Jak odstranit fix z oblečení?

Pokud máte doma malé dítko, určitě už jste několikrát řešili, jak odstranit fix z oblečení, oblíbeného ubrusu nebo dokonce čalouněného nábytku. Pokud poslední umělecký čmáranec pořád odolává vašim čistícím pokusům, máme pro vás několik tipů …

Nejdříve zkuste pračku 

Prvním řešením je vyzkoušet textil pokreslený fixem zkusit klasicky vyprat. Nemusíte hned sahat po vysokých teplotách ani odstraňovačích skvrn, s některými čmáranci si poradí i klasický prací gel nebo prášek na praní. 

Tip: Jak odstranit smůlu z oblečení? Tipy na záchranu ulepeného textilu.

Zlikvidujte čmárance odlakovačem

Pokud jste s pračkou neuspěli nebo nejste doma, zkuste se poohlédnout po klasickém odlakovači na nehty. Naneste ho na kousek vaty nebo vatový tamponek a popsané místo s ním pomalu otírejte

Jakmile se barva začne vsakovat do vaty, vemte si nový čistí kousek, který opět namočíte do odlakovače, jinak byste si mohli na látce udělat rozmazaný barevný flek.

Dejte si ale pozor na barevné oblečení – odlakovač by mohl na některých materiálech zanechat skvrny či změnit odstín barvy. Stejně tak není ideální jej používat na jemné tkaniny.

Na fixy funguje alkohol

Barvu z fixu dokáže rozpustit i alkohol. Pivo vám ale nepomůže, bude nutné sáhnout po něčem tvrdším. Takže ideálně vodka, slivovice nebo třeba alpa. Postupujte stejně jako při čištění odlakovačem. 

Alkohol ale nikdy nepoužívejte k čištění jemných tkanin nebo kůže, na kterých by mohl způsobit nevratné poškození. 

S fixem si poradí i lak na vlasy

Popsalo si vaše dítko v záchvatu kreativity oblíbené tričko? Nastříkejte na skvrnu lak na vlasy. Ten barvu rozpustí a vy už pak jen vše omyjte navlhčeným ubrouskem, případně aplikaci opakujete vícekrát. S drobnými nedostatky už by si pak měla poradit pračka. 

Tip: 5 tipů, jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu

Na jemnější povrchy pastu ze sody

Pokud je pokreslená sedačka nebo jemnější tkanina, na řadu by nejdříve měla přijít co nejšetrnější metoda. A nabízí se neocenitelný pomocník – jedlá soda. Přilejte k ní trošku vody a vytvořte kašičku, se kterou budete pokreslené místo opatrně potírat – žádné silné drhnutí!

Pořiďte si odstraňovač skvrn

Pokud triky nepomohly, zamiřte do drogerie pro účinný odstraňovač skvrn. Vybírejte pečlivě a zejména si hlídejte, zda je prostředek vhodný právě pro váš pokreslený povrch

Postupujte opatrně

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu ručního čištění, vždy ji nejdříve otestujte na malém kousku, který není na očích. Pokud čistíte textil, dejte si pozor na propsání skvrny a pod vrstvu látky dejte kousek kartonu nebo sáček. 

Následná péče 

Po úspěšném odstranění skvrny byste měli textil co nejdříve přeprat, abyste jej zbytečně nevystavovali dalšímu nežádoucímu účinku čistících prostředků. Pokud na praní zrovna nemáte prostor, postačí i pouhé vymáchání v mýdlové vodě.

Zamaskujte odolné skvrny

I přes veškerou snahu vám skvrna na textilu zůstala a nepodařilo se ji vyčistit? Zkuste ji nenápadně zakomponovat do designu. 

Kupte například odolné fixy na textil a popusťte uzdu své fantazii, vyzkoušejte si batikování nebo zkuste skvrnu překrýt vlastní nášivkou. A pokud nepatříte k nejzručnějším, můžete na zakrytí skvrn na dětské textilu použít třeba veselé nažehlovací obrázky

Kupte dítku pratelné fixy 

Nakonec si dáme ještě jeden preventivní zákrok. V nabídkách prodejců snadno seženete pratelné fixy, které jsou skvělou volbou zejména pro nejmenší děti. Snadno si s nimi poradí běžný prací gel či prášek už při prvním praní. 

Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/skvrny-od-fixy-inkoustu-nebo-propisky-proverene-triky-jak-tuhle-pohromu-vyresite-35225 a https://www.lsstyle.cz/blog/jak-odstranit-skvrny-od-fixy/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *