Vstřebatelné stehy – použití, výhody a nevýhody

Šití se používá nejen u látek či obuvi, ale také na lidském těle. Nejčastěji se lékařské stehy uplatňují u operací k uzavření operační rány či řezu. Také se můžete pořezat sami tak, že bude nutný lékařský zásah. Lékař vám pak může dát na výběr – klasiku nebo vstřebatelné stehy. Co je tedy lepší si vybrat?

Pro začátek byste si měli pamatovat jednu věc – stehy většinou vyžadují lékařskou péči. Není vhodné si stehy odstraňovat na vlastní pěst, tedy pokud zrovna nejste lékaři.

Kdy jít k lékaři na šití?

Stane-li se vám, že se pořežete, řešíte nejčastěji jestli je rána takříkajíc na šití. Nemáte-li po ruce lékaře nebo jím sami nejste, tak těžko toto dilema sami rozhodnete. Níže je několik tipů, kdy je vhodnější ránu zašít nebo minimálně konzultovat s lékařem:

  • Rána je na ruce či noze a ta nefunguje správně
  • Jste otupělí
  • Rána se otevírá, je hluboká a má nerovné okraje
  • Řez se nachází na obličeji či v místech, kde jizvy způsobí problém
  • Ani po dvaceti minutách přímého tlaku nedošlo k zastavení masivního krvácení

Ve výše uvedených případech rozhodně navštivte lékaře.

Jak rychle zastavit krvácení?

Pokud krvácení pochází z rány, přiložte sterilní obvaz nebo čistý hadřík na ránu a pevně ho podržte až do zastavení krvácení. Pokud je to možné, zvedněte zraněné místo nad úroveň srdce, což pomůže snížit krevní tlak a zastavit krvácení. A pokud krvácení neustále pokračuje, můžete zkusit tlakovou bandáž. Použijte sterilní obvaz a pevně ho obtočte kolem zraněného místa, aby se vytvořil tlak, který zastaví krvácení.

TIP: Křeče nohou – jak vznikají a co si pohlídat? Nenechte se tímto nepříjemným stavem zaskočit

K čemu lékař na vytažení stehů

Lékař pozná, kdy je vhodné stehy vytáhnout. Také zkontroluje, jestli se rána dobře hojí a nejeví známky infekce. Rána musí být také dobře uzavřená, aby mohly být stehy odstraněny. Brzké odstranění stehů může mít za následek znovuotevření rány, což vede k vytvoření mnohem horší jizvy. A mimo jiné hrozí také vyšší riziko infekce.

Jak poznat, kdy odstranit stehy?

Červená a nateklá rána signalizuje, že k odstranění stehů ještě není ten správný čas. Navíc lékař má více zkušeností a na stehy lépe vidí než vy.

Vstřebatelné stehy a kdy se hodí

Vstřebatelné stehy se používají ve všech vnitřních částech těla. Při operacích je obvyklé kombinovat vstřebatelné stehy uvnitř těla a nevstřebatelné nahoře, tedy na kůži.

Přirozeně lze vstřebatelné stehy použít také na kůži. Mají ovšem jednu „nevýhodu“ a tou je, že zanechávají větší jizvu.

TIP: Otok obličeje – jaké jsou jeho příčiny a jak se s ním vypořádat? Nejčastěji ho lze pozorovat v oblasti tváří, očních víček a dolní čelisti

Co jsou vstřebatelné stehy?

Vstřebatelné stehy jsou chirurgické stehy, které se postupně rozkládají a vstřebávají do těla. Tyto stehy se často používají při operacích, kde je třeba zajistit, aby rána byla pevně uzavřena, ale zároveň se nemusely odstraňovat po hojení.

Vstřebatelné stehy se prostě vstřebají samy. Zmizí. Doba vstřebávání závisí na druhu materiálu, velikosti a typu stehu a také na chirurgickém postupu. Doba, kdy se vstřebají se proto pohybuje od několika dnů, přes týden či dva až po několik měsíců.

Z čeho jsou vyrobeny vstřebatelné stehy?

Vstřebatelné stehy se obvykle vyrábějí z materiálů, které se v těle rozkládají a vstřebávají, jako jsou například polyglykolové kyseliny a polylaktické kyseliny. Tyto materiály se pomalu rozkládají enzymy v těle a nevyžadují odstranění z povrchu kůže.

TIP: Jak se vyhnout zánětu močových cest, co použít k jeho zmírnění i za jak dlouho odezní zánět močových cest

Nevstřebatelné stehy

Tento druh stehu se používá k finálnímu uzavření rány. Pro tělo se jedná o cizí předmět a může proto zareagovat imunitní systém a bránit se zánětlivou reakci. Po nevstřebatelných stezích zůstávají ovšem daleko menší jizvy.

Nevstřebatelné stehy se odstraňují, při ideálním stavu hojení, v horizontech od 5 do 21 dní. Záleží na části těla a přirozeně na rychlosti hojení.

Stehy vám lékař odstraní v případě, že je rána zahojená. Pokud se rozhodnete si stehy odstranit sami, dbejte na to, aby byla rána klidná a použijte sterilní vybavení. Nicméně není tento postup vhodný. Svěřte se raději do rukou lékaře.

Jaké výhody mají vstřebatelné stehy?

Vstřebatelné stehy jsou obecně považovány za bezpečné a účinné, ale jako u všech chirurgických výkonů, se může i v případě jejich použití vyskytnout infekce nebo jiná komplikace. Pokud se rána po operaci nehojí správně nebo dojde k problémům s vstřebatelnými stehy, může být nutné je odstranit a použít stehy klasické.

TIP: Jak zastavit průjem: jak můžete průjem zastavit doma, i kdy byste už měli navštívit lékaře

Jizva co s ní

Po odstranění stehů vám zůstane zahojená jizva. Také o jizvu je nutné pečovat. Nepřetěžujte ji a udržujte v čistotě a suchu. Chraňte ji a její okolí před přímým slunečním zářením, protože se jedná o citlivou tkáň, kterou si mnohem rychleji spálíte.

Chcete-li hojení urychlit či podpořit můžete jizvu pravidelně natírat a masírovat krémem s vitamínem E. Mezi vhodné přípravky patří:

  • Měsíčkový krém
  • Šípkový olej
  • Hemagel
  • Strataderm gel jizva
  • Jitrocelová mast
Které bylinky se hodí na hojení jizev?

Existuje mnoho bylinek, které vám mohou s tímto problémem pomoci. Skvělá je například Aloe vera (má protizánětlivé a hojivé vlastnosti), rozmarýn (má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit zarudnutí a otoky v okolí jizvy), řebříček (nabídne hojivé vlastnosti a pomáhá zmírňovat záněty) či arnika (je ceněna pro své protizánětlivé a bolest tlumící vlastnosti a může pomoci snížit otoky a bolest v okolí jizvy).

TIP: Jak najít zubaře? Rady, zkušenosti a diskuze. Skutečně vám najde zubaře pojišťovna?

Je však důležité si uvědomit, že ne všechny bylinky a rostliny jsou vhodné pro každého a mohou být někdy kontraindikovány při užívání určitých léků. Proto se vždy poraďte se svým lékařem nebo odborníkem na byliny předtím, než začnete používat jakoukoli bylinku k léčbě jizev. Pokud si nejste jisti jakým způsobem a jaký přípravek při péči o jizvu použít, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka. Na lékaře se také obraťte v případě, že je jizva zarudlá, oteklá či bolestivá.

Zdroje: https://napovime.cz/navod/za-jak-dlouho-se-vytahuji-stehy/, https://www.benu.cz/strataderm?gclid=Cj0KCQiAjbagBhD3ARIsANRrqEt2dYoGTdkYkzkAfKhxbZQ8snAcA9YuSqo8BYCn6LB40bzr69r_rUgaAhFcEALw_wcB, https://www.medipac.cz/absorb/, https://zdravi.euro.cz/clanky/cisarsky-rez-z-pohledu-perioperacni-sestry/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *