David svátek – kdy se slaví?

David je v ČR velmi oblíbeným mužským křestním jménem. Jmenuje se tak okolo 100 000 osob. Jde o 18. nejčastější mužské jméno a celkově 29. vůbec. Jeho původ mnohé překvapí

David svátek – kdy se slaví?

V českém občanském kalendáři má jméno David svátek jako jedno z posledních – 30. prosince. Předchozí den (29. prosince) má svátek Judita a ten následující (31. prosince) má svátek Silvestr.

Původ jména David

Toto jméno pochází z ugaritštiny, což je již dávno zaniklý jazyk patřící mezi semitské jazyky (dnes do této skupiny řadíme třeba hebrejštinu. A co znamená? Obvykle se vykládá jako „náčelník“, ale podle některých vědců jez lze spojit s hebrejským slovem dód, což znamená „miláček“ a „strýček“. Nejčastěji se toto jméno vyskytuje v Polsku a Izraeli.

TIP: Kdy je mezinárodní den otců a vznik mezinárodního dne otců.

Význam jména David ve světě

A v jakých jazycích a tvarech je možné toto jméno potkat?

  • David (základní podoba)
  • Dávid (Maďarsko, Slovensko)
  • Davíð (Island)
  • Dawid (Polsko)
  • Davide (Itálie)
  • Taavetti‘ (Finsko)
Jaké jsou další tvary jména David?

Seznam zdrobnělin není nijak dlouhý, obvykle patří mezi zkráceniny a odvozeniny: Dóda, Dejv, Davča, Dáda, Davo, Dejvid, Dav, Davy, Dava, Dáva a samozřejmě i zdrobněle Davídek. Toto jméno lze vysledovat  v mnoha jazycích po celém světě.

TIP: Kdy je den dopravy zdarma?

Ženskou podobou tohoto jména je Davida.

Podle astrologického kalendáře se toto jméno nejlépe hodí pro znamení Střelce, Ryb, Vah a Berana – vládne mu Merkur s Měsíc. A pokud byste vybírali vhodný dárek pro někoho, kdo se jmenuje David, pamatujte si, že ideálními barvami jsou pro toto jméno  modrá, oranžová a také úplně všechny odstíny zelené barvy.

Ve stejný den jako David slaví jmeniny také Davida a Donát.

Jméno David a pranostiky

V kalendáři lze na 320. prosince najít i několik pranostik. Tou nejzajímavější je jistě tato: „Uhodí-li na Davida silný mráz, potom mrazy vydrží nejméně do svíček“ (tím se myslí do 6. ledna).

TIP: Kdy chodí Barbora a jaká se k tomuto jménu váže tradice?

Významní nositelé jména David

A jaké významné Davidy je možné najít u nás či ve světě? David Koller, Davida Prachař, David Kraus, David Výborný, David Beckham, David Bowie, David Attenborough či David Ricardo, David Hasselhoff, David Lynch nebo David Ferrer.

Zdroj: https://www.kurzy.cz/kalendar/svatky/david/, https://cs.wikipedia.org/wiki/David, https://www.zlate-mince.cz/svatek/david, https://www.kalendar-online.cz/svatek-david

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *