Jak ochránit meruňku před mrazem?

Poslední jarní mrazíky jsou postrachem všech zahrádkářů. Již nakvétající ovocné stromy (ale nejen ty) nedokážou snést pokles teplot pod -2 až -3 °C a opadávají. Velmi důležitá je ochrana před mrazem především u meruněk, ty totiž patří na českých zahradách k nejchoulostivějším.

Tyto stromy totiž mohou poškodit i teploty kolem -0,5 °C a to i v případě, že trvají jen několik hodin (například na ránem). Nejkritičtějším obdobím je v tomto případě první polovina dubna. Ostražitost se však vyplatí až do května.

Kdy zmrznou meruňky? Stačí sledovat předpověď

Tato pohroma naštěstí obvykle nepřichází z ničeho nic. Naopak – mnohé vám může napovědět předpověď počasí. Už příchod teplot pohybujících se okolo nuly by vás měl varovat. Lokálně totiž mohou klesnout i níže, a způsobit poškození stromů. A právě tehdy se preventivní zásahy vyplatí, jinak můžete během jedné jediné noci snadno přijít o celou úrodu.

Největší nebezpečí přichází před úsvitem a za jasných nocí. Naopak zatažená obloha mrazům příliš nenahrává, takže se s prevencí obtěžovat nemusíte.

Ochrana ovocných stromů proti mrazu

Pokud máte na zahradě teprve malé stromky, můžete vsadit na netkanou textilii. Tou večer stromy jednoduše obalte a spolehněte se na to, že příliš nízké teploty k probouzejícím se květům nepustí. Ovšem pozor: musí být dostatečně lehká, jinak hrozí polámání tenkých meruňkových větviček. U velkých stromů by však šlo o řešení příliš náročné.

A jak dlouho lze textilii na stromech ponechat? Bez obtíží i několik dní, pokud je předpověď počasí nepříznivá. Rašení a vývoj květů zpomalí tato metoda jen minimálně a vy navíc nebudete muset opakovat celý pracný proces několikrát za sebou.

Postřik vodou proti mrazu

Velmi oblíbenou metodou je vodní postřik ovocných stromů, který ovšem musí být proveden správně. Úspěch zaručí jen jemný rozprašovač, díky němuž na nich voda ulpí. Jakmile přijde mráz, nezmrzne, ale odpaří se – čímž alespoň trochu zvýší teplotu ve svém bezprostředním okolí. I když jde jen o malé zvýšení, mnohdy na ochranu květů stačí. A jak poznat vhodný postřikovač? Při spuštění musí produkovat jen jemnou vodní mlhu, s jiným mít úspěch nebudete.

Účinnost postřiku lze zvýšit i díky přidání extraktu z kozlíku lékařského (Valeriana officinalis). Jde o babský recept, jež má zvýšit odolnost rostlin vůči chladu. Zakoupit lze ovšem k tomuto účelu i speciální prostředky, díky nimž se na květech v případě působení mrazu vytvoří tzv. ledové jádro, které je ochrání.

Další možností je postavení nádob s vodou okolo stromů. I z nich se voda odpařuje a teplo následně předává vzduchu v okolí květů. Nejlepšího efektu dosáhnete při použití nádob s dostatečně velkou hladinou, z níž se voda odpařuje nejsnáze.

Díky ohni mráz meruňky nepoškodí

Jestliže potřebujete ochránit stromů více, pak můžete vsadit i na rozdělání ohně v blízkosti stromů (jde o tzv. zakuřování nebo také dýmování). Pamatujte si však, že květy neohřívají samotné plameny, ale spíše dým z ohně. Nebojte se proto přiložit na rozdělanou vatru například mokré větve nebo trochu trávy. Odpařující se voda uvolňuje hodně dýmu a oheň navíc vydrží hořet dlouho.

Pamatujte si, že oheň nikdy nesmí hořet příliš blízko stromu, protože přílišný žár by mohl poškodit nejen poupata, ale i ostatní pupeny včetně listů. A z takového poškození se strom obvykle vzpamatovává jen obtížně. Oheň také pokud možno rozdělávejte co nejpozději nad ránem – tehdy je totiž riziko nebezpečných mrazíků největší. Jestliže ho založíte večer, a on do rána vyhasne, pak své stromy bohužel nijak neochráníte.

Zdroj: https://living.iprima.cz/uzitkova-zahrada/o-vikendu-prituhne-jak-ochranit-kvety-stromu-pred-nocnimi-mraziky, https://pestujemeonline.cz/jak-ochranit-merunku-broskev-pred-mrazy/ 

1.5/5 - (4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *