Jak hnojit cibuli?

Cibule patří na českých zahradách mezi velmi vyhledávané a oblíbené plodiny. Aby však byla její úroda opravdu maximální, je třeba se o ni řádně starat. Na pořad dne často přichází i hnojení. Je vůbec u cibule doporučováno. A po čem případně sáhnout?

Nejčastěji se na našich zahradách pěstuje cibule kuchyňská (Allium cepa), která patří do čeledi liliovitých. Ovšem narazit lze i na jiné druhy. K vidění bývá i cibule šalotka alias lidově cibule množilka (Allium cepa var. Aggregatum), cibule zimní alias sibiřská (Allium fistulosum) nebo cibule prorůstavá, jinak zvaná také poschoďová (Allium × proliferum). Ty všechny však vyžadují velmi podobné podmínky.

Cibule příliš hnojení nepotřebuje

Aby byla cibule na svém stanovišti spokojená, nepotřebuje příliš mnoho živin. Patří mezi rostliny tzv. II. trati, což znamená, že se sází tři roky po aplikaci hnoje do půdy. Pokud tedy nemáte na zahradě opravdu extrémně chudou půdu, nebude třeba ji ničím přihnojovat.

Ocení ovšem něco jiného – odlehčení substrátu pískem. To částečně zabrání hnilobě a jako bonus se budou moci hlavy cibule mnohem lépe vyvíjet. A jak postupovat? Stačí zapracovat obyčejný písek do hloubky deset až patnáct centimetrů.

Velmi nebezpečný je také takzvaný půdní škraloup. Ten vzniká na slévavých půdách obvykle po dešti, který je nahrazen prudkým slunečním zářením. Vypadá jako ztvrdlá krusta a musíte ho rozrušit motyčkou, jinak se cibule může zapařit a později chytit plíseň.

Hnojení cibule kompostem

Pokud máte přece jenom dojem, že vaše cibule neroste tak, jak by měla, vsaďte na hnojení ze zahrady. Záhon s cibulí nepotřebuje nic jiného než kompost. Ten volně rozhoďte mezi řádky a cibuli zalijte. O zbytek se už postarají zcela přirozené procesy.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295818-cibule-a-cesnek-nedilne-soucasti-nasi-tradicni-ceske-kuchyne-si-spravnou-peci-zaslouzi, https://www.zahrada.cz/forum/cibulnata-zelenina/muze-se-cibule-hnojit-a-45444/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *