Jak naladit kytaru

Ladění kytary by mělo být základní dovedností každého začínajícího hudebníka. Správně naladěná kytara zajistí, že vaše akordy a melodie budou znít harmonicky, což vám umožní hrát s jistotou a užívat si hudební cestu. Ačkoli se to může zdát zpočátku obtížné, ladění kytary je jednoduchý proces, který lze zvládnout cvičením a trpělivostí. V tomto obsáhlém průvodci vás krok za krokem provedeme procesem ladění kytary.

Porozumění standardnímu ladění

Nejběžnější ladění kytary je známé jako standardní ladění, což je EADGBE. Začínáme od nejsilnější struny (spodní struna E) a pokračujeme k nejtenčí struně (horní struna E), tóny jsou E, A, D, G, B a E v tomto pořadí.

Použití digitální ladičky

Pro začátečníky je nejjednodušším a nejpřesnějším způsobem ladění kytary digitální ladička. Můžete si zakoupit speciální kytarovou ladičku nebo použít některou z mnoha ladicích aplikací dostupných pro chytré telefony. Ladičku jednoduše připevněte na hlavici kytary nebo umístěte smartphone do blízkosti ozvučného otvoru kytary.

TIP: Kalorický deficit je zásadní při hubnutí. Co to je a jak ho vypočítat? Naučte se, jak na sobě zapracovat a konečně zhubnou

Jak vybrat ladičku na kytaru?

Rozlišujeme dva hlavní typy ladiček: chromatické a nechromatické. Chromatické ladičky dokáží rozpoznat všechny tóny, což je užitečné, pokud plánujete ladit kytaru do jiných ladění než standardního. Naopak nechromatické ladičky jsou cenově dostupnější a ladí pouze základní tóny (E, A, D, G, H, e).

Naladění spodní struny E

Začněte drnkáním na spodní struně E (nejsilnější struna). Podívejte se na ladičku nebo aplikaci a nastavte ladicí kolík struny low E, dokud indikátor neukáže, že je struna naladěna. Otáčením kolíku ve směru hodinových ručiček strunu napínáte (zvyšujete výšku tónu) a proti směru hodinových ručiček ji povolujete (snižujete výšku tónu).

Ladění strun A, D a G

Když je spodní struna E naladěná, použijte ji jako referenci pro naladění struny A. Položte prst na 5. pražec spodní struny E, abyste vytvořili tón A, a vybrnkejte otevřenou strunu A. Nastavte ladicí kolík struny A tak, aby odpovídal výšce tónu 5. pražce na struně E.

Poté nalaďte strunu D podle 5. pražce struny A. Stejný postup zopakujte pro strunu G a jako referenční bod použijte 5. pražec struny D

TIP: Jak jíst granátové jablko? Naučte se vše správně, abyste nepřišli o spoustu šťávy, vitamínů a chuť

Co byste měli vědět o výběru ladičky na kytaru?

Pokud ladíte kytaru do standardního ladění (E, A, D, G, H, e), pak vám postačí většina běžných ladiček. Pokud však potřebujete ladit do alternativních ladění, měli byste zvolit chromatickou ladičku. Pokud je to možné, vyzkoušejte si ladičku osobně před nákupem. Zjistíte tak, jak dobře se s ní pracuje a zda vám vyhovuje její použití.

Naladění struny B

Ladění struny B se mírně liší. Položte prst na 4. pražec struny G, abyste vytvořili tón B, a poté strhněte otevřenou strunu B. Nastavte ladicí kolík struny B tak, aby odpovídal výšce tónu 4. pražce struny G.

Naladění vysoké struny E

Nakonec nalaďte strunu E s použitím 5. pražce struny B jako referenční hodnoty. Položte prst na 5. pražec struny B, abyste vytvořili tón E, a poté strhněte otevřenou strunu vysoké E. Nastavte ladicí kolík struny E tak, aby odpovídal výšce tónu 5. pražce struny B.

Kontrola a doladění

Po naladění všech šesti strun zahrajte několik akordů a tónů a zkontrolujte celkové ladění. Pokud některá struna nezní správně, zopakujte postup ladění této konkrétní struny.

TIP: Jak motivovat dítě ke čtení knih? Objevte 10 tipů, jak motivovat dítě ke čtení hravě a efektivně.

Naučit se ladit kytaru je základní dovednost, kterou by měl zvládnout každý začínající hudebník. S digitální ladičkou je tento proces jednoduchý a přesný. Nezapomeňte pravidelně cvičit, protože pravidelné ladění kytary nejen zlepší vaši hru, ale také udrží celkový stav nástroje a kvalitu zvuku. Až budete zkušenější, můžete prozkoumat alternativní ladění a ladění podle sluchu, ale prozatím využijte tohoto průvodce krok za krokem, abyste mohli kytaru s jistotou naladit a začít svou hudební cestu.

Zdroj: https://www.topmuzika.cz/magazin/jak-vybrat-ladicku-na-kytaru/, https://www.recenzer.cz/ladicky/, https://www.music-city.cz/jak-vybrat/jak-vybrat-ladicku/, https://kytary.cz/jak_naladit_kytaru

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *