Horory knihy – výběr 2023

Pokud se chcete při čtení opravdu pořádně bát, pak byste určitě měli alespoň občas zavítat do žánru hororů. Tento typ knih se zaměřuje u čtenáře na vytváření atmosféry strachu, napětí a hrůzy. Hororové knihy mají za cíl vyvolat nejen fyzický strach, ale také emocionální nepohodlí a zděšení.

Aby to však dokázaly, musí být opravdu dobře napsané. Pokud tedy s tímto žánrem začínáte nebo chcete své emoce popustit opravdu na plno, podívejte se na seznam knih, které vás v tomto ohledu rozhodně nezklamou.

Horory knihy – tipy na ty nejlepší

A po kterých titulech sáhnout? Podívejte se na pár kousků, které rozhodně stojí za to (a bez problémů je seženete v českých knihkupectvích).

  • Škvíra (C. J. Tudor)
  • Znamenitá mrtvola (Agustina Bazterrica)
  • Hotel času (Emilly Ross)
  • Děsy Leigh Harkerové (Darcy Coates)

TIP: Sledujte MotoGP živě. Kde najít online stream zdarma?

Škvíra (C. J. Tudor)

„Škvíra“ je sbírka jedinečných mysteriózních povídek od autorky kultovního románu „Kříďák“. Každá povídka v knize je obestřena mrazivou temnotou a skrývá něco nevysvětlitelného – vrahy, přeludy, nestvůry nebo cosi odporného ukrytého v krabici na klobouky. Čtenáře čekají příběhy, ve kterých se blíží konec světa, kde i šum motýlích křídel znamená nebezpečí, a kde kopírka dokáže provádět zázraky.

Každá povídka v knize představuje nový tajemný svět, ve kterém nic není takové, jak se zdá. Čtenáři jsou zavedeni do prostředí plného rafinovaných a děsuplných zápletek. Varování zní, že není radno zaměňovat svoji identitu ani se pokoušet rozplétat záhadné graffiti. V každém příběhu se skrývá něco nečekaného, něco, co překračuje hranice reality a vtahuje čtenáře do světa napětí a nebezpečí.

„Škvíra“ je kniha, která si zamilují milovníci tajemna a spletitých zápletek. Autorčin poutavý styl a schopnost vyvolat mrazivou atmosféru přenáší čtenáře do tajemných a strašidelných světů, ve kterých se zdánlivě obyčejné události proměňují v hrůzné a fascinující záhady.

TIP: Zaklínač knihy – správné pořadí i doplňující tituly. I když to tak nemusí na první pohled vypadat, vyplatí se začít s povídkami a teprve poté přejít na ságu o Geraltovi a Ciri

Škvíra (C. J. Tudor) – recenze

A jaká jsou doporučení čtenářů k této knize?

Mám radost – jako by ty povídky napsal Stephen King v nejlepší formě (většinou). Koneckonců, autorka se k němu otevřeně hlásí. Pro mne nejlepší ty o temnotě v nás – Poslední chod, Prach či Motýlí ostrov; některé jsou stejným dílem děsivé jako zábavné, jako hororové anekdoty – Lev v bráně, Já nejsem Ed nebo Kopírka. Konec plavby má takovou nadstavbu a kontroverzní vyznění, že ji hned tak z hlavy nevyženu (to bude věkem… 🙂 Navíc po dlouhé době mi nevadily úvody – autorka umí vzbudit dojem, že chce se čtenářem navázat blízký vztah… a nepoužít k tomu zuby.“

Petrarka72, Databazeknih.cz

Škvíra obsahuje originální dobře vypointované hororové příběhy. Před každou povídkou je úvod, kde autorka vysvětlí, kdy příběh napsala, jak ji napadl námět, případně proč nese konkrétní název. Některé povídky vznikly v době pandemie, takže se tu často odráží motiv konce civilizace tak, jak ji známe. Povídky jsou nápadité, nechybí temná atmosféra.

Jsou tu vynikající povídky, například Finalizace, Poslední chod a Motýlí ostrov. A jak už to u sbírek povídek bývá, najde se tu i něco trochu slabšího, například příběh Já nejsem Ed bych klidně vyřadila. Příznivcům hororových povídek doporučuji.“

Dela111, Databazeknih.cz

Mysteriózní povídky jsou můj oblíbený žánr a musím říci, že jsem byla příjemně překvapená. JC Tudor mám zafixovanou jako spisovatelku velmi kvalitních thrillerů, ale přesto jsem si nebyla jistá, co zde vlastně čekat. Nakonec jsem celou sbírku přečetla jedním zátahem, protože mě povídky opravdu bavily. Každá je jedinečná a zajímavá svým vlastním, originálním způsobem.“

Mngwa, Databazeknih.cz

TIP: Pocketbook 632 touch hd 3 recenze a unboxing. Kvalitní a voděodolná čtečka knih s nízkou hmotností a zajímavou cenou

Znamenitá mrtvola (Agustina Bazterrica)

Příběh se odehrává ve světě, který se nevratně změní poté, co se objeví smrtící virus přenášený zvířaty. Vlády se musí s touto situací vypořádat drasticky – všechna zvířata, od divoce žijících po domácí mazlíčky, musí být utracena a konzumace jejich masa se stává zakázána.

Román se zaměřuje na hlavního protagonistu Marcose Teju, provozního ředitele v mrazírnách Krieg. Po smrti svého malého syna ho opustila manželka a on žije pouze pro svou práci, kterou nenávidí, aby mohl financovat pobyt svého trpícího otce v luxusním geriatrickém centru. Jeho život se změní v okamžiku, kdy dostane darem mladou ženu určenou k chovu pro maso.

Marcosova mysl se vydává na nebezpečnou cestu temnotami, která ho konfrontuje se situacemi, které jsou těžko představitelné i pro společnost, která se již přizpůsobila kanibalismu a rozdělila se na ty, kteří maso konzumují, a ty, jejichž maso je konzumováno. V této dystopické realitě se klade otázka, zda je ještě možné hovořit o lidskosti, když se musí zemřelí zpopelnit, aby nebyli snědeni, a když to, co jíme, určuje naši identitu.

„Znamenitá mrtvola“ je silný a provokativní román, který se zaměřuje na morální dilemata, lidské touhy a hledání lidskosti v nelidských podmínkách. Autorka Agustina Bazterrica dokáže přenést čtenáře do temného a brutálního světa, kde se otvírají otázky o povaze lidského bytí a etických hranic, které jsou ochotni překročit v extrémních podmínkách.

TIP: 10 nejlepších knih: Detektivky a thrillery. Vybírali jsme je podle několika kritérií: čtenosti, prodejních čísel v neposlední řadě i podle hodnocení

Znamenitá mrtvola (Agustina Bazterrica) – recenze

A co na tuto mrazivou knihu říkají ti, kdo ji už přečetli?

„Tento příběh je opravdu znepokojivý a až na poslední stránce je jasné, jak hluboce znepokojující je. Tento dystopický hororový příběh se odehrává ve světě, který je tak blízký našemu vlastnímu, až na to, že virus způsobil, že všechna zvířata musela být zničena. Aby lidé zaplnili mezeru na trhu s masem, začali chovat a pěstovat lidi pro jejich maso. Kniha je originální a zajímavá. Příběh je hodně na zamyšlení a já mám k autorce obdiv, že měla odvahu takovou knihu vydat.“

Ivka14, Databazeknih.cz

Všechna zvířata na světě v sobě mají smrtelný vir. Ale nechodí dost masa přímo mezi námi? Znamenitá mrtvola byla ukázka všeho, co je špatné na recenzování knižních novinek. Ti, kteří ji dostali s předstihem, padali do kolen a líbali zem kolem vydavatelství, jaký to skvost dorazil do českých luhů a hájů. Pak se ale Mrtvola dostala mezi normální smrtelníky a hodnocení letělo horentně dolů. Brak, slátanina, nechutnost, lkali lidé. A já proto byl připravený tuhle knihu nenávidět. Ale víte co? Ona ta nenávist nedorazila. Ano, tohle je bizarní, nechutné a divné počtení. Ale asi kvůli tomu jsem se bavil. Je to hodně divné a jiné. Svojí ženě bych tuhle knihu rozhodně nedoporučil, ale já v tom viděl ještě něco jiného. Já tam cítil nádech klasik sci-fi žánru. Ostrov doktora Morreaua, Já, legenda, Planeta opic. Takové to lehce hloupé, ale mrazivé sci-fi, které kašle na vše kolem a soustředí se jen na tu jízdu. To ale neznamená, že ba tahle kniha byla bezchybná, ba naopak. Příběh v první třetině neexistuje, scén, které jsou jen pro efekt, je tu přehršel a hlavní postava je brutálně nesympatická. Já se ale bavil, na tohle jsem měl právě náladu.!

Atlantis, Databazeknih.cz

Velmi zajímavý námět, kde jsou zvířata nahrazena lidskými bytostmi. Popisy porážek, chovů, pokusů apod. se dost přibližují realitě, které čelí hospodářská či laboratorní zvířata. Chválím autorku že se toho nebála a chápu že spoustě lidem přijde tato kniha zvrácená a nechutná, ale svým způsobem je i originální a v některých oblastech vede čtenáře k etickému zamyšlení.“

Katelienes, Databazeknih.cz

TIP: Patrik Hartl seznam knih. Po kterých se v současné době vyplatí sáhnout?

Hotel času (Emilly Ross)

„Hotel času“ je hororový román plný napětí a tajemství. Hlavní postava, Nika, se blíží ke svému čtvrtstoletí a rozhodne se oslavit své narozeniny neobvyklým způsobem. Jako nadšená milovnice hororů a strašidelných míst se rozhodne pozvat sedm svých kamarádů na výlet do jedné z nejstrašidelnějších destinací Evropy – do starého hotelu. Na první pohled to vypadá jako originální a vzrušující způsob oslavy, ale brzy začnou děsivé věci. I když pokoj, který dostali, vypadá stejně jako ostatní, něco na něm je jiné. Připadá jim, jako by právě byl uklizen a čekal na jejich příjezd. Zaslechnou šouravé kroky z vedlejšího pokoje, ale nikdo z kamarádů tam nebydlí. Postupně se začínají odehrávat divné a strašidelné události, které stupňují jejich strach a nedůvěru.

Čas se s nimi začne hrát podle neznámých pravidel, a vše, co si myslí, že je skutečné, se mění. Minulost hotelu, která byla zapomenuta a pohřbena hluboko v jeho historii, začne vyplouvat na povrch a ovlivňovat přítomnost. Kamarádi se ocitají v pasti mezi skutečností a nočními můrami, kde nic není takové, jak se zdá, a zdání může být mnohem nebezpečnější, než si dokážou představit.

„Hotel času“ je temný, strhující hororový román, který přináší kombinaci napětí, nečekaných zvratů a mystéria. Čtenáři budou drženi v napětí, jak se postupně odkrývají tajemství hotelu a kamarádi se snaží přežít noční můru, která je postupně pohlcuje. Každá strana knihy nabízí nové nebezpečí a záhadu, která si žádá odpovědi. „Hotel času“ je výlet do temnoty, kde minulost ožívá a stává se součástí přítomnosti.

TIP: Kdy je Black Friday? Ušetřit můžete nejenom při nákupu knih

Hotel času (Emilly Ross) – recenze

A jak se ke knize staví čtenáři, kteří s ní už měli „tu čest?“

Rychle přečteno. Nejprve musím podotknout, že kniha má hezkou obálku. Co se týče příběhu, nikde se neloudá, furt jede. Autorka má zápletky hezky promyšlené, napětí zde nechybí a ten konec… Nečekala jsem. Moc se těším na autorčinu další tvorbu. Zatím mě vůbec nezklamala. Fandím jí.“

Alpasstyle, Databazeknih.cz

No co nato říci… kniha by si určitě zasloužila vydat papírové podobě. Autorce se opravdu podařilo abych byla napnuta celou dobu, byla jsem celkem naivní fandila jsem …, ale to by nebyl horor aby to neskocilo tak jakto skončilo. Byt na mě tak Roman by si zaslouzil neco jineho. Ikdyz jsem se bála nedokázala jsem přestat číst jak je dobre napsaná. Hotel je druhá kniha autorky a je to velmi nadějná ceska autorka a už teď se těším na její další knihy.“

LuciePro, Databazeknih.cz

Hotel času je dobře napsaný horor od nadějné české autorky, od něhož se nedokážete odtrhnout. Ačkoliv číst ho v noci není skutečně dobrý nápad, autorka popsala atmosféru skutečně výborně, takže člověku běhá mráz po zádech a bojí se. Nebudu prozrazovat, jak to dopadne, ale myslím, že konec k tomu vážně sedí. Místy, zvlášť u dvou scének jsem si i pobrečel. A Roman mě tam neskutečně rozčiloval, takový hajzl.“

Tom245165, Databazeknih.cz

TIP: Způsoby jak ušetřit peníze z výplaty – diskuze a dobré tipy pro všechny

Děsy Leigh Harkerové (Darcy Coates)

Jde o mrazivý příběh o tichém domě na zapomenuté předměstské uličce, který skrývá smrtící tajemství. Leigh Harkerová našla útočiště v tomto domě více než deset let, ale jednoho dne se všechno změní. Záclony se samy rozhrnují, rádia se vypínají a zapínají, a v temném stínu její ložnice se v noci objevuje neznámá postava, která ji sleduje a čeká, až konečně poleví a usne.

Leigh je na konci svých sil, ale nechce opustit svůj dům. Namísto toho se rozhodne hledat odpovědi na otázky, které ji sužují. Avšak každý krok, který podnikne, ji zavede k něčemu ještě děsivějšímu, než si kdy dokázala představit. Ze zamčených dveří pod schody se šíří jedovatý stín a klika chrastí v noci, kdy nehty se škrábou o dřevo. Její domov ukrývá nebezpečná tajemství a teď, když je Leigh uvězněna v jeho stěnách, bojí se, že už nikdy nepodaří uniknout.

Představa bezpečí je v tomto domě mýlící. Leigh se musí postavit strašlivým silám, které se v něm skrývají, a najít způsob, jak přežít. „Děsy Leigh Harkerové“ je gotický hororový román, který vás vtáhne do temného a nebezpečného světa, kde realita a noční můry se proplétají a hrozba číhá za každým rohem. Lehké šustění, chladný vítr a děsivá atmosféra vás budou provázet po celou dobu čtení, a vy se budete bát, že i vy jste v reálném světě ohroženi.

TIP: Co je a jak funguje OnlyFans? Podívejte se na recenzi známé platformy

Děsy Leigh Harkerové (Darcy Coates) – recenze

A co na knihu říkají čtenáři, kteří ji už dočetli?

Popravdě jsem dlouho váhala nad tím, jestli si další duchařinu od Darcy Coates koupit, jelikož jsem měla za to, že už mě u ní nic nepřekvapí. Mám pocit, že většina jejich doposud vydaných knížek, a tím myslím sérii strašidelných domů, je stejná. Byla jsem tedy neskutečně ráda, když jsem zjistila, že Děsy Leigh Harkerové jsou výjimkou, která mě během čtení dokázala příjemně šokovat.

Nejedná se o klasickou duchařinu, na níž jsme u Darcy zvyklí. Děj začíná zmateně, vůbec netušíte, co se děje a nebudu lhát, postupně mě to začalo rozčilovat, ne-li dokonce nudit. Myslím, že začátek mohla Darcy o něco více zkrátit, chápu, že jisté pasáže v knize musí být, aby ten wow efekt byl pak mnohem větší, ale bojím se, aby to některé naopak od knihy neodradilo – asi právě proto volím čtyři hvězdičky místo pěti. Když se totiž přes tuhle pasáž dostanete, sklízíte ovoce ve formě sentimentálního příběhu. Asi bych to ani neřadila mezi horory, mráz po zádech nečekejte, avšak zajímavé čtení, napětí a překvapivé rozuzlení rozhodně ano!“

Blanche2000, Databazeknih.cz

Souhlasím se všemi, kterým zprvu přišel příběh nudný (bohužel se jednalo o přibližně 120 stran). Měla jsem problém se začíst a vůbec jsem nevěděla, co si o počínání hrdinky myslet. Už už jsem se chystala knihu strhat a označit ji za nejhorší z řady strašidelných domů, ale pak se vše obrátilo a to doslova. Z převrácené perspektivy to zase tak špatné nebylo. Pohled z druhé strany totiž dost překvapil, a tak knížku hodnotím čtyřmi hvězdičkami a řadím ji k těm lepším, ne-li nejlepším dílům série. Autorka dle mého i zapracovala na líčení atmosféry a napsala poprvé psychologický horor se vším všudy (vyjma úplného závěru:-)“

Kanitsuj, Databazeknih.cz

Jako vždy BOMBA!!! Je tedy fakt,že prvních 70 stran jsem si říkala,ze to snad ani nepsala Darcy a knihu jsem několikrát odložila se slovy,že je to její asi nejhorší kniha nicméně opak je pravdou a pak se příběh rozjel a knihu nešlo odložit až do samého konce…všem,kteří maji na začátku knihy stejný pocit doporučuji vydržet a pak šli ujít přijde velký AHA moment a příběh nezklame.„

Kateyart, Databazeknih.cz

TIP: Filmy online a zdarma – kde sledovat legálně filmy?

Další tipy na horor knihy

Stále ještě se nenašli to, co jste hledali? Pak můžete vyzkoušet i tyto tituly:

  • To (Stephen King)
  • Skryté obrázky (Jason Rekulak)
  • Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (Ransom Riggs)
  • Povznesení (Stephen King)
  • Ďáblovy dveře (Lee Mountford)
  • Klub monster (Jennifer McMahon)
O čem jsou hororové knihy?

Horory často využívají známé hororové motivy, jako jsou upíři, vlkodlaci, duchové, zombie, démoni nebo šílení vědci. Tyto prvky mohou být kombinovány s různými žánry, například sci-fi, fantasy nebo mysteriózními prvky. Důležité je u nich také vytváření temné a neklidné atmosféry. Toho lze dosáhnout použitím popisných detailů, tajemných prostředí, tmavých míst, strašidelných zvuků a podobně.

Zdroj: https://www.databazeknih.cz/knihy/skvira-510894, https://www.databazeknih.cz/knihy/znamenita-mrtvola-492192, https://www.databazeknih.cz/knihy/hotel-casu-516941, https://www.databazeknih.cz/knihy/strasidelne-domy-desy-leigh-harkerove-507366

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *