Jak umrtvit nerv v zubu doma rychle a bez prášků?

Bolest zubů patří k těm nejnepříjemnější, které lze zažít. Dokáže totiž zaútočit na všechny naše smysly (vzhledem k tomu, že hlava je opravdové smyslové centrum) a dokonale nás ochromit. Obvykle je na vině nerv v zubu, jenž lze umrtvit domácími způsoby. Nejde o trvalé řešení, mnohdy však pomůže dostat se z nejhoršího než se dostaneme k zubaři.

Tip: Jak najít zubaře? Rady, zkušenosti a diskuze

Může pomoci led

Kostky ledu jsou nejspíš tím prvním pomocníkem, po kterém by většina z nás sáhla. Pomáhají však jen na menší záněty, a navíc je třeba s nimi zacházet opatrně. Nikdy je proto nepřikládejte na ránu jen tak – vždy je vložte do textilie (třeba do bavlněného kapesníku). V opačném případě byste si mohli snadno způsobit omrzliny, které by celý problém ještě zhoršily. Led přiložte asi na 15 minut. Pokud do této doby bolest neustane, je nutné zvolit jinou – mnohem účinnější metodu.

Nesnesitelnou bolest zubů zkrotí hřebíček

Skvělou babskou radou na potlačení bolesti v zubu je docela obyčejný hřebíček, který používáme jako koření například do svařáku nebo perníku. Výtažky z něj užívají i profesionální zubaři například v léčivých vložkách, jež vkládají do akutně otevřeného zubu, který prozatím není možné z důvodu zánětu uzavřít trvalou plombou nebo korunkou. A proč právě hřebíček? Obsahuje v sobě totiž eugenol, který se uplatňuje jako lokální anestetikum. K jeho aplikaci stačí málo – hřebíček požvýkat a držet v ústech, dokud bolest nepoleví.

Je rovněž možné ho rozmělnit na kaši například s trochou medu a přiložit přímo na bolavé místo. A vyrobit si lze i akutního pomocníka proti bolesti – hřebíčkovou Alpu. A jak na to? Do malé lahvičky Alpy nasypte asi 20 kusů hřebíčku. Dobře zavíčkujte a uložte na temné místo. Po třech týdnech získáte roztok, kterým lze bolavý zub potírat a umrtvit tak zub.

Jak umrtvit nerv v zubu pomocí Jin Shin Jyutsu

Můžete vsadit také na japonské umění uzdravování spočívající ve stimulaci těch správných bodů na těle, které dokážou ovlivnit konkrétní potíže organismu. Toto umění tvrdí, že je každý bod v našem těle spojen nějakým prstem. Za bolest zubů prý mohou zprostředkovaně játra a ledviny. A ty lze ovlivnit ukazováčkem levé ruky.

Nejdříve je však nutné ruce nahřát třením dlaní o sebe. Poté uchopte ukazováček levé ruce celou pravou dlaní a masírujte ho po dobu 3 až 5 minut. Celý proces opakujte dvakrát nebo třikrát denně podle intenzity potíží. Velmi brzy by měly polevit.

Jak doma léčit zánět zubu tea tree olejem

Pokud nechcete nerv jen umrtvit, ale zároveň se také pokusit vyléčit zanícený zub, pak sáhněte po esenciálním oleji z čajovníku australského alias tea tree oleji. Dokáže od bolesti ulevit opravdu intenzivně, pokud ho aplikujete přímo na místo potíží – bohužel však nechutná příliš dobře a odradit vás může i jeho intenzivní vůně.

Tip: Jak se rychle zbavit bolesti zubů?

Pokud ho tedy nebudete schopni snést v neředěné formě, pak ho zkuste naředit. Na jednu lžíci vody budete potřebovat 5 kapek oleje. Tento roztok poté natřete na bolavé místo nebo válejte v ústech podobně jako například ústní vodu. Obojí by mělo velmi rychle pomoci. Ale pozor – tento roztok nikdy nepolykejte, podráždil by vám žaludek.

Ocet na bolest zubů

Tea tree olej dost možná doma běžně nemáte, ocet však najdete vždy. Jde o slabou kyselinu, takže ho nikdy neaplikujte bez ředění nejméně 1:5. Do tohoto roztoku pak už stačí jen namočit vatovou štětičku a potřít rozbolavělé místo. Podle potřeby postup zopakujte několikrát za den.

Tip: DayNight recenze – opravdu vybělí zuby?

Od akutní bolesti uleví alkohol

Ústa si můžete vyplachovat také alkoholem. A čím silnější seženete, tím rychlejší efekt bude. Riskujete však, že se vám v místě aplikace (leckdy i při déletrvajícím vyplachování úst) sloupne horní vrstva epitelu dásní, a ty poté budou na dotek citlivější. Není třeba se toho bát, velmi rychle se zregenerují – jen nebuďte překvapeni bělavým povlakem v ústech. Jde právě o odumřelou tkáň. Jen pozor na kombinaci alkoholu s antibiotiky.

Navštivte se svým problémem zubaře

Ovšem ať už si vyberete jakoukoli metodu, nezapomeňte, že jde o řešení pouze dočasné. Umrtvení a léčba zubu budou účinné jen v případě, že za problémem stojí zánět dásní. Jestliže se však již rozšířil do zubu a zasáhl měkké tkáně nebo dokonce nerv, pak se zkrátka a dobře bez zubaře neobejdete.

Naopak – čím déle budete čekat, tím horší celý problém bude. Zánět v zubu totiž vytváří kyselé prostředí, v němž jen obtížně zabírají jakékoli injekce na utišení bolesti (leckdy dokonce nezaberou vůbec). Na zubařském křesle vám tak dost možná nezbude nic jiného, než si celý proces odtrpět až do konce (tedy do odvrtání nebo v krajním případě i vytržení zubu). Váhat se tedy v tomto případě rozhodně nevyplácí.

Zdroj: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/jak-na-bolest-zubu-babske-rady-i-leky-ktere-zabiraji-3900.html, https://www.prozeny.cz/clanek/boli-vas-zub-tyhle-babske-rady-opravdu-pomuzou-44327

2.7/5 - (21)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *