Menstruace v těhotenství. Je možná?

Většina žen považuje absenci menstruace za jasný znak možného otěhotnění – ovšem nemusí tomu tak být vždy. Menstruace (nebo alespoň proces, který vypadá velmi podobně) se může objevovat i ve chvíli, kdy je žena těhotná.

Tip: Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky

Pro začátek je třeba si říci, že jakékoliv děložní krvácení během těhotenství rozhodně není menstruací. Při ní se totiž vyplavuje „nepoužitá“ děložní sliznice – tedy ta, v níž s nezahnízdilo embryo. To se však samozřejmě během těhotenství stalo, takže důvody krvácení bývají jiné. A jaké jsou ty nejčastější?

Menstruace na začátku těhotenství

Prvním „obvyklým podezřelým“ je proces samotného uhnízdění vajíčka v děložní sliznici. Právě ten totiž může ke slabému krvácení vést. Odehrává se přibližně 11. až 12. den po oplodnění, takže se často odehraje víceméně v termínu, kdy žena běžnou menstruaci očekává. Trvat může dva nebo dokonce tři dny.

Tip: 13 tipů, jak přirozeně vyvolat porod

Krvácení v průběhu těhotenství

Ale existují i jiné procesy, jež mohou samotno menstruaci připomínat. Důvodem děložního krvácení může být například toto:

 • změny na děložním čípku,
 • děložní polypy,
 • samovolný potrat,
 • prasknutí dělohy,
 • mimoděložní těhotenství,
 • příliš velká námaha (zvedání těžkých břemen nebo příliš vysoká intenzita sportování),
 • infekce,
 • placenta praevia (označení pro nízké uložení placenty),
 • vasa praevia alias vcestné cévy (označení pro cévy mimo placentu a pupečník),
 • zásněť hroznová alias molární těhotenství (nekontrolovaný růst zárodečné tkáně, při kterém embryo buď vůbec nevznikne nebo je vstřebáno krátce po svém vzniku),
 • předčasný porod
 • nebo dilatace děložního hrdla.

Problémem může být také nedostatek hormonu progesteronu. To však není možné určit bez dalších vyšetření a testů. Pokud tedy jste těhotná nebo máte na tento stav podezření, vždy s jakýmkoliv krvácením okamžitě vyhledejte lékaře. Můžete tak předejít potratu nebo vážným zdravotním komplikacím.

Tip: Co si sbalit s sebou do porodnice?

Krvácení kvůli potratu a mimoděložnímu těhotenství

Závažnější problémy obvykle značí krvácení spojené s bolestí. Jestliže jsou přítomné křeče, bolest je „rozložená“ v celé břišní dutině a stav se během několika po sobě jdoucích dní stále zhoršuje, pak může být na vině probíhající potrat. Pokud je naopak bolest koncentrována jen do jedné části břicha, je pravděpodobnějším viníkem mimoděložní těhotenství.

Tip: Těhotenská cukrovka – hodnoty, příznaky, co (ne)můžete jíst?

Krvácení ve třetím trimestru

Ke konci těhotenství se však může objevit ještě jedna závažná komplikace, a to je částečné či dokonce úplné oddělení placenty od stěny dělohy. Jde o život ohrožující stav (ve výjimečných případech se může objevit i před třetím trimestrem), který obvykle doprovází přetrvávající bolesti břicha nebo zad. Okamžitá lékařská pomoc je nutná, dítě totiž může být v důsledku špatného zásobení krví ohroženo na životě.

Zdroj: https://www.dudlu.cz/tehotensky-blog/menstruace-v-tehotenstvi/, https://zdravi.euro.cz/leky/menstruace-v-tehotenstvi/

post

Zkušenosti “Menstruace v těhotenství. Je možná?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *