Jak dlouho trvá převod peněz mezi bankami?

Jak dlouho trvá převod peněz z účtu na účet? Základní otázkou je odkud a kam peníze posíláte a zda vaše banka a cílová banka umožňuje službu okamžité platby. Okamžitý převod bude také v případě že vaše a cílová banka je stejná. Dojde tak pouze k převedení peněz v rámci jedné banky.

Platby v rámci stejné banky

Jedná se o nejjednodušší možnost jak poslat peníze. Banky obvykle převádí peníze v rámci banky během sekund maximálně několika minut. Ze zákona má banka povinnost připsat peníze ještě týž pracovní den.

Okamžité platby

Jedná se o funkcionalitu, kterou postupně integrují všechny banky v ČR. Nicméně existuje ještě několik vyjímek bank, které zatím okamžité platby ještě nemají nasazené. K připsání prostředků z níže uvedených bank mezi sebou dochází prakticky okamžitě. Velikou výhodou je že připsání funguje nepřetržitě 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Včetně víkendů a svátků. Okamžitá platba je zdarma ale její výše je dána maximálním limitem banky pro okamžité platby.

BankaMaximální limit
Air Bank400 000 Kč
CREDITAS400 000 Kč
Česká spořitelna400 000 Kč
ČSOB2,5 miliónu Kč
Equa bank50 000 Kč (zadat lze jen v mobilní aplikaci)
Fio banka100 000 Kč
Komerční banka400 000 Kč
mBank400 000 Kč
Moneta400 000 Kč
Raiffeisenbank400 000 Kč
J&T Banka400 000 Kč
PPF Banka400 000 Kč
Oberbank2,5 miliónu Kč
Limity pro okamžité platby

Standardní převod do jiných bank

Poskytovatel plátce zajistí, aby částka platební transakce byla připsána na účet poskytovatele příjemce nejpozději do konce následujícího pracovního dne po přijetí platebního příkazu.

Zákon o platebním styku

V případě že posíláte standardní převod je nutné se připravit že peníze mohou být převedeny dokonce i za několik dní nebo dokonce tentýž den. Každý banka má různé časy do kdy je možné maximálně odeslat platbu aby byla připsána ještě ten den na účet příjemce. Platí pouze pro všední pracovní dny mimo svátků.

BankaMaximální čas odeslání
Air Bank11:30 hod.
Banka CREDITAS12:30 hod.
Česká spořitelna12:00 hod.
ČSOB a Poštovní spořitelna12:00 hod.
Equa bank10:30 hod.
Expobank12:00 hod.
Fio banka12:00 hod.
mBank08:00 hod.
MONETA Money Bank12:00 hod.
Raiffeisenbank08:00 hod.
Maximální čas odeslání při připsání částky ten samý den

Pokud tento blok nestihnete čeká vás ještě další blok časů, rozdílných pro každou banku do kdy je nutné peníze odeslat aby byly zpracovány ještě daný den a připsali se na účet příjemce příští pracovní den. Celý systém standardních mezibankovních plateb využívá systém provozovaný ČNB s názvem CETRIS, který zvládne každou hodinu omezený počet transakcí a je funkční pouze mimo svátky v pracovní dny od 0:00-16:00.

Expresní převody

Některé banky nabízení za příplatek expresní převody, které umožňují připsání peněžních prostředků ještě ten den. Fungují na principu předběhnutí ve frontě plateb systému CETRIS za poplatek, který má každá banka jiný. Níže uvádíme seznam bank a poplatků, které expresní platby podporují.

BankaPoplatek za expresní platbu
Moneta Money Bank200 Kč
Komerční banka90 Kč
Raiffeisenbank100 Kč
Equa bank29 Kč
ČSOB100 Kč
Česká spořitelna125 Kč
Fio banka29 Kč
Banka CREDITAS50 Kč
PPF banka100 Kč
Expobank99 Kč
Sberbank200 Kč
UniCredit Bank115 Kč
Poplatky za expresní platbu

Platební převody do zahraničí

U přeshraničních plateb záleží na měně částky jakou posíláte. V případě měny EUR budete využívat SEPA platbu využívanou v Evropském hospodářském prostoru. U většiny bank je SEPA platba zdarma. Banky ČSOB, Česká spořitelna, Oberbank, Expobank a UniCredit Bank vyžadují drobný poplatek maximálně 6 Kč za podání pokynu. Převody mimo EU budou trvat obvykle několik dní a je nutné využívat platby pomocí SWIFT, které jsou vždy zpoplatněny dle banky od desítek korun až po několik stovek korun.

TIP: Banky podporující okamžité platby

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *