Historické romány (knihy) – které patří ke špičkám na trhu

Historický román je literární žánr, který kombinuje prvky fikce a historických událostí. Jedná se o román, ve kterém se děj odehrává v minulosti, obvykle ve specifickém historickém období. Autor historického románu vytváří fiktivní postavy a příběhy, které jsou zasazeny do historického kontextu.

Historické romány se často zaměřují na důležité historické události, jako jsou války, revoluce nebo politické intriky. Autoři se snaží zachytit atmosféru a duch doby, používají historické detaily a reálné postavy, aby vytvořili autentický obraz minulosti. Vzhledem k tomu, že je to román, je v něm často také zahrnuta romantika, intriky a další dramatické prvky. A jak si vybrat ty nejlepší? Sestavili jsme žebříček TOP knih na našem trhu a postupně vám je představíme.

Přehled nejlepších historických románů

Vzali jsme žebříček známých českých stránek CBDB, které se knihám věnují, a vybrali jsme z něj ty nejzajímavější kousky.

  • Listopád (Alena Mornštajnová)
  • Vražda v ambitu (Vlastimil Vondruška)
  • Šikmý kostel (Karin Lednická)
  • Měli jsme štěstí (Georgia Hunter)

TIP: 10 nejlepších knih: Detektivky a thrillery. Vybírali jsme je podle několika kritérií: čtenosti, prodejních čísel v neposlední řadě i podle hodnocení

Listopád (Alena Mornštajnová)

Tato kniha by se dala asi nejlépe charakterizovat jako historický dramatický román, který představuje hypotetický scénář, jak by se osudy obyčejné rodiny mohly vyvíjet, kdyby události listopadu 1989 skončily jinak a komunismus v Československu neskončil.

Hlavní dějová linie knihy se zaměřuje na příběh Marie Hajné, která je aktivní účastnicí demonstrací a následně je zatčena. Je odsouzena k dlouholetému vězení, čímž je brutálně rozdělena od své rodiny. Příběh sleduje Mariinu snahu přežít ve vězení a udržet naději na shledání se svými dětmi. V jejím přežívání ji podporují dopisy, které jí posílají její blízcí, a vlastní touha po svobodě.

Vedle toho je v knize vyprávěn i příběh dívky Magdaleny, která je odebrána svým rodičům a umístěna do „ozdravovny“. V této instituci jsou vychovávány nové generace komunistických kádrů. Magdalenin příběh se postupně propojuje s osudem Marie, ale jejich setkání není takové, jaké by si obě představovaly a přály.

Listopád Aleny Mornštajnové je tedy kniha, která prostřednictvím dramatického příběhu rodiny rozdělené politickým režimem přináší čtenářům úvahy o tom, jak by se jejich život mohl vyvíjet, pokud by události v listopadu 1989 dopadly jinak. Zároveň se také dotýká tématu manipulace a ovlivňování mladé generace v totalitním režimu.

TIP: Jak sledovat Star Wars ve správném pořadí? Návod je naštěstí docela jednoduchý

Listopád (Alena Mornštajnová) – recenze

A co na knihu říkají čtenáři? Podívejte se na několik recenzí.

Přečteno až na druhý pokus. Poprvé jsem asi nebyla v tom správném rozpoložení a začátek je opravdu třeba překonat, jak se tu několikrát zmiňuje. Na podruhé už jsem hltala stránku za stránkou. Strašně moc jsem si přála, aby to skončilo jinak. Člověka při čtení úplně mrazí, když si představí, že by to nemusela být jen fikce. Naprosto nechápu, že je stále tolik lidí, kteří opěvují staré pořádky.“

Veruci, Databazeknih.cz

Tato kniha byla první, kterou jsem četla od Aleny Mornštajnové a líbila se mi tolik, že jsem neměla klid, dokud jsem nepřečetla všechny ostatní její knihy. Proč je to má nejoblíbenější autorka? Vždy vybere těžké téma, které rezonuje naší společností, donutí čtenáře se nad tématem zamyslet a tím otevře nové otázky a myšlenky (aspoň u mne to tak je). Musím s odstupem času říct, že toto je podle mne nejdepresivnější román této autorky (a to jsem již přečetla i Les v domě). Pokaždé když si na tento román vzpomenu děkuji všemu, v co jen člověk může věřit, že to v roku 1989 dopadlo tak, jak to dopadlo.“

Lucie21352, Databazeknih.cz

Co k téhle knize říct? Snad jen tolik, že by si ji měl přečíst každý, kdo dnes s takovou „láskou“ vzpomíná na dobré časy minulého režimu. Ano, vím že ani tato doba není ukázková a má své kříže. Ale představa života, který v knize vylíčila docela věrohodně paní autorka je jiné kafe a opravdu silné. Uchvacuje mne ale nakolik příběh nabídl pro svého čtenáře i druhý pohled. A to sice ten, že svoboda slova ne vždy sebou přináší uspokojení a pravdu. Neboli že nám, asi žádný, režim nenabídne a nepředloží věci vždy takové jaké skutečně jsou, a jaké by měly být.“

Terjac, Databazeknih.cz

Kdo je Alena Mornštajnová?

Alena Mornštajnová je česká spisovatelka a prozaička. Narodila se 24. června 1963 ve Valašském Meziříčí. K jejím nejznámějším knihám patří Hana (2017) a Tiché roky (2019). Styl psaní Mornštajnové je často popisován jako poetický a sugestivní se zaměřením na vnitřní životy postav. Její díla často zkoumají složité lidské emoce a vztahy a je známá svou schopností vytvářet živé a hluboce introspektivní postavy. Od roku 2018 se věnuje již pouze psaní knih.

TIP: Pocketbook 632 touch hd 3 recenze a unboxing. Kvalitní a voděodolná čtečka knih s nízkou hmotností a zajímavou cenou

Vražda v ambitu (Vlastimil Vondruška)

Jde o sbírku tří detektivních příběhů, které se odehrávají v polovině 13. století a přinášejí pohled na mládí hlavního protagonisty Oldřicha z Chlumu. Tyto příběhy slouží jako prequel k předchozím románům publikovaným v edici „Hříšní lidé Království českého“ a poskytují čtenářům důležité informace o událostech, které předcházely předchozím dílům.

První příběh se zaměřuje na tajemnou vraždu, kterou Oldřich z Chlumu náhodně přihlíží během svého studia v Magdeburku. Stane se nechtěným svědkem a zároveň cílem nebezpečného vraha, který usiluje o jeho život. Jedinou cestou k záchraně je pro Oldřicha odhalit pravdu a odhalit motivy tohoto tajemného vraha.

Druhý příběh se odehrává v době, kdy mladý Oldřich z Chlumu poprvé přichází na Pražský hrad. Zde se dostává do služeb panoše Oty ze Zástřizlí, kterého vytáhne z ošemetné situace. Oldřichovi se za jeho zásluhy dostává významného postavení královského prokurátora. V tomto příběhu je zobrazen jeho vzestup v hierarchii a jeho první setkání s politickými intrikami a mocenskými boji na Pražském hradě.

Třetí příběh s názvem „Osudný turnaj“ se odehrává nedaleko hradu Bezdězu. Oldřich z Chlumu se zde dostává k vyšetřování komplikovaného případu, který se týká boje o moc mezi nejmocnějšími severočeskými šlechtickými rody. Během vyšetřování odhaluje tajemnou vraždu a zároveň si vybojuje srdce Ludmily z Vartemberka, která se stane jeho budoucí manželkou.

„Vražda v ambitu“ je detektivní a historický román, který prostřednictvím těchto tří příběhů přináší napínavý a dobově věrný pohled na mládí Oldřicha z Chlumu.

TIP: Patrik Hartl seznam knih. Po kterých se v současné době vyplatí sáhnout?

Vražda v ambitu (Vlastimil Vondruška) – recenze

Ani u této knihy čtenáři neskrývají své nadšení. Podívejte se, proč byste si ji měli přečíst.

Skvělá a zábavná knížka – se smutným, i když realistickým závěrem. Bylo mi Oldřicha nakonec nesmírně líto. Zrada, kam se podíváš, už v tak raném věku. A odhalení o osudu jeho první ženy… Je vskutku obdivuhodné, že nezahořkl, a naopak využil svých zkušeností k tomu, aby pomáhal jiným. Vlastimil Vondruška je vskutku skvělý autor.“

Drakamena, Databazeknih.cz

Další příběh Oldřicha z Chlumu za mnou. Vlastně tři. Tři přelomové a velmi důležité události v jeho životě. Nebudu prozrazovat jaké, to nikdy nedělám. Přečtěte si a udělejte si svůj názor. Mně se knihy pana Vondrušky líbí a nehledám v nich nesrovnalosti. Je to oddychová četba a jako k takové k ní přistupuji. Děkuji ti pane spisovateli.“

Mája777, Databazeknih.cz

Vražda v ambitu je opět velmi dobře napsaná, napínavě a s překvapením. Také bych doporučoval, jako již mnoho čtenářů přede mnou, zařadit toto dílo jako první z Vondruškových příběhů o Oldřichovi z Chlumu, ačkoli časově se spíše řadí na konec.

Rád bych ale upozornil na jednu věc – poslouchal jsem to jako audioknihu a v tomto provedení chybí další dva příběhy. Pokud chcete celé dílo, musíte si sehnat tištěnou verzi.“

Willy9203, Databazeknih.cz

TIP: Vyběr nejlepších severských detektivek (knihy)

Šikmý kostel (Karin Lednická)

„Šikmý kostel“ je románová kronika ztraceného města, která se odehrává v období let 1894-1921. Kniha zachycuje dramatický příběh někdejší pastevecké vesnice, která se vyvinula z malé obce na prosperující město díky těžbě uhlí, ale nakonec se ocitla v úpadku právě kvůli této těžbě. V současnosti zbylo z bývalého rozkvětu jen šikmý kostel, který se strmě a varovně tyčí v pusté krajině. Příběh začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které dramaticky ovlivnilo životy obyvatel celého regionu. Hlavními hrdiny knihy jsou Barbora, Julka a Ludwik, kteří reprezentují tři zcela odlišné dějové linie. Přestože se jejich osudy liší, na mnoha místech se prolínají a tvoří plastický obraz těchto polozapomenutých časů, jejichž tvrdost je pro současného čtenáře téměř nepředstavitelná.

Každý z hrdinů se potýká se svými vlastními životními výzvami: někdo se jim pasivně poddává, zatímco jiný se snaží chytit příležitosti, které nabízí rozbouřená doba. Nicméně do všech jejich osudů neúprosně zasahuje proud velkých dějin, který může snadno proměnit obyčejné lidské úsilí v prach. Nebo možná i ne. Příběh je založen na skutečných událostech, z nichž mnohé dosud nebyly ve české románové tvorbě zpracovány. Vyprávění plyne v dramatickém tempu a je natolik autentické, že se děj před očima čtenáře často mění na film, zachycující i to, co bylo dříve skryto v tajemné třinácté komnatě české historie.

TIP: Plot twist – co to je?

Šikmý kostel (Karin Lednická) – recenze

A jak hodnotí čtenáři tuto velmi zajímavou knihu?

Napřed mě přepadala tíseň z toho, jak náročný musel být v této době v hornickém kraji život no a pak jsem to jedním dechem dočetla. Skvěle zpracovaný meziválečný českopolský pohraniční konflikt. Těším se na další díl!“

Painthers, Databazeknih.cz

Poutavý příběh lidí s jejich těžkými osudy odehrávající se na Těšínsku na přelomu 19. a 20. století. Prví třetina knihy byla pro mě dost depresivní a v podstatě všechny hlavní postavy příběhů stíhala rána za ranou a těžký úděl. Později jak děj knihy ubíhal jsem si buď přivykl stylu vyprávění, nebo viděl naději i v drobných radostech a dílčích úspěších hlavních protagonistů. Autorka napsala knihu velmi čtivě a autenticky, takže i když jsem zprvu pro ponurost dosedající na čtenáře nechtěl dát plný počet hvězd, nakonec po dočtení a zhodnocení celého příběhu tak musím udělat.“

Mythos91, Databazeknih.cz

Za mě asi to nejlepší z české tvorby, co jsem zatím četla. Dlouho jsem se téhle knížce vyhýbala, protože jsem se bála, že to bude na mě moc depresivní a těžké a historické. Nevím, jak je možné, že kniha s takovými smutnými osudy je vlastně pozitivní, motivační, povzbuzující, nadějeplná a hladící po duši. Jo, a ještě je fakt dobře čtivá! Moc mě bavila, byla krásná a ještě jsem se něco naučila z naší historie. Tak neváhej a pojď do toho ;)“

Yukon, Databazeknih.cz

TIP: Recenze Lapert.cz – pozor na rizikový nákup! Tohle varování se opravdu vyplatí brát vážně

Měli jsme štěstí (Georgia Hunter)

Jde o historický román inspirovaný skutečným příběhem. Děj knihy se odehrává v roce 1939, kdy členové rodiny Kurcových usilují o to vést normální život. Avšak stíny války rychle zasahují i jejich město a přinášejí nebezpečí. Rodina je nucena opustit svůj domov a rozptýlit se do různých koutů světa, aby unikla nacistickému teroru. Dramatický útěk ze země je pouze začátkem jejich strastiplné cesty. Musí se vyrovnat s pracovními tábory, životem ve skrýších a neustálým skrýváním své židovské identity. Každý den je pro ně bojem o přežití a nadějí na setkání s milovanou rodinou, až se všechny ty hrůzy skončí.

Příběh líčí nejen nekonečné utrpení, které rodina Kurcových prochází, ale také sílu lidské vůle a odhodlání přežít. I v beznadějné situaci existuje něco silnějšího než nacistický teror – je to vnitřní síla, která je nutí bojovat, doufat a věřit, že se znovu setkají se svou milovanou rodinou, až bude všechno za nimi. Kniha Měli jsme štěstí je silný a emotivní příběh, který nám připomíná, že i v nejtemnějších časech existuje naděje a síla lidského ducha. Román nám umožňuje nahlédnout do těžkých okamžiků druhé světové války a prožít je skrze oči rodiny Kurcových, kteří si uchovávají víru v lepší budoucnost a odhodlání překonat veškeré překážky.

TIP: Kniha Proměna – rozbor díla k maturitě i do čtenářského deníku

Měli jsme štěstí (Georgia Hunter) – recenze

Ani u této knihy nesmí chybět pohled čtenářů. Co o ní říkají?

Báječná kniha! Celá rodina čtenáři příroste k srdci a osudy každého jednoho jejího člena mu nejsou lhostejné. Kdybych nevěděla, že se příběh zakládá na reálných zkušenostech autorčiných předků, řekla bych si, že té kliky měli hrdinové až nereálně moc. Text je čtivý, kapitoly interních osudů hrdinů jsou zakončeny osazením do širších dějinných souvislostí. Na knize je znát osobní zájem a zaujetí autorky, odráží se důkladná faktografická příprava, která ale neumenšuje čtenářský zážitek. Přes všechny ty hrůzy, o kterých kniha čtenáře zpraví, je příjemné číst o židovské rodině, která zkrátka měla štěstí.“

mataaskorice, Databazeknih.cz

Jedna rodina , deset dalších vztahových a osudových příběhů. Byly by úplně běžné, kdyby v ději nezuřila 2. světová válka a rodina Kurcových nebyla židovská. Přestože kvůli své národnosti jsou jak už z hodin dějepisu víme lidé „nežádoucí“, ti, kteří neexistují, snaží se skrývat pravou identitu, i když to není jednoduché musí se rozdělit a jít každý svou cestou. Nebo jak je to v příběhu se členové rodiny snaží spojit, aby společně bojovali proti gestapu a hlavně transportu, který by znamenal bohužel doživotní rozloučení. Zajímavosti: Kniha je v závěru některých kapitol doplněna o data události v konkrétním roce, které zrovna prožíváme v určitých kapitolách s hlavními hrdiny knihy.“

Simca9342, Databazeknih.cz

Moc hezky zpracovaná kniha. Trochu jsem se ztrácela mezi všemi jmény – kdo patří ke komu, s kým tvoří rodinu a s kým ne. Pomohl rodinný strom života. O tom, co dělali Ukrajinci a Rusi na východě Polska Židům i Polákům se již po revoluci objasnilo, i když v dějepise se to naši potomci asi nikdy učit nebudou.“

Ave55, Databazeknih.cz

TIP: Z čeho se skládá rodné číslo a jak z něj zjistit datum narození? Je to jednodušší, než si myslíte.

Další tipy na čtení

Mezi další zajímavé tipy na historické romány patří určitě i tyto tituly:

  • Rivalky u dvora Tudorovců (D. L. Bogdanová) – historický román pro ženy
  • Zemřít s přílivem (Karen Harperová) – historický román z Anglie
  • Dvanáct dopisů paní vévodkyni de Richelieu (Edmond de Grammont) – erotický historický román
  • Cizinka (Diana Gabaldon) – romantický historický román
  • Tajný život knížete z Musaši (Džuničiró Tanizaki) – japonský historický román
Je historický román vždy pravdivý?

Nemusí být. Román je zasazen do konkrétní historické doby a místa. Autoři se snaží pečlivě zkoumat historické události, kulturní zvyklosti, politické situace a životní podmínky daného období. K životním osudům postav si však často přidávají různé detaily, případně si je přímo vymyslí.

Historické romány mohou být fascinujícím způsobem, jak se dozvědět více o minulosti, zatímco se současně ponoříte do zajímavého příběhu a světa. A pokud sáhnete po některém z výše uvedených tipů, pak určitě neprohloupíte.

Zdroj: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/alena-mornstajnova-54811, https://www.databazeknih.cz/knihy/hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-moba-vrazda-v-ambitu-2413, https://www.databazeknih.cz/knihy/meli-jsme-stesti-459683, https://www.databazeknih.cz/knihy/sikmy-kostel-428618?orderBy=new&str=2

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *