Cordyceps není jen afrodiziakum. Jaké má další účinky?

Království hub je velké a rozmanité a vyskytují se v něm i mnohé zajímavé organismy – například ty parazitické, jako je například Cordyceps. O co vlastně jde a jaké účinky jsou tomuto tradičnímu asijskému léčivu připisovány?

Na světě existuje mnoho druhů hub a najdeme mezi nimi i parazitické houby, které hubí hmyz jednoduše tím, že ho postupně prorostou. Patří mezi ně i Cordyceps alias česky housenice.

Co je to vlastně Cordyceps

Spory těchto hub nerostou na mrtvém dřevě nebo jiném mrtvém organickém materiálu, jak by se na houby „slušelo.“ Ba právě naopak – svůj životní cyklus musí zahájit na živém hostiteli. Jednoduše se přichytí ke kukle, která se na zimu zahrabává do země, kde její obyvatel nerušeně dokončí svůj vývoj a na jaře se vylíhne. To mu však Cordyceps nedovolí – jednoduše ho proroste podhoubím a nakonec zabije. Přitom larvu tráví a využívá ji jako zdroj potravy. Na jaře pak z kukly vyrazí dlouhé plodnice houby, které svým tvarem připomínají palice.

Podle legendy si účinků Cordycepsu poprvé všimli himálajští pastevci (protože právě v těchto horách se tato houba vyskytuje). Všimli si, že dobytek, který se pásl tam, kde tato houba rostla (a často ji omylem zkonzumoval spolu se svou přirozenou potravou) byl zdravější. A odtud byl už jen krůček k masové oblibě. Je však nutné říci, že rod Cordyceps zahrnuje mnoho druhů, ovšem k léčebným účelům se obvykle využívají dva: Cordyceps sinensis a Cordyceps militaris.

Tip: Jak správně sušit houby v troubě?

Prospěšné látky

Cordyceps obsahuje mnoho prospěšných fytonutrientů, včetně cordycepinu a oxypiperazinů. Díky tomu může nabídnout antioxidační, protinádorové, protizánětlivé a antivirové účinky. Hlavní účinnou látkou je cordycepin (3′-deoxyadenosin).

Účinky Cordycepsu

Historie použití této houby v medicíně sahá až do 15. století. Ve starověkém tibetském lékařském textu nazvaném Oceán afrodiziakálních vlastností jeho slibné vlastnosti popisuje Zurkhar Nyamnyi Dordže. Ale rozhodně v něm nevidí jen afrodiziakum. Naopak – Cordyceps doporučuje i v mnoha jiných situacích, například na:

  • snížení stresu,
  • zvýšení výdrže (nejen sexuální),
  • nárůst svalů,
  • zvýšení mužské síly,
  • a zlepšení celkového zdraví.

Moderní odborníci na čínskou medicínu přidávají i zlepšení hladiny glukózy a citlivosti na inzulín nebo vylepšení metabolismu bílkovin (což je důležité například při budování svalové hmoty). Dodnes se také v Asii Cordyceps tradičně používá ke zlepšení plodnosti, jako prevence únavy a také jako prostředek na zpomalení stárnutí.

Cordyceps jako adaptogen

Tato látka se také velmi často používá jako adaptogen. A co to vlastně je? Stručně řečeno jde o látky, které zvyšují adaptační kapacitu těla, která je potřebná kvůli správné reakci na nepříznivé podmínky panující v okolním prostředí. Jinými slovy – adaptogeny usnadňují adaptaci na zvýšenou hladinu stresových faktorů – a může jít jak o ty fyzické, tak i emocionální. Pomáhají tedy lidem odolávat únavě, zlepšují soustředění, minimalizují dopady stresu apod.

Adaptogenní rostliny a houby také podle definice:

  • zlepšují naše mozkové funkce,
  • zvyšují fyzickou výkonnost při jakékoliv zvýšené pohybové zátěži
  • vykazují imunostimulační vlastnosti,
  • snižují zatěžující činnost centrálního nervového systému
  • a působí rovněž jako antioxidant.

Do této skupiny rostlin patří například známá asshwagandha (Withania somnifera ), Rhodiola rosea, ženšen pravý (Panax ginseng ), klanopraška čínská (Schizandra chinensis ) a další.

Jak bezpečně užívat Cordyceps

I když nejsou účinky této houby zatím bezpečně prokázány, vyplatí se při jejím užívání rozhodně opatrnost. Myslete například na to, že denní dávka by neměla překročit množství 1 000 – 3 000 mg.

Cordyceps vedlejší účinky

Cordyceps se užívá jako doplněk stravy a je obecně lidmi dobře snášen. Přesto se však mohou objevit některé vedlejší účinky, jako je například průjem, sucho v ústech a nevolnost. Většinou však tyto nepříjemné stavy rychle odezní.

Před zahájením užívání Cordycepsu se vždy pro jistotu poraďte se svým lékařem, a to především v případě, že užíváte léky na předpis nebo jakékoli volně prodejné léky. Protože Cordyceps podle některých náznaků pozitivně ovlivňuje imunitní systém, neměli byste ho používat zároveň s léky jako jsou imunosupresiva. Kromě toho může také tento přípravek snížit hladinu glukózy v krvi. Pacienti trpící cukrovkou nebo nízkou hladinou cukru v krvi by ho proto měli používat uvážlivě. A není vhodný ani pro těhotné nebo kojící ženy a malé děti.

Zdroj: https://www.blendea.cz/profil-cordyceps/, https://www.kralovstvizdravi.cz/blog/cordyceps–zazracna-cinska-houba-a-jeji-ucinky-na-lidske-zdravi/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *