Jak pěstovat majoránku ze semen?

Majoránka patří v české kuchyni k nejoblíbenějším bylinkám. Hodí se v kuchyni opravdu ve značném množství, takže určitě není od věci udělat si zásoby té domácí, aromatické a vždy čerstvé. Nejjednodušším způsobem je pěstování majoránky ze semen.

Výsev majoránky

Je to středomořská rostlina, takže se jí bude nejlépe dařit na slunných a mírně vlhkých místech. Pro samotný výsev volte spíše lehčí, ale úrodnou a dobře propustnou zeminu. Tu předtím řádně prokypřete a odplevelte (v případě přímého výsevu na záhon).

Pamatujte si také, že použitý substrát by měl být také bohatý na vápník. Tato bylinka je totiž na nedostatek tohoto prvku velmi citlivá. Semena vysévejte nejlépe ve druhé polovině dubna přímo do země, obohacené dobře vyzrálým kompostem. Výsev provádějte do řádků a tak, aby vám po vyjednocení zbyly 2 až 3 rostlinky na každých 15-30 cm. Majoránka se totiž dokáže značně rozrůst, i když zpočátku mladé rostlinky rostou jen pomalu a celý záhon tedy budete muset několik týdnů systematicky odplevelovat, aby nedošlo k jejich zadušení.

Předpěstování majoránky

Semínka lze vysévat i předem do truhlíků na parapetu a růst majoránky na zahradě tak značně urychlit. Klíčícím semínkům postačí běžná pokojová teplota, není tedy třeba je umísťovat například do malých skleníčků. Ven je pak vysazujte až po 15. květnu (tedy ve chvíli, kdy pomine nebezpečí jarních mrazíků).

Pěstování majoránky na parapetu

Pokud si chcete vypěstovat svou vlastní zásobu této chutné bylinky přímo na okně, bez obav se do toho pusťte. Omezený prostor truhlíku nebo květináče majoránce nevadí. Myslete však na to, že má poměrně mělký kořenový systém, takže jí hluboké nádoby nebudou vyhovovat. Důležitá je pro ni také pravidelná zálivka a občasné přihnojení. To platí jak pro rostliny na parapetu, tak i na záhonku.

Zdroj: https://www.nasezahrada.com/vypestujte-si-majoranku-ze-seminek/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *