Neoblíbený herpes. Jak se zbavit oparu doma?

Důležitý den je za dveřmi a vás začíná nepříjemně svědět a pobolívat ret? Opar se nikdy neptá, zda se vám to zrovna hodí a většinou se objeví v tu nejméně příjemnou chvíli. Pojďte si s námi projít pár rad a tipů, jak se rychle zbavit oparu, a co efektivně funguje k jeho prevenci.

Co je to opar?

Udělal se vám na rtu bolestivý vřídek? Nejspíše se bude jednat o klasický opar. Nejčastěji se tvoří v okolí rtů, ale výjimkou nejsou ani opary v nose nebo na dalších citlivějších místech. Místo vás může nejprve nepříjemně pálet, štípat či pobolívat, zarudne a zanedlouho se na něm objeví malé vodnaté puchýřky. Nejen, že pořádně bolí, ale vůbec nevypadají hezky.

Tip: Jak se zbavit aft?

Opar je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které způsobují herpesviry – právě proto je někdy označován také jako herpes. V našem těle je máme zcela běžně, za určitých podmínek se ovšem mohou takto nepříjemně projevit. 

Jak vyléčit opar?

Stejně jako u většiny onemocnění, je základem prevence, ale o tom až níže. Pokud již máme známý nepříjemný pocit v okolí rtu, je potřeba jednat rychle a opar zastavit již v jeho začátcích. 

V lékárně můžeme zakoupit antivirotické masti či gely, které s oparem rychle zatočí a místo navíc příjemně ochladí. Pokud na opary opakovaně trpíte, mějte jej vždy po ruce, nejefektivnější je opravdu již při prvních projevech

Trápí vás opar často a nepomáhá ani prevence? Nebo se jej nemůžete dlouho zbavit? Nechte si od lékaře předepsat antivirotika v tabletách, která nepůsobí jen lokálně a jsou tak mnohem účinnější.

6 babských rad na opary

Dáváte přednost přírodní medicíně? Vsaďte na rady našich babiček a další přípravky, které vám mohou s léčbou oparu pomoci.

1. Tea tree olej

Úžasným domácím pomocníkem na celou řadu neduh je určitě oblíbený čajovníkový olej ve vysoké kvalitě. A pomůže nám i s oparem. Pravidelně jím opar potírejte ideálně pomocí vatové tyčinky. Tea tree olej opar vysuší a urychlí tak jeho hojení. Díky dezinfekčním a antivirotickým účinkům navíc zabrání jeho dalšímu šíření.

2. Všemocný česnek

Stejně jako u mnoha onemocnění, i na opar vám může pomoci. Čerstvě ukrojený plátek česneku přiložte na opar a nechte pár minut působit. Ale pozor, česnekové silice jsou velmi silné a jemnější pokožku mohou podráždit. Postupujte tedy opatrně a v případě podráždění místo opláchněte studenou vodou.

3. Vyzkoušejte cibuli

Ne nadarmo se říká, že cibule je česnekova sestřička. Použít ji můžete obdobně jako česnek nebo opar potírat cibulovou šťávou. Opět ale nenechávejte cibuli působit déle než 10 minut. 

4. Vsaďte na béčko

Vitamín B je známý svou efektivní podporou imunitního systému a s viry dokáže rychle zatočit. Nejrychlejší účinek budou mít sice doplňky stravy s vysokým obsahem vitamínu B, doplnit si jej ale můžeme i zcela přírodní cestou. Dejte si na snídani drožďovou pomazánku a do jídelníčku zařaďte lahůdkové droždí, luštěniny, vnitřnosti, oříšky nebo drůbeží maso. Pánům zase naordinujte skleničku piva s obsahem pivovarských kvasnic.

5. Uvařte si tymián

Tymián skvěle funguje na kašel a celou řadu neduhů. Naše babičky na opar přikládaly tymiánový odvar. Jelikož by měl ale opar dýchat, aby puchýřky rychleji vyschly a zahojily se, doporučujeme místo nepřekrývat obkladem, ale tymiánovým odvarem opar pravidelně potírat. 

6. Voňavá lékořice

Při léčbě oparu je často doporučován lékořicový kořen. Obsahuje totiž kyselinu glycyrrhizinovou, která účinně likviduje herpesviry. Pořídit si můžete přímo sušený kořen, který lehce smícháte s vazelínou či jiným základem. Lékořice je ovšem v tomto případě vhodná jen ke krátkému užívání

Tip: Milgamma recenze – na co se používá a co od ní čekat

Proč se opary objevují?

Opar – a rozhodně ne jen ten na rtu – můžeme samozřejmě takzvaně chytit. Jak jsme si již psali, jsou herpesviry vysoce nakažlivé. Můžeme je tedy od infikovaného přenést nejen líbáním či jiným stykem, ale například také po napití ze stejné sklenice nebo použitím stejného ručníku. 

Stejně tak v nás ale může tzv. HSV pobývat dlouhodobě. Pokud je vše v pořádku, neprojevuje se a jen čeká na svou příležitost. Pak už stačí jeden ze spouštěčů, mezi které patří například:

  • snížená imunita v důsledku chřipky či dlouhodobého onemocnění
  • zvýšený stres – často se nám opar udělá před důležitým pohovorem nebo je následkem dlouhodobě stresového období
  • špatná životospráva – prohýřené noci, nedostatek spánku nebo alkohol mohou být rychlým spouštěčem
  • narušení pokožky vlivem sluníčka, ale také úžeh či nadměrné opalování
  • hormonální změny nebo alergické reakce

Tip: Harmonelo recenze – účinná probiotika pro zdraví?

Jak předcházet oparům

Samozřejmě se vyvarujte veškerým výše uvedeným spouštěčům. Je nám ale jasné, že stresu se v dnešní hektické době vyhnete jen stěží. Pokud tedy víte, že vás čeká náročnější období nebo máte za sebou chřipku či nachlazení, vyhněte se cukru, sladkostem a nezdravému jídlu. Do jídelníčku naopak zařaďte potraviny bohaté na vitamín B a zkuste být zkrátka v klidu. Samozřejmostí je pak důkladná a pravidelná osobní hygiena. 

Rada závěrem – ruce pryč

Na opar nikdy nesahejte. I když svědí či pálí, zapomeňte na tření a drbání. Opar se tím jen zhorší a může rozšířit. Vzniklé puchýřky se nikdy nesnažte propíchnout nebo odstranit, můžete si do oparu lehce zanést infekci a délka hojení se ještě prodlouží.

Pokud si budete opar potírat léčivým přípravkem, vždy k tomu použijte vatovou tyčinku, kterou ihned vyhodíte. A samozřejmě nezapomeňte na důkladné a časté mytí rukou. Určitě si totiž omylem nechcete opar roznést na další části těla nebo nakazit své blízké.

3.7/5 - (3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *