ERÚ ceny energií – kalkulačka

ERÚ je energetický regulační úřad, který reguluje regulované složky cen energií (například poplatky za distribuci) a stanovuje podporu pro obnovitelné zdroje energie. Mezi další činnosti patří dohled a licencování energetických subjektů.

Regulovaná složka energií pro letošek bude navýšena maximálně od 3,9% dle územní distribuce, což je navýšení menší než inflace. Nicméně i tak ceny energií budou stále růst, důvodem je neregulovaná část energie.

Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Výsledné ceny by ale v důsledku růstu regulované složky neměly vzrůst více než o dvě procenta u elektřiny, respektive o procento u plynu. Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií,“

Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ

ERÚ kalkulačka

Kalkulátor energetického regulačního úřadu aktuálně srovnává pouze ceny elektřiny a zobrazuje nabídky seřazení vzestupně dle ceny. V nabídce ale nenaleznete všechny dodavatele elektřiny v české republice. Někteří z nich záměrně účast v srovnávači vynechali. Důvodem je strategie dodavatele energií, který nechce dávat jako jediný parametr pro výběr dodavatele energie pouze cenu.

Zdroj: eru.cz

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *