Jak se zbavit aft přírodní cestou (bez použití fialky)?

Afta neboli lidově „žába“ je bílý až nažloutlý vřídek v ústní dutině. Afty se nejčastěji tvoří na vnitřní straně tváří nebo pod jazykem, výjimkou ale nejsou ani jiné části úst. Vřídek bohužel málokdy přichází sám, často se tvoří rovnou ve skupině a největší afty mohou mít v průměru až jeden centimetr.

Pro afty je charakteristická bolest, která je doprovází a znepříjemňuje každý pohyb úst. Problematické je pak vše od úsměvu až po příjem potravy či tekutin. Zejména u dětí s afty pak dávejte pozor na možnou dehydrataci.

Jak se zbavit aft?

Afty z úst se začnou hojit a odeznívat většinou během 7 až 10 dnů. Pokud začnete s léčbou hned v začátku, může být po aftách i během 3 dnů. Co je tedy na afty dobré a jak léčit afty přírodní cestou i za pomocí kupovaných mastí či gelů?

Slané výplachy úst

V hrníčku vlažné vody rozpusťte půl lžičky soli a tímto roztokem několikrát denně vyplachujte ústa. Slanou vodu samozřejmě nepolykejte, mohli byste si přivodit žaludeční potíže či průjem.

Léčivé bylinky na afty

Stejně jako s každým onemocněním, i s afty nám pomohou bylinky. Ideální je kloktat odvar z heřmánku či šalvěje, skvěle ale působí také antibakteriální kurkuma nebo tinktura z konopí. Podle výzkumu z roku 2008 urychluje hojení aft také lékořice, její žvýkání navíc ulevuje od nepříjemné bolesti.

Hřebíčkový olej

Hřebíček je dokonalým pomocníkem při řešení celé řady problémů v ústní dutině od bolavých zubů až právě pro afty. V lékárně seženete hotový hřebíčkový olej k potírání postižených míst, doma si můžete zase vyrobit hřebíčkovou ústní vodu.

1 lžičku celých hřebíčků zalejte cca 250 ml vařící vody a nechte 5 minut louhovat. Vlažným odvarem pak několikrát denně vyplachujte ústa.

Včelí produkty

Mnoha lidem se osvědčilo potírat aftu medem, použít ale můžete také propolis – nejlépe ve formě tinktury.

Když příroda nestačí

Zejména pokud na afty trpíte často, měli byste mít po ruce léky na afty. Utlumíte díky nim bolest nebo místo lehce znecitlivíte, podporují také rychlejší hojení a působí antisepticky. Mezi volně prodejné léky na afty patří většinou anestetické gely a roztoky.

A nebojte, už dávno nejsou tak výrazně fialové, jako za našeho dětství. Jediným lékem na afty, který vám lékař dříve předepsal, byla totiž takzvaná genciánka (či genciálka). Jedná se o genciánovou violeť – tedy fialově zbarvené syntetické barvivo, které má antimykotické vlastnosti. Stále ji můžete volně koupit v lékárnách nebo na internetu a řada lidí na ni dodnes nedá dopustit. Jen pozor na dlouhodobé užívání, může být zdraví škodlivé.

Tip: Jak se zbavit oparu?

Kdy jít s afty k lékaři?

Jelikož je většina produktů k léčbě aft volně dostupných, není potřeba hned běžet za lékařem. Pokud ale afty přetrvávají déle než jeden měsíc nebo je jejich výskyt enormní či opakovaný, bude dobré navštívit lékaře a zkusit společně najít příčinu.

Tou může být klidně pouze stres nebo snížená imunita, afty ale provázejí také vážnější onemocnění, jako je cukrovka, HIV a leukémie, v ojedinělých případech se namísto afty může jednat o projev rakoviny ústní dutiny.

Tip: Jak zlepšit svou imunitu?

Častou komplikací, kterou jsme již lehce naťukli v první polovině článku, je také riziko dehydratace. Jako dospělí dokážeme bolest překonat, pro děti je však bolest tak silná, že mohou odmítat příjem tekutin nebo potravy. Pokud nepomáhá ani nekořeněná strava, ani pití brčkem, je čas na poradu s lékařem.

Perlička na závěr … věděli jste, že afty jsou rodu ženského? V ústech tedy nemáte ten aft, ale tu aftu. Problém tedy nebudete mít s afty, ale s aftami.

Zdroje: https://www.nazuby.cz/afty-co-jsou-zac-a-jak-se-jich-co-nejrychleji-zbavit a https://www.benu.cz/jak-na-afty 

5/5 - (1)

Zkušenosti “Jak se zbavit aft přírodní cestou (bez použití fialky)?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *