Jak a kdy na vertikutaci trávníku?

Pokud chcete svůj trávník udržovat v perfektní kondici, neměli byste dbát nejen na jeho zálivku a hnojení, ale také na provzdušnění. Tomuto postupu se říká také vertikutace. Proč je potřeba a jak si s ní poradit?

V zásadě jde o proříznutí travního drnu a odstranění všeho, co by mu mohlo bránit v růstu a rozvoji. Ve hře je především mrtvý rostlinný materiál. Jen hrabání listí na podzim totiž nestačí, v trávníku ulpívají i další nečistoty – uschlá stébla, mech apod. Ty se na sebe postupně vrství a tvoří jakousi neprodyšnou plsť, pod jejímž příkrovem často dochází k rozvoji plísní nebo jiných onemocnění.

Kdy je třeba přistoupit k ošetření drnu?

Zahradníci doporučují tento postup opakovat jednou nebo dvakrát ročně. Ovšem mnoho majitelů zahrad ho naopak neprovádí vůbec, a přesto se mohou pyšnit svěžím a krásným trávníkem. Někdy si však tráva o pomoc řekne sama. A to především svým vzhledem. Pokud tedy váš trávník už nevypadá jako zelený koberec, ale mnohem spíše připomíná pastvinu porostlou mechem, pak jde o jasný signál nutnosti zásahu.

Ideální doba je na jaře po odeznění nočních mrazů (polovina dubna). Druhá nejvhodnější doba je na podzim (přelom září-října).

A totéž platí i ve chvíli, kdy plocha zahrady příliš zhutní. To poznáte tak, že se po dešti nebo po zálivce voda dlouho nevsakuje a celkově se trávník neregeneruje tak dobře, jako tomu bylo dříve (delší dobu je například patrné jeho sešlapání apod.).

Postup vertikutace

Vertikutace je vlastně prořezání trávníku do hloubky okolo 5-15mm (profesionální přístroje ovšem dokážou zajet až do hloubky okolo 45mm). Tímto postupem lze odstranit odumřelé části rostlin a mech. A jako bonus zajistí vertikutace lepší podmínky pro život i kořínkům trav. Postará se jim o rychlejší přístup k vodě, světlu i vzduchu. Tráva tak poroste rychleji a plevel a mech nebudou mít žádnou šanci.

Celý postup by se měl provádět jednou ročně. Nejlepším obdobím je brzké jaro. Trávník poprvé posekejte a poté přistupte k vertikutaci. Nikdy však vertikutaci neprovádějte v prvním roce po jeho založení. Kořínky trav ještě nejsou dostatečně uchyceny v zemi a mohlo by dojít k jejich poškození. A jaké vybavení si pořídit? Na výběr budete mít v zásadě ze tří možností:

  • speciální zahradní hrábě,
  • ruční vertikutátor (pro malé trávníky)
  • nebo mechanický vertikutátor (pro velké trávníky).

Dobré tipy pro vertikutaci

Před vertikutací posekejte stébla trav nejlépe na délku 1 cm, aby nože vertikutátoru bez obtíží pronikly až ke zplstnatělé vrstvě pod trávou a důkladně ji prořezaly. Při použití ručních vertikutátorů trávník jednoduše důkladně pročešte. A pokud si nechcete pořizovat další zařízení navíc, pak se poohlédněte po sekačkách na trávu, které umožňují v případě potřeby nahrazení žacích nožů právě těmi vertikutačními.

Máte co dočinění s opravdu zanedbaným trávníkem? Pak provádějte vertikutaci několikrát, a to pokaždé v jiném směru. A pokud nestihnete prořezání trávníku na jaře, můžete k němu ještě přistoupit na přelomu září a října. Tím dáte rostlinkám dostatek času na regeneraci před přicházející zimou.

Pamatujte si také, že dokud se mezery v travním drnu nezaplní novými kořeny, neměl by být trávník nadměrně přetěžován. A máte-li v některém úseku zahrady problém s provzdušněním půdy, pak do rýh vzniklých po vertikutaci nasypte písek. Jde o tzv. pískování a potřebovat budete přibližně 3–5 litrů křemičitého písku na 1 m2 plochy trávníku.

Hnojení trávníku po vertikutaci

I když trávník po vertikutaci nevypadá příliš pohledně, nemusíte se bát. Díky intenzivnímu růstu trávy v dubnu a květnu váš zelený koberec rychle zhoustne a mezery vzniklé vertikutací se rychle uzavřou. Vše však můžete podpořit i správným hnojením. Použijte nejlépe výživu, určenou pro nově založené trávníky. Ale chybu neuděláte ani s dřevěným popelem, který většině druhů trav doopravdy svědčí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/jarni-vertikutace-pravidla-teplota-puda-trava-zahrada-travnik.A180406_111012_hobby-zahrada_bma

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *