Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů?

Ruku na srdce. Vyhazujete použitou žvýkačku vždy do koše nebo ji zabalíte do papírku či ubrousku? Je až s podivem, kolik použitých žvýkaček můžeme při procházce městem potkat a kde všude na ně natrefíme. A pak už je jen otázkou času, kdy si některou odneseme s sebou domů třeba na nových džínách.

Jak odstranit žvýkačku z oblečení?

Zapomeňte na to, že byste svůj oblíbený hadřík i s žvýkačkou jen hodili do pračky. V tom lepším případě by byl efekt nulový, v tom horším byste si mohli kousky žvýkačky rozlepit po celé prané garderóbě. Na přilepenou žvýkačku ale funguje několik jenoduchých triků …

Pomůže led a mráz

Pokud je zima a venku pěkně mrzne, máte vyhráno. Vystrčte žvýkačkou poškozený kousek ven a nechte jej zmrznout. Žvýkačka ztuhne a vy ji můžete snadno sloupnout

Většina žvýkačkových nehod se ale stává v teplejším počasí, pokud se tedy jedná o menší kousek, stačí jej dát do sáčku a nechat několik hodin v mrazáku, ideálně přes noc. Jakmile žvýkačka zmrzne, můžete ji opět jednoduše sloupnout. 

Horší to ale bude s kobercem nebo třeba sedačkou, které se do mrazáku prostě nevejdou. Můžete si ale namrazit sáčky s vodou a led pak přiložit na přilepenou žvýkačku dokud opět neztuhne a nepůjde snadno odstranit. 

Náš tip: Jak odstranit etikety a lepidlo ze sklenic a lahví?

Zkuste lak na vlasy nebo mrazicí spreje

Pokud se nechcete zdržovat s mrazením, můžete si pořídit speciální mrazicí sprej – tzv. freezer, který stojí něco málo přes 100 Kč a dokáže vše okamžitě ochladit třeba až na -50°C. Pracujte s ním ale opatrně, ať nepřijdete k úrazu. 

Došli jste s přilepenou žvýkačkou do práce? Zachránit vás může lak na vlasy, který mívají dámy často u sebe. Opět stačí žvýkačku posprejovat, ta ztuhne a půjde lépe dolů. Lak na vlasy ale rozhodně není tak efektivní jako mráz nebo led a nemusí se vám povést odstranit napoprvé celou žvýkačku. 

Na hladké povrchy pomůže teplo

Výjimkou může být cokoliv s hladkým povrchem, u kterých se naopak osvědčila spíše opačná metoda. Žvýkačku nahřejte fénem nebo na ni nalejte horkou vodu. Změkne a lehce se rozpustí a můžete ji lehce seškrábnout třeba nožíkem. 

Na textilu ale může při horké metodě zanechat žvýkačka nehezký flek, který jde jen těžko odstranit. Pozor také na textil, který je na horkou vodu náchylný a mohl by se znehodnotit.

Strhněte žvýkačku lepící páskou

Klasická průhledná kancelářská lepící páska vám tady ale bohužel nepomůže. Pokud ale máte doma kobercovou páskou, můžete ji přes žvýkačku přelepit a pak prudce strhnout. Nejspíše ale budete muset postup několikrát zopakovat. 

Náš tip: Jak odstranit fix z oblečení a dalšího textilu?

Líh, ocet a další agresivní prostředky až v případě nouze

Pokud by žádná ze zaručených metod nefungovala, můžete vyzkoušet také trošku agresivnější přípravky, pozor ale, abyste nenatropili více škody než užitku. Jak textil reaguje na daný přípravek zkuste vždy na malém kousku, který není vidět. Použít můžete: 

1) Odlakovač na nehty – na vatový tamponek naneste odlakovač a žvýkačku s ním potírejte, zároveň ji odstraňujte například lžičkou nebo příborovým nožem. 

2) Ocet – zahřejte ocet a namočte do něj starý zubní kartáček. Opatrně čistěte žvýkačku kartáčkem a ocet po celou dobu udržujte horký. Pozor ale na nebezpečné popáleniny. 

3) Alkohol – pomoci by měl i vysokoprocentní a ideálně bezbarvý líh. Namočte do něj prst a žvýkačku s ním potírejte, měla by se postupně pustit textilu a nalepovat se na váš prst. 

Mělo by se opravdu ale jednat až o poslední možnosti v případě, kdy nic jiného nezabralo. Odstraňováním žvýkačky některým z přípravku ani nic neurychlíte, určitě pak bude potřeba poškozený kousek vyprat nebo dobře vyčistit

Bláznivé návody z internetu 

Stačí jen pár minut zkoumání žvýkačkové problematika a budete žasnout, co vše lidi nevymyslí. Vypadá to, že na žvýkačku asi plácli to, co měli zrovna nejblíže po ruce. 

Jeden z návodů dokonce radí potřít žvýkačku burákovým máslem, to zapracovat do žvýkačky a pak vše opatrně odstranit. Netvrdíme, že návod nemůže fungovat, dovedete si ale představit vzniklou mastnou skvrnu? 

Jak odstranit žvýkačku z vlasů?

Nedokážu si představit, co by musel provádět dospělý jedinec, aby si žvýkačku nalepil do vlasů. Jiné je to ale u dětí, u těch žvýkačka rozpatlaná třeba po celé hlavě není nic nevídaného. A že dokáže rodiče pěkně potrápit!

Pokud chcete odstranit žvýkačku z vlasů, máte možnosti poměrně omezené. Těžko totiž strčíte dítěti hlavu do mrazáku. Víceméně tak zbývají pouze tři možnosti …

1) použijte olej – zkuste postižené místo pořádně polít olejem, žvýkačka by pak měla z jednotlivých pramenů jít snadno dolů. Můžete zkusit naolejovanou žvýkačku vyčesávat hustým hřebenem, třeba tím, se který je určen na vši.

2) zkuste lak na vlasy – stejně jako textilu, ani vlasům neublíží lak na vlasy. Žvýkačka po něm ztuhne, nebude tolik lepit a měla by jít z vlasů postupně sloupávat. 

3) namrazte si dostatek ledu – s ním pak žvýkačku ochlazujte dokud neztuhne. Bude to ale chtít velkou dávku trpělivosti. A ideálně taky rukavice.

Věříme, že některá z metod určitě zabere a nebude nutné sáhnout po nůžkách. 

Náš tip: Jak se zbavit vší u dětí i dospělých?

Máte také osvědčené tipy na to, jak odstranit žvýkačku z různých povrchů? Podělte se o ni s ostatními čtenáři, kteří problém právě řeší, v komentářích níže … 

Zdroje: https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-odstranit-zvykacku-z-obleceni-pomuze-lak-na-vlasy-burakove-maslo-nebo-majoneza a https://www.covybrat.cz/jak-odstranit-zvykacku-z-vlasu-obleceni-apod/

post

Zkušenosti “Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *