Jak se zbavit krtka bez zabíjení? Použijte hluk, pachy a průvan

Krtek mezi obyvatele zahrady zcela bezpochyby patří – a názory na jeho přítomnost se mezi zahrádkáři různí. Dokáže totiž na čerstvě zrytých záhonech nebo pečlivě udržovaném trávníku nadělat pěknou paseku. Někteří majitelé zahrad si sice zdravou a kyprou hlínu z čerstvých krtinců pochvalují a používají ji třeba k sázení rostlin, většina ostatních však nemůže tomuto zvířátku přijít na jméno. Pokud patříte spíše do druhé skupiny, zjistěte, jak se krtka zbavit co nejefektivnějšími metodami.

V českých zahradách se nejčastěji vyskytuje krtek obecný (Talpa europaea), dorůstající velikosti asi 12 centimetrů. Jde o hmyzožravce, takže kořínky vašich rostlin opravdu nekonzumuje. Může je však ničit častým podrýváním.

Co nesnáší krtek?

Pokud se u vás krtinec objeví jen čas od času nebo jste rozrytí trávníku zaregistrovali po dlouhé době poprvé, můžete nově příchozímu návštěvníkovi pobyt na své zahradě znechutit přírodními metodami. Krtkům vadí hluk, takže je odradíte častým sekáním trávy, pohybem (bohatě stačí aktivity dětí na zahradě či pořízení psa) nebo jednoduchými plašiči (plechovky a PET lahve navléknuté na tyčce v blízkosti krtinců bývají dostačující).

Vsadit lze také na rostliny, které těmto zvířátku právě nevoní. Jde například o:

  • okrasný česnek zlatožlutý (Allium moly),
  • řebčík královský (Fritillaria imperialis),
  • afrikán alias aksamitník (Tagetes)
  • nebo pryšec skočcový (Euphorbia lathyris).

U posledního zmíněného však dejte pozor, aby se vám po zahradě příliš nerozšířil. Brzy by se totiž mohl z užitečného pomocníka změnit v otravný plevel.

Tip: Jak se zbavit myší v domě?

Je legální zabít krtka?

Dost možná však nemáte na pomalé vypuzování těchto černých zvířátek ani čas ani náladu. A jak je to s těmi drastičtějšími metodami? Česká legislativa sice považuje krtka za chráněné zvíře, ovšem zároveň umožňuje jeho zabití ve dvou případech:

  • zvíře působí škody na oploceném pozemku
  • nebo ohrožuje vaše zdraví (sem lze například zařadit nepříjemné zranění kotníku, které si způsobíte propadem do podhrabané země).

Za určitých okolností se tedy k tomu činu uchýlit můžete, ale budete to muset provést humánně a především osobně. Žádný jed na krtky totiž v českých obchodech neseženete. Veškeré přípravky jsou pouhými odpuzovači. A zapovězeno je dříve i tolik oblíbené použití karbidu – ten se smí nalévat pouze do karbidových lamp.

Tip: Jak vypudit kunu z okolí domu?

Jak položit past na krtky?

Není však nutné krtka ihned usmrcovat. Využít můžete i sklopných pastí, do nichž se zvířátko chytí a vy ho následně bezpečně odnesete pryč. Jejich instalace má však své podmínky. Především na nich nesmíte zanechat svůj pach (rukavice jsou tedy naprostou nezbytností).

A pozor musíte dát i na správné vrstvení zeminy. Často se totiž při ukrývání pasti stane, že se zemina původně uložená na povrchu dostane do spodních vrstev zeminy, což krtka od návštěvy pasti spolehlivě odradí. Řešením je horní drny pečlivě odložit stranou a vrátit je na místo opět až nakonec.

Jak daleko hrabe krtek od krtince?

Důležitá je při instalaci i volba vhodného místa. Je možné opatrně rozhrnout jeden krtinec a past instalovat pod něj. Ovšem v zásadě je její umístění možné v jakékoliv odkryté chodbě. Použití pasti má však svá rizika – chycený krtek může v důsledku stresu uhynout už do jedné hodiny, jeho rychlé přemístění je tedy nezbytné. A musíte ho odnést nejlépe několik kilometrů daleko, jinak se vám velmi rychle vrátí.

Jak proti krtkovi použít pachy a zvuky?

Další metody zahrnují „poškádlení“ krtčích smyslů. Jde o zvířata, která mají ráda klid. Pokud tedy nepomůže zvýšený pohyb na zahradě, udělejte jim v podzemí pořádný průvan. Stačí zapnout vysavač na zpětný chod a pustit ho na plný výkon. Vydržte alespoň 10 minut. Úspěch budete slavit už po několika dnech opakování.

Zároveň můžete krtkovi pobyt v podzemí znepříjemnit také zapáchajícími látkami. A nemusí jít vždy o petrolej nebo benzín, který se mezi starými zkušenými zahrádkáři tak často doporučuje. Vždyť kdo by si chtěl ničit zahradu takovou chemií? Stejný účinek bude mít i pomerančová kůra, lidské vlasy, draselná sůl nebo česnek, případně natě výše uvedených rostlin, které krtky odpuzují. Efekt pak můžete podpořit i zapálenou patronou dýmovnice.

Při kladení pachových a zvukových návnad však dbejte na to aby měl krtek možnost bez potíží vaši zahradu opustit. Měly by tedy ležet jen v jednom směru. Únikovou cestu například na pole musíte vždy ponechat volnou, jinak příliš nepochodíte. V případě nouze je pak samozřejmě možné vsadit i na profesionální odpuzovače z obchodů.

Zdroj: https://www.pasti.cz/aktuality/krtek-obecny—je-hubeni-krtku-legalni-nebo-ne/, https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/vysavac-kocka-sekacka-i-pomerancova-kura-odbornik-radi-jak-na-krtka.A150624_113149_ln-zajimavosti_rof

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *