Inflace listopad 2022 = 16,2% (+1,2%)

inflace rijen 2022

Český statistický úřad zveřejnil údaje o meziročním růstu inflace oproti listopadu roku 2021 stouply spotřebitelské ceny o 16,2%. Meziměsíčně ceny stouply, konkrétně o 1,2% oproti říjnu 2022. Po umělém říjnovém poklesu díky vládou zastropovanému růstu cen energií, začala inflace opět růst hlavně energie a ceny potravin.

Inflace listopad 2022

Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu oproti říjnu o 1,2 % a meziročně o 16,2 %. Celková cenová hladina tedy po měsíční pauze opět zrychlila svůj růst. Částečně k tomu přispěla i loňská nižší srovnávací základna, kdy došlo k odpuštění DPH u cen elektřiny a zemního plynu.

Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ
zdroj: pixabay.com

Nejvíce klesly ceny pohoných hmot. Nejvíce rostly ceny potravin a energií. Ceny stravovacích služeb se zvýšily také výrazně o 26 %.

Příklady zvýšení cen některých produktů

  • mouka +48,3 %
  • mléko +52,5 %
  • cukr +109,3 %
  • vejce +71,9 %

Po výměně guvernéra ČNB zůstaly po posledním zasedání úrokové sazby na 7%. Nový guvernér ČNB Aleš Michl očekává že letos bude inflace kulminovat kolem 20%, příští rok klesne k 10% a na inflační cíl 2% se dostane roku 2024.

Dle mnoha odborníků se pravděpodobně k metě inflace 20% nedostaneme, ale vysoká inflace nás bude trápit ještě dlouho, dvojciferná inflace nad 10% pad ještě minimálně 1 rok.

Co je inflace

Inflace je u většiny ekonomů definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Ekvivalentně lze inflaci definovat jako snížení kupní síly peněz. Změnu cenové hladiny za určité období udává míra inflace, která se vypočítává jako poměr vybraného cenového indexu na konci a na začátku období. Nejpoužívanějšími cenovými indexy jsou index spotřebitelských cen.

cs.wikipedia.org
Jaká je aktuální hodnota inflace v listopadu 2022?

Aktuální hodnota inflace je 16,2%, měřená oproti listopadu roku 2021.

Jaké služby a produkty nejvíce zdražují?

Nejvíce rostly ceny potravin a energií. Ceny stravovacích služeb se zvýšily také výrazně o 26 %.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *