Co je SWIFT?

Označení, které dříve znali spíše obchodníci a osoby ze světa financí, se nyní skloňuje v mnoha článcích, zprávách a politických rozhovorem. SWIFT se stal jedním z důležitých pojmů v boji proti Ruské invazi na Ukrajinu. Pokud si stále nejste jistí tím, co je SWIFT nebo chcete zjistit, jak se odpojení od SWIFTu dotkne Ruska, věnujte pozornost následujícím řádkům…

Co je SWIFT?

Tato celosvětově používaná zkratka vychází z anglického označení Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – v překladu tedy Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci.

Toto sdružení funguje již od roku 1973 a v dnešní době je do něj zapojeno více než 11.000 bank z bezmála 200 zemí celého světa.

A jelikož každá z těchto bank má přidělený svůj unikátní SWIFT a díky němu můžete provést jednoduchý a rychlý převod financí na účet z kterékoliv světových bank, která má SWIFT k dispozici.   

Jak často je SWIFT využíván?

Přestože většina mezinárodních plateb je provedena společnostmi obchodujícími se zahraničím, i běžní občané se občas k platbě pomocí SWIFT dostanou. Pokud tedy chcete poslat peníze do zahraničí a zejména do států, které nejsou v Evropské unii, často se bez SWIFTU vůbec neobejdete.

Přes telekomunikační síť SWIFTNet v rámci mezinárodního bezkontaktního finančního styku proudí denně v průměru 2,89 milionů zabezpečených zpráv – nejčastěji tedy mezinárodních transakcí. A probíhá tak díky němu více než polovina mezinárodních plateb.

Co znamená pro Rusko odpojení od SWIFT?

Jak jsme již popsali výše, pokud chcete platit do zahraničí a zejména zemí mimo EU, bez SWIFTU to často nezvládnete.

Pokud tedy ruské banky o své členství ve Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci a tedy o přidělený SWIFT přijdou, jen stěží budou firmám a obchodním společnostem, ale také běžným občanům proudit na účet peníze ze zahraničí.

Samozřejmě jsou i jiné alternativní cesty, jak zahraniční platební styk mimo EU uskutečnit, žádná z nich však nebude tak snadná a efektivní jako platba pomocí SWIFT.

Jak platit pomocí SWIFT?

Chcete odeslat platbu do zahraničí pomocí SWIFT, pak stačí ve svém bankovnictví zadat potřebné údaje zahraničního klienta a jeho banky. Jedná se většinou o:

 1. Číslo účtu nebo IBAN účtu příjemce
 2. Přesné jméno nebo název příjemce platby (např. název společnosti) – slouží zejména pro kontrolu správnosti údajů a pro případ, že byste se v č. účtu či IBANu spletli
 3. Adresu příjemce platby
 4. BIC (SWIFT) kód banky příjemce
 5. Název a adresa banky příjemce

SWIFT kódy českých bank

Pokud chcete přijmout zahraniční platbu, bude potřeba znát i SWIFT kód vaší banky. Ten najdete na kartičce, která bývá klientovi banky vystavena při zřízení účtu, tak samo máte tento údaj ve svém internetovém bankovnictví. Pro usnadnění níže přikládáme SWIFT kódy nejvyužívanějších českých bank:

 • Česká spořitelna – GIBACZPX
 • Československá obchodní banka – CEKOCZPP
 • Komerční banka – KOMBCZPP
 • MONETA Money Bank – AGBACZPPXXX
 • Fio banka – FIOBCZPP
 • Air Bank – AIRACZPP
 • Equa  – EQBKCZPP
 • UniCredit Bank – BACXCZPP

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/SWIFT

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *