Jak se zbavit plísně na trávníku po zimě?

Konec zimy je krušným obdobím nejen pro stromy, které právě tehdy nejčastěji namrznou. Stejně nebezpečný je i pro trávník, který je touto dobou již značně oslabený a není tedy divu, že ho napadají různé patogeny. Často se v trávníku objevuje například plíseň sněžná.

Její přítomnost prozradí malé žluté nebo nahnědlé ostrůvky v zeleni pokryté jakoby chlupatými bílými vlákny, jež se mají tendenci postupně šířit do nejbližšího okolí. Co si tedy s tímto problémem počít, aby nebyl trávník ještě více poškozen?

Jak obnovit trávník po zimě? Hlavně nespěchejte

Pokud zahrádkáři na svém trávníku první známky plísně objeví, nejraději by ji zlikvidovali hned. To by však mohlo paradoxně celou situaci ještě zhoršit. Aplikace speciálních prostředků nebude mít téměř žádný efekt, protože teplota půdy je jednoduše příliš nízká. A tolik doporučovaná vertikutace by travnímu drnu, stále ještě uloženému k zimnímu spánku, mohla spíše ublížit než prospět.

Tip: Jak ochránit meruňku před mrazem?

Dokud se tedy definitivně neoteplí a nebudou hrozit další sněhové nadílky (v našich podmínkách tedy hovoříme o období přibližně do konce dubna), můžete pro svůj trávník udělat jediné – ještě jednou ho pohnojit dávkou podzimního hnojiva (od posledního hnojení však musí uplynout více než měsíc). Tím mu dodáte sílu k překonání akutních obtíží, které budete moci vyřešit až během vrcholícího jara. Vyhněte se ovšem hnojivům s vysokým obsahem dusíku, ta by naopak rozvoj plísní umocnila, místo toho dejte přednost spíše draslíku.

Jak se zbavit sněžné plísně?

Pro začátek nechte trávník pořádně oschnout a především rozmrznout. Jakmile to stane, aplikujte na něj speciální fungicidy, které si dokážou s rozvíjející se plísní skvěle poradit. Ne vždy je však možné trávník zachránit. Pokud je totiž plíseň už příliš prorostlá, pak stébla kompletně odumřou a ani po dvou týdnech na místě nevyrazí nová. Tehdy je nutné založit část trávníku (v tom nejhorším případě celý trávník) kompletně znovu.

Pokud však bude léčba úspěšná, pak stačí je dosít holá místa a travní drn podrobit důkladné vertikutaci (provzdušnění). Ta vlastně rozřezává jednotlivé drny a dokáže je zbavit travní plsti, jež se utvořila v jejich horní částí. Jde nejenom o mrtvá stébla trávy, ale také o odumřelé kořeny, listí a další organický materiál. Půda ani rostliny pod touto vrstvou nemohou dýchat a takové prostředí samozřejmě vzniku plísně skvěle nahrává.

Eliminujte vzniklé louže

Trávník také pořádně prohlédněte a odhalte všechny prohlubně, v nichž by se mohla držet voda. Ty je třeba zarovnat, aby byl efekt ošetření sněžné plísně maximální. Pokud to neuděláte, budete se s ní pravděpodobně v příštích letech potýkat znovu. A jak na to? Vyjměte travní drn, do prohlubně nasypte směs písku a zeminy, drn opět usaďte na místo a dobře zalijte. Za několik dní nebude místo zásahu vůbec patrné.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mate-po-zime-osklivy-travnik-patrne-za-to-muze-plisen-snezna

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *