10 nejlepších knih: Detektivky a thrillery

Máme pro vás 10 nejlepších knih a kategorie Detektivky a thrillery, při jejichž čtení určitě nešlápnete vedle. Knihy, při jejichž čtení se čtenáři příjemně bojí, případně musí zapojit své detektivní umění, jsou v poslední době velmi oblíbené. Dávají nám totiž něco víc a tak trochu nás nutí vystoupit z komfortní zóny, čímž přispívají k našemu rozvoji a mnohdy i k takzvanému aktivnímu odpočinku.

Vybírali jsme je podle několika kritérií: čtenosti, prodejních čísel v neposlední řadě i podle hodnocení na stránkách Databazeknih.cz. S vybraných pořadím samozřejmě nemusí všichni souhlasit, stále si však stojíme za tím, že každá z námi doporučených knih je sázkou na jistotu.

Muži, kteří nenávidí ženy

Autorem knihy Muži, kteří nenávidí ženy je švédský novinář a spisovatel Stieg Larsson (1954 až 2004). Jeho knih získaly řadu ocenění především kvůli své komplexnosti, propracovanosti a uvěřitelným hlubokým charakterům postav.

TIP: Patrik Hartl seznam knih (aktualizováno) V současné době se Patrik Hartl věnuje hned třem „profesím“: divadelní, filmové a televizní režii, sezname se s ním

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy se v současnosti stala globálním bestsellerem. Vyšla již ve 34 zemích a dosud bylo prodáno přes 6 000 000 výtisků. Rovněž byla dvakrát zfilmována. Poprvé ve Švédsku a podruhé v USA, přičemž toto zpracování je všeobecně známější – mimo jiné i proto, že se hlavní role novináře Mikaela Blomkvista ujal Daniel Craig.

Jaké knihy patří do série Milénium od Stiega Larssona?

Celá série začíná knihou Muži, kteří nenávidí ženy. Navazují na ni další tituly (celkem 6): Dívka, která si hrála s ohněm (2. v sérii), Dívka, která kopla do vosího hnízda (3. v sérii), Dívka v pavoučí sít (4. v sérii), Muž, který hledal svůj stín (5. v sérii) a Dívka, která musí zemřít (6. v sérii).

Anotace: Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky.

Muži, kteří nenávidí ženy – recenze

A jak knihu hodnotí čtenáři? Hodnocení mnohdy vydá za tisíc popisů.

Jedna z mála knih (vlastně celá trilogie), u které jsem se opravdu nemohl odtrhnout a četl to, kde se jenom dalo. Což se mi nestává skoro nikdy 🙂 Podat příběh tak poutavě, ale přitom uvěřitelně, přirozeně a bez blbostí, které jsou součástí některých thrillerů, kde autoři vymýšlí tak dlouho, až jim z toho vznikne (i když často čtivý a poutavý) mindfuck, je opravdu velmi úctyhodné. Je to dlouhé, ale naprosto v tom není nějaké natahování, zbytečné věci, atd. Klobouk dolů.“

uzivatel5137, Databazeknih.cz

Sněhulák

Autorem knihy Sněhulák je Jo Nesbø. Nedejte se odradit tím, že jde o součást minisérie, respektive o již sedmý díl. Knihy na sebe navazují velmi volně, takže pokud chcete začít tím nejlepším, tak klidně můžete (další velmi dobře hodnocenou knihou z této série je i Netopýr).

Kdo je Jo Nesbø?

Původně vystudovaný ekonom a finanční analytik je dnes velmi úspěšným spisovatelem a hudebníkem. Svou úspěšnou cestu na trhu knih začal kriminálním románem Flaggermusmannen alias Netopýří muž – u nás vyšlo pod názvem Netopýr. Tato kniha patří do série Harry Hole a Jo Nesbø za ni obdržel hned dvě ocenění: Rivertonprisen (cena od Klubu Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou) a Glasnøkkelen alias Skleněný klíč, což je skandinávská cena za nejlepší kriminální román.

Seznam knih série Harry Hole (Jo Nesbø)

 • Netopýr
 • Švábi
 • Červenka
 • Nemesis
 • Pentagram
 • Spasitel
 • Sněhulák
 • Levhart
 • Přízrak
 • Policie
 • Žízeň
 • Nůž

Anotace: Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá.

TIP: Jak sledovat sérii Harry Potter?

Sněhulák Jo Nesbø – recenze

A co na knihu říkají čtenáři?

Tato kniha je výborná tím jak je mrazivá. Jo Nesbø je od teď můj oblíbený autor. Proč zrovna on? Odpověď zní tak že mě Sněhulák doopravdy zaujal kreativitou vraha, nenápadností vraha, překvapením, hlavním hrdinou, sprostými slovy co hlavní hrdina používá tedy ne že bych je měl rád ale dávají knize realistickou podobu a poslední nejdůležitější faktor-depresivita. Ještě teď se zotavuji ale ne že bych to nesnesl ale protože mi čpí v hlavě. Této knize jsem se rozhodl dát 5 hvězd protože si myslím že tak mají vypadat kriminálky.“

Petr13103, Databazeknih.cz

Zmizelá

Thriller Zmizelá od Gillian Flynn se stala kultem i fenoménem. A není divu, jde o opravdu nemilosrdný a sžíravý kriminální román. V USA se stal druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (knihy se prodalo více než dva miliony výtisků). Americká spisovatelka a bývalá televizní kritička Gillian Flynn však má na kontě i další skvělé počiny ze stejného těsta: Ostré předměty, Skvrna a Temné kouty.

Anotace: Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat… Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy?

Kniha Zmizelá – recenze

Stranou nemohou zůstat ani čtenářská hodnocení.

Trošku jsem s hodnocením váhala. Kdybych měla knihu hodnotit jako thriller, z hlediska zpracování, slovních obratů, napětí a celkové kvality, je to jasných pět hvězdiček. Děj neměl chybu, ale měla jsem chuť jednu hvězdičku ubrat za to, jak strašně mě vytočil konec. Přitom to celé dává smysl, ne všechno má růžový happyend a tohle se prostě povedlo. Skvělé čtení.“

Aiden888, Databazeknih.cz

Hypnotizér

Knihu Hypnotizér napsal podle prvotního zdání muž Lars Kepler. Ve skutečnosti však za ní stojí manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril. A jak se ukazuje, jde jim tato spolupráce velmi dobře. V současnosti mají na svém kontě kromě Hypnotizéra i další čtyři bestsellerové knihy. Samotný Hypnotizér byl i zfilmován, a to v režii Lasse Hallströma.

Anotace: „Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné prosincové noci ho probudí zvonění telefonu. Volá mu detektivní inspektor Joona Linna z nemocnice ve Stockholmu a prosí ho, aby okamžitě přijel k případu malého chlapce, který je v bezvědomí, ve velmi kritickém stavu. Erik je jedinou nadějí, jak může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru.“

TIP: Jak motivovat dítě ke čtení knih?

Kniha Hypnotizér – recenze

Průměrné hodnocení této knihy je napříč nejrůznějšími databázemi velmi vysoké.

Můj první švédský thriller, od začátku velmi čtivé a napínavé až do poslední stránky, a ač se zdá, že je vše vyřešeno hned na začátku, tak teprve poté se vše začne skutečně rozplétat.“

Lusa, Databazeknih.cz.

Deset malých černoušků

V seznamu s detektivkami samozřejmě nesmí chybět ani kniha od královny celého žánru – Agathy Christie. Pokud se do jejího osvěta teprve chystáte vstoupit, pak doporučujeme knihu Deset malých černoušků. Jde o sázku na klasiku, která rozhodně nezklame a upoutá i čtenáře, kteří si s detektivkami zatím příliš nepotykali.

Anotace: Na sídlo vybudované na ostrově v kdesi v devonském hrabství je pozváno deset lidí, kteří spolu na první pohled nemají naprosto nic společného. Snad kromě toho, kdo je pozval. Hostitel se však zatím neobjevil. Místo toho se při večeři ozve zvláštní hlas z gramofonu, který každého z hostů obviní ze zločinu. Nedlouho poté je první z hostů nalezen mrtev. Napětí začne sílit, neboť začíná být jasné, že vrah je zřejmě na ostrově a chystá se znovu udeřit – přesně podle dětské říkanky…

Deset malých černoušků – recenze

I tato kniha je mezi fanoušky detektivek velmi dobře hodnocena Podívejte se na jednu krásnou recenzi.

První seznámení s detektivkou za jedna! Ne nadarmo se Agathě Christie říkalo „královna detektivek“. Čtení jsem si opravdu užívala a přála jsem si, aby to nikdy neskončilo. Autorka nám krásně představila jednotlivé postavy hlavně z psychologické stránky (s čím jsem se snad v knize ještě nesetkala) a že každý z nás má kostlivce ve skříni. Čtivé a nepředvídatelné, určitě se ke knize v budoucnu vrátím.“

luutha, Databazeknih.cz

Jaké jsou nejlepší knihy Agathy Christie?

Tato „královna detektivek“ má na kontě celou řadu úspěšných počinů. Podle hodnocení čtenářů lze doporučit k přečtení zejména tyto: Vražda v Orient-expresu, Smrt na Nilu, Záhada na zámku Styles a Vraždy podle abecedy.

Trhlina

Česku a slovenské autory máme někdy tendenci v tomto žánru spíše přehlížet. Ale kniha Trhlina od Jozefa Kariky aby vám určitě uniknout neměla. Stala se fenoménem a přečíst by si ji měl každý, kdo miluje ono tajemné mrazení v zádech a nepříjemný pocit přetrvávající ještě dlouho po přečtení poslední stránky.

Anotace: Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost?

Trhlina – recenze

Čtenářské recenze jsou v tomto případě trochu rozporuplné. Najdou se jak nadšení čtenáři, tak i ti, kdo knihy doslova nedokázali dočíst.

Pro mne kniha spíš zklamání. Nemohu vytknout skvěle popsané mrazivé prostředí, ale děj je trochu zmateční – možná jsem autora jen špatně pochopila. Přesto jsem ráda, že jsem knihu přečetla. „

Lucie 5631, Databazeknih.cz

Po románu Na smrt, který je stále nejlepší knihou, jakou jsem kdy četla, jsem se pustila do autorovy jiné knížky, konkrétně do Trhliny. A je naprosto famózní, hrozně hezky se četla, nepustila, pořád jsem na ni musela myslet! Jsem si jistá, že tohoto autora budu mít v knihovně velmi brzy kompletního.“

Přečti_si, Databazeknih.cz

Za zavřenými dveřmi kniha

Pokud hledáte opravdu kvalitní psychothriller, v němž nic není tak, jak se na první pohled zdá, určitě si knihu Za zavřenými dveřmi od B. A. Paris (pseudonym) přečtěte. Jak říká samotná autorka Bernadette MacDougall, přinutí vás pozorněji sledovat dokonalé páry kolem vás.

Anotace: Dokonalé manželství, nebo dokonalá lež? Páry, jako jsou Jack a Grace, musíte obdivovat, ať chcete nebo ne. On dobře vypadá a umí vydělat peníze, ona je elegantní a šarmantní. Skoro je vám líto, že se s ní nemůžete spřátelit a poznat ji o trochu víc. Oni dva jsou totiž pořád spolu. Taková láska! Pak si ale uvědomíte, že Grace nikdy nezvedne telefon, že nepřijímá žádná pozvání, pokud není pozván i její manžel. A jejich ložnice má zamřížované okno!

Za zavřenými dveřmi kniha – recenze

A co si myslí čtenáři o této knize?

Děj je napínavý a zaměřuje se hodně na psychologickou stránku postav, což se mi hodně líbí. Postava Jacka byla strašně dobře napsaná, líbila se mi chytrost Millie a konec, kde se i přes to všechno dostává Grace pochopení. I tak mi tam chyběl nějaký dílek skládačky, aby příběh autorka dovedla k naprosté dokonalosti. Za přečtení ale rozhodně stojí.“

luutha, Databazeknih.cz

Dívka ve vlaku

Líbil se vám thriller Zmizelá? Pak vás stejně okouzlí i Dívka ve vlaku, kterou napsala Paula Hawkins. Jde o knihu roku 2015, která doslova trhala rekordy v rychlosti prodeje.

Anotace: Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den si prohlíží útulné předměstské domky, a když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, naskýtá se jí pravidelně letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva lidi zná. Představuje si, že je zná. Dá jim dokonce jména: Jason a Jess. Jednoho dne však zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta, než se dá vlak zase do pohybu, a náhle je všechno jinak… Krátce nato se Rachel dozví, že se „její“ Jess pohřešuje, a proto se rozhodne obrátit na policii. Není si jistá, zda tím nenadělá více škody než užitku, zatímco se stále více zaplétá do příběhu, který není její, ale jenž nakonec obrátí naruby život úplně všem…

Dívka ve vlaku – recenze

Kniha má podle čtenářských recenzí opravdu o dobrou atmosféru, a to i díky stylu, kterým je psaná.

Dívka ve vlaku je skvělá. Od počátku se autorce (i díky literárnímu principu, kdy každou kapitolu vypráví jiná postava) podařilo navodit hodně dobrou atmosféru. Aspoň mě to sedlo. A to je důvod, proč je to tak dobré. Příběh samozřejmě není nijak extra originální, ale díky té atmosféře se daří pracovat s odhalováním pravdy celkem dost poutavě.“

uzivatel5137, Databazeknih.cz

Šifra mistra Leonarda

Pokud máte rádi detektivky s historickým nádechem, pak vám určitě nemohl uniknout spisovatel Dan Brown, jehož knihy byly navíc i zfilmovány. Tou první a zároveň nejúspěšnější z nich je Šifra mistra Leonarda.

Anotace: V pařížském Louvru dojde k vraždě. Na místo činu je povolán znalec symbolů Robert Langdon, protože oběť byla nalezena za mimořádně podivných okolností. Tak začíná jeden z nejčtenějších thrillerů všech dob, Šifra mistra Leonarda od Dana Browna, ve kterém s Langdonem objevujeme po staletí střežené tajemství ukryté v obrazu Leonarda da Vinci Poslední večeře. Rychlé tempo, tajemné šifry, vedoucí k dalším indiciím a dalším zločinům, překvapivé zvraty i nečekaný závěr, který svého času vyvolal pobouření v katolické církvi – to vše je zárukou skvělého čtenářského zážitku.“

Šifra mistra Leonarda kniha – recenze

Pokud jste neviděli film nebo jednoduše stále ještě nevíte, zda se do knihy pustit, pak se podívejte na recenze uživatelů.

Po dlouhé době jsem se opět ke knize vrátila, cca asi po třetí a opět nezklamala. Velmi dobře popsána místa, kde se hlavní hrdinové nacházejí. Za mě rozhodně plus jako pro ateistů je zpochybnění Ježíše jako boha, ale že jej autor vykreslil jako člověka, který měl manželku a děti s že se jeho rodová linie dochovala až do naší doby. Daň Browne rozhodně nikdy nezklame. Ráda se vracím k jeho knihám.“

petulik330, Databazeknih.cz

Manželé odvedle

Dnes je bývalá právnička a učitelka angličtiny Shari Lapena spisovatelkou na plný úvazek. Její první kniha Manželé odvedle totiž měla nečekaný úspěch. Stala se psychologickým thrillerem roku, vydaným ve 35 zemích. Mezi nejčastější pozitiva patří časté zvraty a dobrý písemný projev.

Anotace: Vaše sousedka nechce, abyste vzali své šestiměsíční dítě na slavnostní večeři. Nic osobního, ale rušilo by pláčem. Váš manžel prohlásí, že to nevadí. Bydlíme přece hned vedle. Zapneme dětskou chůvičku a každou půl hodinu ho přijdeme zkontrolovat. Vaše dcerka spala, když jste ji viděli naposledy. Teď stoupáte po schodech do svého mrtvolně tichého domu a vaše nejhorší noční můry se naplnily. Je pryč. Nikdy předtím u vás nebyla policie. Teď prohlížejí celý váš dům a kdoví, co tam všechno najdou…

Manželé odvedle – recenze

A nesmí chybět ani hodnocení od čtenářů. I v tomto případě se připravte na to, že se kniha ani zdaleka nelíbí všem.

Perfektní příběh, přesně co od napínavého thrilleru očekávám. Bezvadně napsáno, příběh sice zamotaný, ale ne tak, aby se člověk sám do něj zamotal 🙂 člověk při čtení čeká na rozuzlení, které se ale stále oddaluje, protože se dostávají na povrch nové a nové informace. Za mě super čtení a určitě šáhnu po dalších titulech autorky.“

chrastova.m, Databazeknih.cz

Čte se to lehce, to jo, ale nepřesvědčilo mě to. Některé popisy a chování aktérů pak jsou celkem komické.“

lassse, Databazeknih.cz

post

2 vašich komentářů a zkušeností: 10 nejlepších knih: Detektivky a thrillery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *