Jak odstranit jizvy po akné i operaci? Domácí přírodní triky

Jizvy a jizvičky, ať už je to důsledek poranění, operace nebo akné, nám na sebevědomí určitě nepřidají, a proto je třeba se s nimi co nejdříve vypořádat.

Hned na začátku byste měli vědět, že čím je jizva starší, tím hůř se odstraňuje. Definitivní zmizení jizev je navíc často tak trošku utopie.

Jak dosáhnout toho, aby jizva byla co nejméně znatelná?

1. Čím dříve jizvu začneme opečovávat, tím lépe a rychleji se zahojí. Po chirurgickém zákroku s léčbou jizvy začneme ideálně hned po vytažení stehů. Šetrným a citlivým promazáváním jizvy i jejího okolí hojivou mastí nebo čistým nesoleným sádlem pokožce usnadníme regeneraci. Aplikaci můžeme provádět několikrát denně.

2. Stejným způsobem ošetřujeme i drobné jizvičky po poranění, ať už je to po říznutí, škrábnutí nebo jizvy po akné. Každou takovou ranku bychom měli vyčistit a překrýt sterilní náplastí, abychom předešli přenosu infekce a urychlili hojení. 

Nijak se nepotvrdilo, že nezakrytá rána lépe dýchá a rychleji se zahojí. Spíše hrozí riziko, že se do rány zanesou nečistoty a zacelení rány bude trvat delší dobu.

3. Aby poškozená pokožka získala co nejrychleji zpět svou pružnost, můžete jí pomoct opatrnou tlakovou masáží. Prstem vyvíjíme mírnější tlak postupně po celé jizvě, maximálně půl minuty v jednom místě

Před samotnou masáží nezapomeňte jizvu a okolní pokožku promastit třeba panenským olivovým olejem. Stejně jako promazávání i tuto masáž můžete provádět vícekrát za den.

4. Určitě není vhodné v prvním roce po zákroku vystavovat jizvu slunečním paprskům, přestože jsou jinak nenahraditelné. V našem případě nejen že vysušují pokožku, ale také zvýrazní jizvu, protože pokožka je zde citlivější a jemnější. 

Ideální je ošetřit jizvu před pobytem na sluníčku opalovacím krémem s vyšším UV faktorem.

5. Chraňte jizvu před mrazem, špatně se pak hojí a může dojít i k poškození okolní kůže.

6. Důležité je i to, co jíte. Strava bohatá na vitamíny podpoří rychlé hojení a obnovení pokožky. Pokud máte rádi ananas a nezpůsobuje vám žádné problémy, dopřejte si ho. Víte, že má schopnost snižovat otoky a skvělé jsou i jeho regenerační účinky?

Nepřehlédněte: Vstřebatelné stehy – použití, výhody a nevýhody

Několik tipů na přírodní ošetření jizvy:

1. Měsíčková mast je výborný regenerační přípravek. Můžete si ji připravit i doma: stačí rozpustit vyškvařené nesolené sádlo nebo olivový olej, vložit do něj sušené nebo čerstvé květy měsíčku lékařského, přivést k varu, ale neškvařit. 

Směs necháte vyluhovat a vychladnout, na druhý den ji znovu rozpustíte, a aby mast měla pevnější konzistenci, můžete přidat kousek včelího vosku. Přecedíte přes hadřík a nalijete do skleniček. Mast vám v tomto stavu vydrží až jeden rok.

2. A co třeba vyzkoušet na jizvu ošetřující pleťovou masku? Smícháte jeden díl bílého jogurtu, jeden díl tekutého medu a jeden díl kurkumové moučky, a masku máte hotovou. 

Nanesete na poškozenou pokožku, necháte působit 20 minut a smyjete. Kurkuma s medem je léčivá a jogurt má vybělovací účinky.

Podobný účinek bude mít i tekutý med smíchaný s citrónovou šťávou. Urychlí zacelení jizvy a má i dezinfekční účinky.

Může vás zajímat: Ztvrdlé paty a popraskaná kůže – příčiny, léčba, prevence

3. Dalším přírodním lékem je bezpochyby aloe vera. Mnozí z vás jej mají doma a pěstování není nijak náročné. Šťávu vymačkanou z jeho tučných listů jen nanesete na jizvu a necháte působit. Aloe vera má schopnost urychlovat hojení, dodává pokožce potřebnou hydrataci a dokáže si poradit i s infekcí.

4. Pokud nemáte alergii na propolis, může přijít vhod propolisová mast s regeneračním a dezinfekčním účinkem.

Podobnou službu nám udělá i levandulový olej.

Náš tip: Účinky březové vody – pomůže vám s pletí i zdravím!

A co dělat, když už si nevíme rady?

Na některé typy jizev, a hlavně na ty zastaralé, je bohužel i příroda krátká, a v tomto případě je na čase poradit se s lékařem. Ten podle typu jizvy doporučí některou z následujících možnosti:

  • Dermabraze, což je vlastně zbroušení vystupující jizvy.
  • Laser se používá pro uhlazení a sjednocení pokožky, zároveň zesvětlí zarudlou pleť.
  • Vyplnění jizvy pomocí kolagenu nebo kyseliny hyaluronové, doporučuje se i silikonový gel pro své zesvětlující účinky.
  • Operačním kosmetickým zákrokem se jizva zarovná a vznikne jizva nová, ale méně znatelná.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/400697-odstrante-si-jizvy-za-par-korun-staci-suroviny-ktere-mate-doma-navod, https://zena.aktualne.cz/krasa/jak-se-pred-letem-zbavit-jizev/r~41f3ef601e6511e6a3e5002590604f2e/

4.5/5 - (2)

Zkušenosti “Jak odstranit jizvy po akné i operaci? Domácí přírodní triky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *