Inflace červenec 2022 – 17,5% (+0,3%)

inflace rijen 2022

Český statistický úřad zveřejnil údaje o meziročním růstu inflace oproti červenci roku 2021 stouply spotřebitelské ceny o 17,5%. Meziměsíčně stouply ceny po 13 v řadě, oproti červnu 2022 o +0,3% což je nejmírnější meziměsíční nárůst od února 2022. Inflace tím pádem meziměsíčně zpomaluje což může být pozitivní znak. Nicméně inflace je stále nejvyšší od roku 1993 a drtí rozpočty rodin i firem. V rámci EU se jedná o jednu z nejvyšších hodnot, hůře jsou na tom už jen v Estonsku, Litvě a Lotyšsku.

Inflace červenec 2022

zdroj: pixabay.com

Nejvíce rostou potraviny o 19,3% a energie, konkrétně pak elektřina o 33,6% a plyn dokonce o 59,8%.

Spotřebitelské ceny v červenci pokračovaly v meziročním růstu. Ten dosáhl hodnoty 17,5 procenta. Oproti minulému měsíci ceny vzrostly o 1,3 procenta, což byl nejmírnější meziměsíční nárůst od letošního února.

Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ

Po výměně guvernéra ČNB zůstaly po posledním zasedání úrokové sazby na 7%. Nový guvernér ČNB Aleš Michl očekává že letos bude inflace kulminovat kolem 20%, příští rok klesne k 10% a na inflační cíl 2% se dostane roku 2024.

Co je inflace

Inflace je u většiny ekonomů definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Ekvivalentně lze inflaci definovat jako snížení kupní síly peněz. Změnu cenové hladiny za určité období udává míra inflace, která se vypočítává jako poměr vybraného cenového indexu na konci a na začátku období. Nejpoužívanějšími cenovými indexy jsou index spotřebitelských cen.

cs.wikipedia.org
5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *