Jak najít zubaře? Rady, zkušenosti a diskuze

Najít zubního lékaře je v některých českých krajích přání mnoha obyvatel. Pokud nemáte známosti, nejezdíte pravidelně do Prahy, ve které je stomatologů dostatek, nebo se nepoohlédnete za hranice, můžete zkártka zůstat bez jakékoliv možnosti. 

My si dnes povíme, jak sehnat zubaře a kdo by vám měl s hledáním pomoci… Obáváme se ale, že z důvodu velkého nedostatku zubařů nebudou v některých případech naše rady dostačující.

Skutečně vám najde zubaře pojišťovna?

Téměr v každém článku, který radí s hledáním zubního lékaře, se dočtete, že zubaře by vám měla pomoci najít vaše zdravotní pojišťovna. Můžete tedy tu svou kontaktovat nebo navštívit pobočku, kde vám skutečně dají seznam svých smluvních zubních lékařů

To ovšem bohužel neznamená, že vám najdou toho, který má volnou kapacitu a přibírá nové pacienty. Máte ale aspoň seznam, který můžete postupně kontaktovat. 

Náš tip: Jak se zbavit bolesti zubu bez návštěvy lékaře?

Kteří zubní lékaři přijímají pacienty?

Na internetu máte několik možností, jak najít zubaře, který přijímá nové pacienty, mezi nejefektivnější patří … 

Web dent.cz/zubni-lekari, který patří přímo pod Českou Stomatologickou Komoru. Najdete zde aktuální seznam stomatologů, kteří přijímají nové pacienty. Často zde na vás ale vyskočí jen ortodoncie nebo služby zubní hygieny a klasického zubního lékaře budete shánět marně. 

Skupiny na sociálních sítích – například na Facebooku si lidé v mnoha skupinách předávají zkušenosti s hledáním zubních lékařů a dávají si vzájemně tipy na ty, kteří přijímají pacienty. Skupiny jsou buďto obecně pro celou ČR nebo jsou zaměřeny na konkrétní kraje či města. 

Nenechte se odbýt a obraťte se na ČSK

První kroky v případě, že nemůžete najít stomatologa, by určitě měly vést k vaší pojišťovně. Tu je potřeba informovat o vaší situaci a ideálně podat stížnost na nedostupnost zdravotní péče

Pokud nechcete řešit zdlouhavá lejstra, můžete využít stránku Ministerstva zdravotnictví nedostupnapece.mzcr.cz, ve které můžete vyplnit snadnou online stížnost. 

Nečekejte řešení obratem, mnoha klientům se ale skutečně pojišťovny v rámci jednoho měsíce ozvaly s tím, že pro ně skutečně stomatologa našly. 

V případě, kdy nepomůže ani stížnost, máte poslední šanci, a to obrátit se přímo na ČSK, kteří mají často větší přehled o svých členech a dokážou opravdu efektivně poradit. Bohužel to ale opět neplatí u všech případů. 

Náš tip: Víte, kdy dětem rostou a vypadávají zuby?

Zkuste své štěstí v zahraničí

Pokud se vám nepodařilo najít zubního lékaře, který by byl v dostupné vzdálenosti vašeho bydliště, a bydlíte poblíž hranic, můžete zkusit najít stomatologa za hranicemi. 

Pravdou je, že komunikace nejspíše nebude nejjednodušší, ale například k polským zubařům pravidelně dojíždí stovky a možná již i tisíce Čechů, kteří si tamní zdravotní péči nemohou vynachválit. Je na vysoké úrovni a navíc cenově často dostupnější než u nás. 

Zubní pohotovost jen pro vážné případy

Nemáte svého zubního lékaře a nezbývá vám nic jiného než návštěva zubní pohotovosti? Pak se sem vydejte opravdu jen s vážnými případy a moc od ní nečekejte – samozřejmě i výjimky se možná najdou. 

Nečekejte tedy, že na pohotovosti vyřeší vaší vypadlou korunku a estetické záležitosti. Pokud nepřijdete se silnou bolestí, krvácením či silným otokem, s největší pravděpodobností se ošetření ani nedočkáte. 

Na pohotovosti vám navíc jen a pouze uleví od akutní bolesti či jiných příznaků a rozhodně se nejedná o finální či kompletní ošetření. To bude vyžadovat další péči vašeho stomatologa. Pokud ale žádného nemáte, situace může být opravdu téměř neřešitelná. 

Náš tip: Opravdu DayNigth pomůže s bělením zubů? A neublíží?

Kde máte větší šanci?

Dlouhodobě nejhorší situaci je v Moravskoslezském kraji, a to zejména na Ostravsku. Možná si pamatujete na 2 roky starou reportáž, která obletěla zpravodajství, kdy lidé čekali na registraci u zubního lékaře několik hodin v téměř nekonečné frontě. A vzhledem k tomu, že nedávno přibyla další podobná, situace se zřejmě vůbec nezměnila. 

Zubního lékaře naopak poměrně snadno seženete v Praze, kde na jednoho stomatologa připadá zhruba polovina pacientů, než je tomu právě v Moravskoslezském kraji. Špatně na tom nejsou ale ani Jihomoravský a Olomoucký kraj, kde běžně 2 – 3 stomatologové pacienty přijímají. 

Tip: Jak umrtvit nerv v zubu doma rychle a bez prášků?

Rodinná stomatologická turistika

I přes “povinnost” pojišťoven zajistit potřebnou lékařskou péči dostupnou v blízkosti bydliště spousta Čechů zubaře poblíž shání marně. Není tak ojediněle, že za ošetřením vyjíždí hromadně celá rodina. A to stovky kilometrů. 

Mnoho účastníků internetových diskuzí se svěřuje se svou zkušeností, kdy zkrátka 2x do roka celá rodina vyrazí na dvoudenní zubní výlet. Domluví si u zubního lékaře prohlídky a případně zákroky, v daném městě často také přespí a absolvují více ošetření během dvou dnů. 

Shrnutí závěrem…

Pokud nemáte poblíž zubního lékaře, který pacienty přibírá, můžete se obrátit na svou pojišťovnu nebo ČSK, ani ty vám ale bohužel nemusí pomoci. Hledání zubního lékaře vás tedy bude stát opravdu pořádnou dávku trpělivost.

Jak zjistit, kteří zubaři přijímají pacienty?

Web dent.cz/zubni-lekari, patří přímo pod Českou Stomatologickou Komoru. Najdete zde aktuální seznam stomatologů, kteří přijímají nové pacienty.
Skupiny na sociálních sítích – například na Facebooku si lidé v mnoha skupinách předávají zkušenosti s hledáním zubních lékařů a dávají si vzájemně tipy na ty, kteří přijímají pacienty.

Co ošetří na zubní pohotovosti?

Nemáte svého zubního lékaře a nezbývá vám nic jiného než návštěva zubní pohotovosti? Pak se sem vydejte opravdu jen s vážnými případy.
Nečekejte tedy, že na pohotovosti vyřeší vaší vypadlou korunku a estetické záležitosti. Pokud nepřijdete se silnou bolestí, krvácením či silným otokem, s největší pravděpodobností se ošetření ani nedočkáte. 

Máte svého zubaře nebo neúspěšně sháníte? Podělte se s námi o zkušenosti a názory na aktuální situaci, kterou by bylo potřeba začít řešit, v komentářích níže … 

Zdroje: https://www.dent.cz/zubni-lekari, https://www.e15.cz/magazin/najit-zubare-je-problem-852849 a https://www.facebook.com/search/groups/?q=zuba%C5%99 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *