Antibiotika a alkohol. Jaká rizika přináší?

Čeká vás oslava nebo firemní večírek, ale stále ještě dobíráte předepsaná antibiotika? Prozradíme vám, zda je možné při antibiotické léčbě požívat alkohol a co se stane, když budete pít alkohol na antibiotika.

Jak fungují antibiotika?

Abychom správně pochopili, co se bude v našem těle při požití alkoholu na antibiotika dít, je nejprve potřeba zjistit, jak antibiotika fungují.

Tip: Jak vyvolat porod?

Pokud vás přepadne některé z bakteriálních onemocnění nebo máte v těle zánět, přicházejí většinou na řadu antibiotika. Ta obsahují látky, které dokážou nežádoucí mikroorganismy ve vašem těle usmrtit nebo zastavit jejich další množení.

Léčba je většinou velmi efektivní a účinná, ale je potřeba vědět, že:

  • antibiotika zatěžují játra, která kvůli nim vyvíjejí zvýšenou aktivitu
  • antibiotika ničí důležité mikroorganismy v našich střevech

Antibiotika a alkohol

Přestože máme při užívání antibiotik zažitou představu, že se s alkoholem nesnesou, většinou to až tak horké není. Pivo nebo sklenička vína vám většinou neublíží a ani nesníží účinnost antibiotik. Vyhněte se ale koncentrovanému tvrdému alkoholu. Určitě je lepší dát si jednu skleničku denně, než kvůli potřebě alkoholu vynechat dávku antibiotik nebo předčasně ukončit jejich užívání.

Tip: Jak uvolnit průdušky?

I tak vám ale většina lékařů doporučí se během antibiotické léčby alkoholu vyhýbat, a to zejména z následujících důvodů:

Velká zátěž pro játra

Jak jsme již psali, nemoc samotná i antibiotika zvyšují činnost jater, které se musí vypořádat s větším množstvím nežádoucích látek, které je potřeba z těla vylučovat. A jak jistě víte, alkohol z těla odbourávají opět naše játra. Pokud tedy nechcete játra zbytečně přetěžovat, alkohol s antibiotiky nekombinujte a naopak podpořte svá játra bylinkami či potravinovými doplňky.

Tip: Jak uvolnit ucpaný nos?

Negativní dopad na náš metabolismus

Určitě jste si všimli, že při užívání antibiotik máte podrážděný žaludek a problémy se zažíváním. Antibiotika totiž při léčba ničí i potřebné mikroorganismy, které se starají o nás trávicí systém. A pokud pak do takto rozdrážděného ústrojí pustíme ještě alkohol, může to se zažíváním pořádně zamávat. Skleničku si tedy raději nechte na jindy a místo toho si dopřejte dávku probiotik.

Kvůli alkoholu zapomenete antibiotika užít

Při jedné skleničce to asi nehrozí, pokud byste to ovšem s alkoholem přehnali, je vysoká pravděpodobnost, že na svou pravidelnou dávku penicilinu zapomenete. I pouze jedna vynechaná dávka může způsobit zpomalení léčby nebo nový rozjezd nemoci – bakteriím tak totiž dáte prostor k dalšímu množení.

Tip: Jak se zbavit oparu?

Nedostatek spánku a živin

Požívání alkoholu může narušit náš spánkový režim, a jak dobře víme, při nemoci je odpočinek velice důležitý. Samotná antibiotika navíc citlivějším jedincům mohou způsobovat únavu. Dalším problémem při pití alkoholu je, že negativně ovlivňuje vstřebávání minerálů, vitamínů a dalších látek, které v těle pro boj s nemocí potřebujeme.

Hrozící dehydratace

Při bakteriálních infekcích či zánětech máme často teploty, které zvyšují riziko dehydratace organismu. Nedostatek vody v těle se navíc může projevovat i pár dní po ustoupení teplot a my tento deficit doplňujeme postupně. Pokud si však dáme alkohol, který taktéž dehydratuje, našemu tělu to rozhodně neprospěje.

Pozor na výjimky !!!

I mezi antibiotiky ovšem existují druhy, při jejichž užívání byste se měli alkoholu zcela vyvarovat. Jedná se například o metronidazol, tinidazol, sulfamethoxazol nebo trimethoprim, které výrazně zpomalují odbourávání alkoholu. Vás by pak mohly pořádně potrápit závratě a zvracení, dechové potíže, rudé skvrny na těle nebo bolesti hlavy a hrudníku. Vždy si tedy pečlivě přečtěte příbalový leták a o účinných látkách si před požitím alkoholu zjistěte dostatek informací.

Zdroj: https://www.silnezdravi.cz/cs/pece-o-zdravi/antibiotika-a-alkohol-muzete-si-dat-sklenicku-i-behem-lecby/ a https://cs.wikipedia.org 

5/5 - (1)

Zkušenosti “Antibiotika a alkohol. Jaká rizika přináší?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *