Jak se starat o orchidej, aby vám krásně a dlouho kvetla?

Nejběžnější orchidejí pěstovanou v domácnosti je Phalaenopsis alias můrovec, ale narazit lze i na další druhy. Jak se o orchideje starat, aby vždy krásně kvetly a vydržely vám na parapetu po dlouhá léta?

Kde pěstovat orchideje?

Potřebují především stabilní a chráněné místo, nemají totiž rády průvan a studený vzduch. Růst mohou všude tam, kde jim poskytnete dostatek světla a tepla, tedy například v ložnici, obývacím pokoji nebo dokonce ve světlé koupelně. V kuchyni s plynovým sporákem je však nikdy nepěstujte bez dobrého větrání, protože nesnáší výpary vznikající při spalování plynu.

Zalévání orchidejí

Nesprávná zálivka je nejčastější příčinou úhynu a všeobecně problémů při pěstování orchidejí. Kořeny těchto rostlin totiž musí dýchat, nikdy tedy nemohou být ponořeny ve vodě. Pokud toto pravidlo nedodržíte, rychle hnijí. A není divu, vždyť v přírodě získávají orchideje vodu pouze z deště a ranní rosy a zbytky rostlinného materiálu, v němž běžně koření, rychle osušuje vítr.

Nejlepší je tedy orchideje zalévat spíše zřídka, ale zato vydatně. K tomuto kroku přistupujte jen v případě, kdy je substrát v nádobě zcela suchý. Řídit se můžete také stavem kořenů – zelené kořeny mají ještě vláhy dost, ty šedivé naopak již zálivku potřebují. I z tohoto důvodu je vhodné většinu druhů epifytických orchidejí pěstovat v průhledných květináčích. Kořeny v nich získají dostatek světla a jako bonus je můžete vždy řádně zkontrolovat.

Pokud ovšem pěstujete druhy orchidejí zakořeněné v zemi, pak byste je měli zalévat tak, aby substrát, ve kterém rostou, byl stále spíše mírně vlhký. Tyto rostliny totiž přímo nesnášejí delší období sucha, ale necítí se dobře ani v mokré zemi.

Důležité je i zvlhčování vzduchu

Dalším důležitým faktorem úspěšného pěstování orchidejí je i optimální vlhkost vzduchu. Ta se u většiny druhů pohybuje mezi 80-90 %, i když některé druhy se spokojí i s o něco nižšími hodnotami, tedy 60-70 %. Sem patří například právě Phalaenopsisy. Ovšem v moderních bytech je leckdy obtížně udržet vlhkost vzduchu i na této nižší úrovni, a to především v zimě, kdy se topí radiátory.

Květináč s orchidejemi je proto vždy vhodné postavit na misku s vlhkými kamínky (kořeny se však nesmí máčet ve vodě). Voda se bude z kamínků pomalu odpařovat a přirozeně zvlhčovat vzduch kolem rostlin. Několikrát týdně je možné rostliny také porosit za pomoci rozprašovače. Nikdy by však nemělo dojít k zasažení květů. Ty je vhodné zakrýt například kouskem papíru. V opačném případě by se na nich mohly vytvořit nevzhledné skvrny. Rosení je také nevhodné v případě, že se teplota v místnosti pohybuje pod hranicí 16 °C (hrozí riziko výskytu houbových chorob).

Vhodná teplota pro orchideje

Na světě existuje přes 30 000 různých druhů orchidejí (a dalších 200 000 hybridů). Ovšem podle nároků na teplotu je lze rozdělit přibližně do tří skupin:

Orchideje mírného pásu: v létě vyžadují teploty od 16 do 20 ° C a v zimě pak ještě o něco méně, tedy od 14 do 16 ° C. Patří mezi ně například:

  • Coelogyne crista,
  • Cymbidium,
  • Zygopetalum,
  • Odontoglossum crispum
  • nebo Paphiopedilum insigne.

Středně náročné orchideje: V létě potřebují teplotu 18 až 25 °C a v zimě pak teplotní rozmezí 16 až 18 °C. Jde například o orchideje rodu:

  • Cattleya,
  • Dendrobium,
  • Laelia,
  • Oncidium,
  • Stanhopea,
  • Epidendrum
  • a Gongora.

Orchideje náročné na teplo: vyhovuje jim celoroční pěstování v bytě či teplý skleník. V létě potřebují teplotu 20 až 27 ° C, v zimě pak jen mírně nižší – od 20 do 25 ° C. Mezi tyto orchideje počítáme:

  • Phalaenopsisy,
  • Angraecum,
  • Vandy
  • a rovněž některé druhy rodu Paphiopedilum a Dendrobium.

Světelné nároky orchidejí

I když většina druhů, které se v domácnostech běžně pěstují, pochází z tropického podnebí, neznamená to, že by se jim nejvíce líbilo na jižním parapetu. Naopak, tyto rostliny preferují spíše mírně rozptýlené světlo, takže se jim nejvíce zavděčíte západním nebo jihovýchodním parapetem.

Zda jste umístění vybrali správně poznáte podle listů – pokud blednou a žloutnou, případně jejich okraj dokonce červená, pak je na ně slunce příliš ostré. V extrémních případech se na nich mohou objevit také nevzhledné hnědé spáleniny (to především ve chvíli, kdy se listy opírají o okno). Ovšem dobře není ani opačný osvětlený pól – orchideje trpící nedostatkem slunce totiž nerostou a jen špatně kvetou.

U epifytických orchidejí však světlo nepotřebují jen listy, ale také kořeny. Pěstování těchto druhů v populárních neprůhledných barevných obalech je tedy spolehlivou cestou k jejich zahubení. Na kořeny musí vždy dopadat světlo, jinak nedokážou správně růst a celá rostlina kvůli tomu postupně zahyne.

Substrát pro orchideje

Klasická zemina nevyhovuje žádnému druhu orchidejí. Pokud pěstujete epifyty, pak vsaďte na směs borové kůry, rašeliníku, dřevěného uhlí, a drobného keramzitu nebo polystyrenu pro odlehčení. U orchidejí rostoucích v substrátu smíchejte tuto směs se zeminou v poměru 1:2 až 1:3 (podle druhu).

Hnojení orchidejí

Nároky na živiny mají orchideje poměrně specifické. Potřebují proto především hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Naopak nesnáší vápník, který narušuje pH vlastnosti jejich substrátu, což orchidejím brání přijímat živiny.

Hnojení je možné dvěma způsoby. Při tom prvním je možné přihnojování při každé zálivce a to v množství se 1/3 nebo 1/4 základní dávky doporučené pro orchideje. Pokud chcete vsadit na doporučené dávkování, pak hnojte orchideje jednou nebo dvakrát měsíčně. Hnojení se však vždy musí střídat se zálivkou v podobě odstáté čisté vody, aby nedošlo k přesycení substrátu a vyplavování minerální solí na jeho povrch.

A jak poznat, že je hnojení optimální? Opět se podívejte na listy. Ty podvyživené budou bledé a bez lesku. Naopak přehnojené bývají sytě zelené a lesklé až nepřirozeně. Takové orchideje obvykle také nekvetou. A hnojit je třeba pouze během vegetační sezóny, při zimování je naopak zapovězeno.

Jak přezimovat orchideje?

Aby se u orchidejí rozvinula poupata, musí většina z nich projít alespoň mírným obdobím vegetačního klidu. Většina druhů kvete v zimě, takže s ukládáním k odpočinku začíná už začátkem července. Tehdy je vhodné květiny téměř přestat zalévat a umístit je na mírně zastíněné místo. Dobře jim udělá pobyt také na balkóně nebo v zahradě. Vždy je však musíte přistínit a chránit před přímým deštěm). Dovnitř by se měly vrátit ve chvíli, kdy se noční teploty začnou pohybovat okolo 5-8 °C.

Zdroj: https://hobby.instory.cz/2066-jak-spravne-pecovat-o-orchideje-vyhnete-se-nejcastejsim-chybam.html, https://cestakbydleni.cz/orchidej/

post

2 vašich komentářů a zkušeností: Jak se starat o orchidej, aby vám krásně a dlouho kvetla?

  1. Váš návod na orchideje je ten nejsrozumitelnější.
    Mám z něho zápisky, podle kterých budu postupovat.
    Těším se, protože se vyhnu mnoha chybám – jako např.
    kořeny ve vodě nebo sluníčko….
    Děkuji a srdečně zdravím,
    J. Tothová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *