5 tipů, jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu

Pračka dnes patří mezi základní vybavení domácností napříč celým světem. Její používání šetří spoustu času a zbavuje nás fyzické námahy spojené s valchou a dalšími formami ručního praní. Měli bychom si jí proto vážit a dobře se o ni starat. Poradíme, jak pračku vyčistit a zbavit se zápachu, který z ní může vycházet.

Jak odstranit zápach z pračky?

Příčinou zápachu z pračky může být celá řada faktorů, od nekvalitního pracího přípravku či aviváže, přes neudržované těsnění až po znečištěný filtr. Ze začátku bývá typicky nepříjemně cítit pouze buben pračky a oblečení zůstává stejně měkké a voňavé jako dříve. Kvalita praní se však postupně snižuje a prádlo začne zapáchat i čerstvě po vyprání. Nabízí se dvě řešení: koupit novou pračku, nebo zápach z pračky odstranit, jak?

Pračku musíte v první řadě pravidelně čistit. V jejích zákoutích se usazují zbytky prášku, zapomenutých kapesníků v kapsách nebo samotná špína z oblečení. Mezi nejproblémovější místa patří zejména těsnění, dávkovač prášku/aviváže a filtr. Nejsnazším způsobem, jak pračku vyčistit a s tím i odstranit zápach, který z ní vychází je tedy vymývání filtru a čištění těsnění.

V případě filtru bohatě postačí, když ho jednou za půl roku propláchnete horkou vodou. Dávkovač pracího prášku a těsnění byste měli čistit častěji, ideálně po každém praní, postačí ale i měsíční interval. Dodržováním tohoto postupu, jak odstranit zápach z pračky, se nejen zbavíte svého problému, ale i prodloužíte životnost těsnění i spotřebiče jako takového.

Jak čistit pračku

Další způsob, jak vyčistit pračku, vám mnohdy dávají k dispozici přímo výrobci. Novější pračky totiž disponují speciálním režimem na čištění, který stačí jednou za čas spustit. V případě, že vaše pračka zmíněný režim nenabízí, můžete použít i jiný program s teplotou vyšší než 50 °C a vyprat pračku „naprázdno“, případně s nějakými staršími hadry nebo oblečením. I tak byste však neměli opomíjet výše uvedené body údržby.

Buben byste měli vždy po doprání nechat doschnout, jinými slovy nedovírat dvířka, aby se v útrobách pračky nevytvářila plíseň. Existuje také řada přípravků, které se na odstranění zápachu z pračky specializují. Dají se celkem snadno sehnat v drogerii. Můžete ovšem též vsadit na některé léty osvědčené alternativní metody popsané níže.

Jak vyčistit pračku?

Mezi tyto alternativní způsoby, jak vyčistit pračku, patří čištění jedlou sodou a octem, o kterém jste již možná slyšeli od starších generací. Měli byste ale brát v potaz, že se tyto techniky používaly s úplně jinými pračkami, než se vyrábí dnes. Pračky v minulosti používaly jiná čidla apod., stojí tedy za zvážení, zda nebude lepší vsadit na specializované přípravky.

Postupu, jak vyčistit pračku octem, však stále nelze upřít jeho efektivita, pokud tedy budete postup aplikovat s mírou, tak se pravděpodobně nemáte čeho obávat:

 1. Smíchejte sáček jedné sody s vodou.
 2. Nalijte ho do dávkovače pro prací prostředek.
 3. Vlijte dva hrnky octu do bubnu.
 4. Vyperte na co nejdelší cyklus praní s co možná nejvyšší teplotou.
jak odstranit zápach z pračky
Zdroj: Pixabay

Pokud to vaše pračka umožňuje, tak cyklus ještě před vypouštěním vody přerušte a nechte směs několik hodin působit. Pak ho znovu spusťte a nechte dokončit. Postup můžete různě obměňovat, nic se nestane ani, když ocet nalijete do dávkovače nebo naopak roztok s jedlou sodou vložíte přímo do bubnu.

Uvedený postup, jak vyčistit pračku octem a sodou mimo zbavení zápachu přináší i další výhody, poradí si totiž i s vodním kamenem a vyčistí odtokový filtr. Navíc je tento způsob jedním z nejlevnějších.

Ničí ocet pračku?

Ocet jako takový je netoxický. Jeho přílišné používání ovšem může poškodit gumové části pračky (těsnění) a snížit tak životnost pračky. Na jednu dávku byste proto neměli použít víc než 1 l. Jako méně radikální způsob čištění pračky octem ho můžete v rozumné míře přimíchat do aviváže při každém praní. Menší dávky by neměly být tolik destruktivní.

Tip: Pití jablečného octa – jaké má prospěšné účinky?

Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou?

Další způsob, jak vyčistit pračku, využívá kyselinu citronovou. Ta bývá hojně využívána zejména v místech s tvrdou vodou. Někteří ji také používají jako náhradu za aviváž, kdy se smíchá 80-100 g kyseliny citronové s pár kapkami éterického oleje. Prádlo je po tomto roztoku měkčí a vhodnější pro alergiky. Dávkuje se jako běžná aviváž.

K odstranění zápachu z pračky prostřednictvím kyseliny citronové pak stačí, když do bubnu vložíte dva sáčky kyseliny citronové a opět spustíte delší program s vyšší teplotou. Stejně tak můžete namíchat roztok:

 1. V horké vodě smíchejte trochu jaru, tři čtvrtě litru octa a tři sáčky kyseliny citronové.
 2. Nechte odstát.
 3. Přidejte prací prášek.
 4. Vyperte na cca 90 °C.

Jak vyčistit pračku savem?

Často využívanou metodou, jak vyčistit pračku, je čištění SAVEM. SAVO k tomuto účelu vyvinulo speciální prostředek, nepoužívejte tedy univerzální čistič:

 1. Smíchejte jedno víčko přípravku SAVO s třemi litry teplé vody.
 2. Na půl hodiny ponořte do tohoto roztoku zásobník na prací prostředek.
 3. Namočte do roztoku starší hadr nebo ručník a vyčistěte s ním těsnění.
 4. Roztok nalijte do zásobníku a spusťte delší prací program s teplotou minimálně 60 °C.
jak čistit pračku
Zdroj: Pixabay

SAVO vám mimo odstranění zápachu z pračky pomůže také se zbavením plísně a dezinfekcí vnitřku bubnu. Při manipulaci s ním buďte opatrní, používejte rukavice a snažte se zabránit styku s holou kůží.

Jak vyčistit pračky tabletou do myčky?

Alternativou, jak vyčistit pračku, je též použití tablet do myčky, které odstraní zápach a současně vyřeší zanesené trubky. Stačí, když do bubnu vložíte dvě tablety a spustíte pračku na delší program.

Jak vyčistit hadici od pračky?

Zápach z pračky nemusí vždy pocházet pouze z bubnu. Kromě čištění těsnění a filtru byste proto neměli zapomenout ani na čištění hadice. Jak hadici od pračky vyčistit?

 1. Uzavřete přívod vody.
 2. Ze zadní strany pračky odšroubujte hadici.
 3. Kleštěmi vytáhněte vnitřní filtr.
 4. Propláchněte.
 5. Vložte filtr zpět.

Případně můžete použít nekovový kabel s malým kartáčem na konci, který hadicí protáhnete.

Jak vyčistit pračku s horním plněním?

Všechny uvedené tipy, jak vyčistit pračku, platí jak pro pračku s bočním, tak horním plněním. Pokud vám žádný nezabral, pak je na místě nechat zkontrolovat tepelné čerpadlo, jehož nesprávná funkce může způsobit, že pračka nepere v teplé nýbrž studené vodě.

3/5 - (5)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *