Inflace srpen 2022 = 17,2% (-0,3%)

inflace rijen 2022

Český statistický úřad zveřejnil údaje o meziročním růstu inflace oproti srpnu roku 2021 stouply spotřebitelské ceny o 17,2%. Meziměsíčně ceny poprvé mírně klesly, konkrétně o -0,3% oproti červenci 2022. Po dlouhých 13 měsících tak konečně inflace začíná mírně zpomalovat.

Inflace srpen 2022

zdroj: pixabay.com

Nejvíce rostou potraviny o 19,6% a služeb o 13,5%. Mírně rostly i ceny za bydlení a energie, naopak ceny za pohonné hmoty klesly o téměř 10%.

Největší vliv na změnu cenové hladiny měly v srpnu ceny pohonných hmot. Díky výraznému meziměsíčnímu poklesu o téměř 10 % byly jejich ceny nejníže od letošního února. Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za necelých 42 korun za litr a nafta za necelých 44 korun za litr,

Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ

Po výměně guvernéra ČNB zůstaly po posledním zasedání úrokové sazby na 7%. Nový guvernér ČNB Aleš Michl očekává že letos bude inflace kulminovat kolem 20%, příští rok klesne k 10% a na inflační cíl 2% se dostane roku 2024.

Co je inflace

Inflace je u většiny ekonomů definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Ekvivalentně lze inflaci definovat jako snížení kupní síly peněz. Změnu cenové hladiny za určité období udává míra inflace, která se vypočítává jako poměr vybraného cenového indexu na konci a na začátku období. Nejpoužívanějšími cenovými indexy jsou index spotřebitelských cen.

cs.wikipedia.org
5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *