a naučná kniha, která je promyšleně vytvořena tak, aby vyhovovala potřebám malých dětí ve věku od 5 do 8 let na jejich cestě k osvojení bezchybné výslovnosti. Díky jedinečnému přístupu, který spojuje kouzlo pohádek s precizností logopedie, je tato kniha cennou pomůckou pro logopedy, rodiče i učitele mateřských škol.

Talentované autorky tyto pohádky důmyslně koncipovaly tak, aby se zaměřily na nejčastěji procvičované hláskové skupiny, což z ní činí dokonalého společníka pro zdokonalování správné výslovnosti. Kniha provází děti postupnými jazykovými úkoly, počínaje jednotlivými slabikami a slovy, postupně přechází k poutavým říkankám a nakonec vrcholí vyprávěním pohádek.

TIP: Zaklínač knihy – správné pořadí i doplňující tituly. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, vyplatí se začít s povídkami a teprve poté přejít na ságu o Geraltovi a Ciri

Jedním z výrazných rysů knihy je jemná a interaktivní metoda, kterou se správná artikulace upevňuje. Jakmile si děti osvojí konkrétní hlásky řeči v říkankách, je nutné tyto nově nabyté dovednosti zakomponovat do rozsáhlejších vyprávění. Zde přichází na řadu kouzlo pohádek. Vyprávěním těchto pohádek nebo diskusí o příbězích vedenou názornými obrázky si děti mohou bez námahy procvičovat výslovnost. Pravidelným vyprávěním pohádek si přirozeně upevňují nově nabyté jazykové dovednosti a mění svou řeč do plynulé a výstižné podoby.

„Logopedické pohádky“ jsou pečlivě přizpůsobeny dětem v předškolním a raném školním věku. Je speciálně navržena pro ty, které jsou v procesu osvojování přesné výslovnosti. Ať už se jedná o specializovaného logopeda, který vede vývoj řeči dítěte, rodiče, kteří se snaží podpořit jazykovou cestu svého dítěte, nebo učitele v mateřské škole, kteří touží zlepšit jazykové dovednosti svých žáků, tato kniha je všestranným a nepostradatelným zdrojem informací.

Souhrnně řečeno, „Logopedické pohádky“ propojují kouzlo oblíbených pohádek s vědeckými poznatky logopedie a vytvářejí poutavý a účinný nástroj pro zdokonalování výslovnostních dovedností malých žáků. Nejenže vštěpuje dětem radost z vyprávění příběhů, ale také zajišťuje, že děti postupují směrem k jasné a jisté řeči, a pokládá tak pevné základy pro jejich jazykový rozvoj.

Logopedické pohádky – Příběhy k procvičování výslovnosti – recenze

A co na tuto knihu říkají čtenáři, kteří mohli její vliv na své děti posoudit?

Hezky pojatá kniha, učí pozvolna děti výslovnosti. Pohádky – příběhy jsou vždy zaměřené na nějaké problémové písmenko. U každého příběhu je napsané na jaké písmenko se zaměřuje a které písmenka neobsahuje. Dětem se čtení moc líbilo. Potřebuji procvičovat mladšího syna a to bylo a je horší, nechce se mu a nebavilo ho to, ani touto cestou, ač jsem se moc snažila všemi způsoby. Ale pevně věřím, že tu pořádnou mluvu nakonec dáme s knihou i bez knihy 😉 Tuto knihu určitě doporučujeme.“

Janizoun, Databazeknih.cz

TIP: Pocketbook 632 touch hd 3 recenze a unboxing. Kvalitní a voděodolná čtečka knih s nízkou hmotností a zajímavou cenou

Skvělá pomůcka k procvičování pro děti, které už umí číst a stále navštěvují logopedii. Je vhodná ke zpestření neustále se opakujících cvičení, která jsou pro děti nudné. Může to využít i mladší dítě, když rodič bude předříkávat pohádku a cvičné slovíčko bude dítě po něm opakovat. Z obsahu: Pohádky s L na začátku slova, na konci slova i ve všech pozicích( bez r, ř). Pohádka na procvičení (vždy bez ř) Tr, Dr, Kr, Br, Pr, Hr, Fr, Mr. Pohádky na procvičení R (vždy bez ř) na začátku slova, na konci slova a ve všech pozicích. Pohádky na procvičení Tř,Dř, Kř, Bř, Př, Hř. Pohádky na procvičení Ř na začátku slova , na konci slova a ve všech pozicích. Pohádky na procvičení č, š, ž, ,c, s, z, d, t, n, ď, ť, ň.“

Majáček, Databazeknih.cz

Za mě pěkná knížka a určitě vhodná i pro nečtenáře – pohádky jsou krátké, takže udrží pozornost bez problému. Oceňuji, že problematická písmena jsou v ní vždy tučným písmem – moje děti ještě neumí číst, takže když rekonstruujeme příběh, snadno se mi vyhledávají slova na která se ptám, aby děti opakovaly…“

Gaeberys, Databazeknih.cz

Hurá, chyba!

Kniha Hurá, chyba! je půvabnou a poučnou ilustrovanou kronikou nejpozoruhodnějších objevů a vynálezů, které za svou existenci vděčí náhodě a lidskému omylu. Tato rozmarná cesta dějinami odhaluje úžasnou sílu nechtěných omylů a připomíná nám, že ve světě inovací jsou někdy „chyby“ skutečnými strůjci pokroku. Věděli jste, že nesčetné množství vynálezů, které dnes považujeme za samozřejmost, jako jsou bramborové lupínky, ohňostroje, zápalky, káva, a dokonce i superlepidlo, vzniklo díky chybám jejich tvůrců? Tato půvabná kniha se s vámi podělí o zajímavé příběhy těchto mimořádných objevů, které vznikly těmi nejneočekávanějšími způsoby.

TIP: Historické romány (knihy) – které patří ke špičkám na trhu. Vyberte si to nejlepší, co je v Česku k mání

Kniha Hurá, chyba! vás vyzývá, abyste přijali krásu lidské nedokonalosti a vnímali nešikovnost jako bránu ke genialitě. Prostřednictvím živých ilustrací a poutavého vyprávění se setkáte s poutavými příběhy vynálezců, vědců a umělců, kteří narazili na velikost, zatímco se snažili o něco úplně jiného. Jejich nehody a omyly daly světu některé z jeho nejoblíbenějších a nepostradatelných pokladů. Při listování stránkami této knihy budete žasnout nad šťastnými náhodami, které utvářely náš svět, od náhodného objevu penicilinu až po náhodné setkání, které vedlo k vývoji poznámkového bloku Post-it. Každá stránka vás bude inspirovat k tomu, abyste se na své vlastní chyby dívali s nově objeveným uznáním a věděli, že právě ony mohou být odrazovým můstkem k něčemu výjimečnému.

Kniha Hurá, chyba! není jen oslavou lidské vynalézavosti, ale také svědectvím o tom, že v nepředvídatelném tanci tvořivosti a inovací je někdy zapotřebí klopýtnout, abyste našli cestu vpřed. Připojte se tedy k oslavě omylů a chybných kroků a vydejte se na cestu, při které si budete říkat „hurá“ na každý omyl, který uděláte!

Hurá, chyba! – recenze

A jak tuto knihu hodnotí rodiče, kteří jí už svým dětem pořídili?

Moje dítě se do knihy okamžitě zažralo, a já jsem byla svědkem, jak se otevírá nový svět překvapivých příběhů a náhodných objevů. Každá stránka je bohatě ilustrovaná a přináší nejen fascinující příběhy, ale také důležité ponaučení: že někdy je právě náhoda a chyba tím, co vede k výjimečným objevům.“

Ivana, maminka

Jsem vděčná, že jsme narazily na tuto knihu, která není jen poučná, ale také nesmírně zábavná. Přečetla jsem ji společně s dítětem, a byla to skvělá zkušenost. Tato kniha nás přivedla k tomu, abychom se spolu smály chybám a braly je jako příležitost k novým objevům. A také nám připomněla, že věda a kreativita jsou plné nečekaných zvratů, a to je něco, co bychom měli slavit.“

Zuzana, maminka

TIP: Horory knihy – výběr. Pokud se chcete příjemně bát, vyberte si ze seznamu

Příhody veselých prvňáčků

Adamova cesta začíná s očekáváním a trochou obav, protože se těší na začátek nového školního roku. Jeho srdce je plné vzrušení z dobrodružství, která na něj čekají, ale zároveň se nemůže ubránit údivu, co ho v tajemném světě školy čeká. Adama především zajímá, zda se mu podaří najít nové kamarády, se kterými bude sdílet své dny. Jak se však příběh rozvíjí, jeho obavy se rychle rozptýlí.

Během letních prázdnin se do jejich sousedství přistěhuje nová sousedka Lucka a jejich cesty se téměř okamžitě střetnou. S každým dalším dnem se Adam a Lucka rychle spřátelí, sdílejí spolu smích, tajemství a vytvářejí pouto, které bude určovat jejich budoucnost. Jejich nově nalezené přátelství se ještě více upevní, když zjistí, že budou ve škole chodit do stejné třídy, což slibuje mnoho společných dobrodružství a zážitků.

Tento hřejivý příběh je rozkošným zkoumáním dětského kamarádství a vzrušení z toho, že se vydáváme na novou školní cestu. Příběh nabere nečekaný spád, když se dvojice spolu se svým novým kamarádem vydá na výpravu, která do jejich kruhu přivede čtyřnohého společníka, ale podrobnosti vám neprozradíme – to si budete muset přečíst!

Tato kniha je nejen půvabným vyprávěním, ale také cennou pomůckou pro začínající čtenáře. Je vytvořena z krátkých, snadno stravitelných textů a velkého písma, které z ní činí ideální volbu pro začínající čtenáře. Kniha je navíc obohacena o úkoly, které slouží k posílení čtenářských dovedností, udržení paměti a pozorovacího talentu.

Vstupte s nadšením do světa „Příhody veselých prvňáčků – První čtení s úkoly“ a sdílejte dobrodružství Adama a Lucky, kteří vás zavedou na cestu z předškolního věku do vzrušujícího světa první třídy. Přidejte se k těmto mladým kamarádům v příběhu, který vás jistě zahřeje u srdce.

TIP: Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů? Zapomeňte na to, že byste oblečení i se žvýkačkou jen tak hodili do pračky…

Příhody veselých prvňáčků – recenze

A jak se na knihu dívají lidé, kteří si již se svými dětmi přečetli?

Skvělá volba pro první čtení. Větší písmo, kapitoly zvládnutelně dlouhé, aby prvňáček chtěl dočíst, obsahově zajímavé a přiměřené příběhy a moc hezké ilustrace.“

michaelazivna, Databazeknih.cz

Příběh Adama, který se vrací do školy a setkává se s novou kamarádkou, Luckou, je tak jemný a upřímný. Autor vytvořil postavy, se kterými si naše dítě rychle našlo společnou řeč. Vidět, jak se Adam a Lucka stávají nejlepšími přáteli a prožívají spolu dobrodružství, je něco, co jsme si užívali jako rodina. Ale co mi na této knize opravdu imponuje, jsou úkoly. Jsou skvělým doplňkem k příběhu, který posiluje čtenářské dovednosti mého dítěte. Vidět ho, jak se zapojuje do úkolů a soustředí se na četbu, mi dodalo jistotu, že tato kniha je více než jen příběhem – je to učební nástroj, který podporuje rozvoj jeho dovedností.“

Tereza, maminka

Kniha je napsaná tak, aby byla přístupná začínajícím čtenářům, a velká písma jsou pro ně ideální. Tím se stala kniha opravdovým magnetem pro mého malého knihomola, a to je pro mě, jako matku, neocenitelné. Tato kniha nám pomohla utvořit návyk pravidelného čtení jako součást našeho každodenního rituálu.“

Zuzana, maminka

Kdo je Zuzana Pospíšilová?

„V okouzlující říši dětské literatury září jedno jméno jako maják kreativity a představivosti: Zuzana Pospíšilová. Narodila se v roce 1975 v Karviné a stala se oblíbenou autorkou známou svými originálními díly vytvořenými především pro malé čtenáře. Literární cesta Zuzany Pospíšilové začala v roce 2004, kdy její první pohádky ozdobily stránky oblíbeného dětského časopisu „Sluníčko“. Tehdy ještě svět netušil, že se z ní stává literární velikán. V roce 2005 podnikla skok do světa nakladatelství a od té doby její literární hvězda neustále stoupá. Dnes je jednou z nejplodnějších a nejaktivnějších autorek, které se věnují tvorbě příběhů výhradně pro mladé čtenáře.“

TIP: Jak prát péřovou bundu? Postup je sice dlouhý, ale jednoduchý – po vyprání bude stále vypadat jako nová

Prázdniny s kouzelnou aktovkou – První čtení s úkoly

„Prázdniny s kouzelnou aktovkou“ je půvabná dětská knížka, která malé čtenáře přenese do kouzelného světa Filipa a jeho sestřenice Terezky. Příběh se točí kolem jejich netrpělivého očekávání školy, která je za rohem. Zatímco Terezka dostala na začátku prázdnin k narozeninám zbrusu novou školní tašku, Filip na tu svou netrpělivě čeká. Během letních prázdnin se obě děti ocitnou u prarodičů, kde je zvědavost zavede na zaprášenou zapomenutou půdu. Mezi pavučinami a starými cetkami narazí na zdánlivě obyčejnou aktovku. Netuší, že tato opotřebovaná taška skrývá kouzelné překvapení.

Když si Filip aktovku vypůjčí, aby se s Terezkou pustil do hry na školním dvoře, brzy zjistí, že to není obyčejná školní taška. Každý den v ní objeví něco nového a neobyčejného, co se dokonale hodí pro jejich prázdninová dobrodružství. Zdá se, že aktovka má nekonečnou zásobu fascinujících pokladů, které podněcují jejich zvědavost a kreativitu, od map přes tajemné klíče až po zajímavé drobnosti.

Příběh je nejen vzrušující a okouzlující cestou kouzelným létem, ale také poučením pro malé čtenáře. Na konci každého okouzlujícího příběhu je čtenářům předložen soubor poutavých úkolů. Tyto úkoly jsou navrženy tak, aby nejen zlepšily jejich čtenářské dovednosti, ale také aby prověřily jejich paměť a pozorovací schopnosti. Prostřednictvím těchto úkolů jsou děti vybízeny k aktivnímu zapojení do příběhu a k uplatnění nově nabytých znalostí.

Vydejte se s Filipem a Terezkou na jejich nezapomenutelné léto plné kouzel, dobrodružství a nových přátelství. „Prázdniny s kouzelným kufříkem“ jsou hřejivým a poučným příběhem, který zaujme mladé myslitele a nechá je netrpělivě čekat na další letní dobrodružství, a zároveň posílí jejich čtenářské a poznávací schopnosti. Pokud jste zvědaví, zda odhalíte tajemství uvnitř kouzelného kufříku a vydáte se na cestu plnou poznání a představivosti, tuto knihu si musíte přečíst.

TIP: Jak ochladit psa? Pozor na teplotní šok. Tyto tipy mohou vašemu mazlíčkovi zachránit život.

Prázdniny s kouzelnou aktovkou – První čtení s úkoly – recenze

A jak hodnotí knihu lidé, kteří ji už se svými ratolesti zvládli přečíst?

Starsi dostal s venovanim od panich ucitelek, ktere ma uzasne. Pribeh poutavy, libily se nam ukoly na konci kapitol.„

Monike, Databazeknih.cz

Příběh Filipa a Terezky byl pro mé dítě okouzlující a přitažlivý. Vždy se těšilo na další dobrodružství a překvapení, které čekalo v jejich kouzelné aktovce. Kniha umožnila mému dítěti ponořit se do světa fantazie, kde se mohlo stát součástí příběhu. To jeho zájem o čtení výrazně posílilo.“

Zuzana, maminka

Moc pěkná knížka pro předškoláky. Na konci každé kapitoly otázky, které prověří pozornost posluchače či čtenáře. Dcera dostala ve školce i s krásným věnováním od skvělých paní učitelek.“

Ivanka83, Databazeknih.cz

Pokud tedy hledáte tip na knihu pro první čtení pro své dítě, z výše uvedených titulů si určitě vyberete.

Zdroj: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/zuzana-pospisilova-7844, https://www.databazeknih.cz/knihy/prazdniny-s-kouzelnou-aktovkou-prvni-cteni-s-ukoly-473707, https://www.luxor.cz/v/1722105/prazdniny-s-kouzelnou-aktovkou-prvni-cteni-s-ukoly, https://www.luxor.cz/v/1722104/hura-do-skoly-pribehy-z-prvni-tridy

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *